Wpis z mikrobloga

Mirki, przymierzam się do #skladamkomputer i uznałem, że podpytam o radę co sądzicie o wybranej konfiguracji. Może popełniam jakiś oczywisty błąd?
Ostatniego kompa mam z okolic 2012 roku (i7 3770K, Asus P8Z77-V Pro, Corsair DDR3 16 GB 1600 CL9).

Nie zależy mi na grach (przestałem się łudzić - nie mam czasu na gry, a nawet jeżeli to HoMM 3 pójdzie na wszystkim; w nowości nie gram).
Komp to głównie praca developerska (Java, Docker, VMki, React.js, Android Studio), trochę oglądania filmów i pracy biurowej (Spreadsheets, Office).
Zależy mi na cichej pracy; sam komp stoi pod biurkiem, nie zamierzam go eksponować, więc żadne RGB gdziekolwiek mnie nie kręci.

Dla oszczędności zamierzam póki co odzyskać ze starego kompa następujące komponenty:

- Wentylator CPU (Noctua NH-D14),
- Dodatkowe dyski SSD (Corsair GTX Neutron 256 GB, Crucial MX 500 1 TB)
- Zasilacz be quiet! Straight Power 11 650 W
- Karta graficzna Asus GeForce GTX 660 Ti 2 GB DDR 5

Mój budżet to DO 6200 zł brutto za podstawowe komponenty, żeby móc w przyszłości rozbudowywać zestaw. To o czym myślę, to:

Płyta główna: ASUS PRIME Z790-A WIFI
CPU: Intel Core i7-14700KF
RAM: Corsair Vengeance DDR5 64GB 6800Mhz Cl32
Obudowa: be quiet! Silent Base 802 Czarna
Dysk: Crucial 1TB M.2 PCIe Gen5 NVMe T700 Heatsink

Jak pojawi się kolejna kasa to:

- Wymienię Noctua NH-D14 na Noctua ND-D15,
- Wymienię zasilacz?

Moje dylematy:

1. Czy ten zasilacz co mam ogarnie taki set?
2. Rozważałem Intel Core i9-14900KF zamiast i7-14700KF, ale wydaje mi się, że nie jest warty rożnicy 800 zł i będzie wymagał dużo lepszego chłodzenia i pobierał więcej prądu - dobrze mówię, czy pierdzielę?
3. Moja aktualna obudowa to "Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black" - ogólnie jest spoko, ale np. nie ma możliwosci podłączenia zasilacza na dole obudowy - prawda to, że pomaga to w dobrej wentylacji i warto kupić taką z możliwoscią montażu na dole? Rozważałem nawet zostawić tę obudowę co mam i oszczędzic 700 zl.

Z góry dzięki za wszelkie rady!

#komputery #pc
  • 8
3. Moja aktualna obudowa to "Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black" - ogólnie jest spoko, ale np. nie ma możliwosci podłączenia zasilacza na dole obudowy - prawda to, że pomaga to w dobrej wentylacji i warto kupić taką z możliwoscią montażu na dole? Rozważałem nawet zostawić tę obudowę co mam i oszczędzic 700 zl.


@dr-proktor: Nie widzę żadnego sensu aby wydawać kilka stówek, dla TEORETYCZNIE lepszej wentylacji.
2. Rozważałem Intel Core i9-14900KF zamiast i7-14700KF, ale wydaje mi się, że nie jest warty rożnicy 800 zł i będzie wymagał dużo lepszego chłodzenia i pobierał więcej prądu - dobrze mówię, czy pierdzielę?


@dr-proktor: Do tego co robisz nawet Ryzen 5 7600 wystarczy.
@dr-proktor 14700k, co prawda mocny, ale mega pradożerny i niezwykle gorący proc, przez co głośna, martwa platforma, na parę miesięcy przed premierą następcy. Robisz błąd życia.

Tymczasem amd r9 7950x osiągnie podobną wydajność na 65W.

Poczytaj co czują teraz właściciele i7 11700k, którzy wybrali wtedy Intela zamiast amd am4 ( ͡º ͜ʖ͡º)

#majk3lskladapcty
@L3gion: @majk3l Dzięki Panowie!

Czyli ten zasilacz na dole to teoretyzowanie, co?

Jeżeli mowa o AMD (a mam trochę obawy, bo nigdy w ciągu 25 lat nie miałem żadnego proca tej firmy) to np. ten Ryzen 9 7950x z tego co widzę kosztuję o 1000 zł więcej, do tego płyta pewnie inna, a i wentylatora CPU jakiego mam pewnie nie będe mógł re-użyć, co trochę dodaje kosztów?

Cały główny dysk będzie
(a mam trochę obawy, bo nigdy w ciągu 25 lat nie miałem żadnego proca tej firmy)


@dr-proktor: Nie musisz posiadać aby skupić się na testach i opiniach.

do tego płyta pewnie inna


I tak kupujesz nową płytę więc where problem?

wentylatora CPU jakiego mam pewnie nie będe mógł re-użyć


Będziesz mógł.

Czy tutaj ten Ryzen 9 będzie na takim samym poziomie jak i7?


Oczywiście że tak.

a to z myślą, żeby
@dr-proktor: ale ja GPU tu nie widzę rozpisanego
Chłopie, co Ty odwalasz najlepszego

B650m hdv-m.2 za 480 czy 490zl nowa
Ryzen 7600 nowy za 9 stów albo jak trafisz na OLX z gwarancją to i 750 będzie
64gb ddr5 ramu, po co Ci tyle? Kup na razie 32gb.
Cooler CPU masz, dyski masz
Zasilacz ATX 750w tamten sprzedaj albo kup sobie na przeczekanie do niego 6700xt za tysiaka
Obudowe i wiatraki
@interpenetrate:

Dzięki Mirku za opinie, ale naprawde GPU mnie nie interesuje - kiedys gralem, teraz juz mi sie zwyczajnie nie chce i jak juz to siegam po starocie i po 15 minutach i tak mam wyrzuty, ze szkoda mi czasu - wiec nie chce rzucac kasy na nic zwiazane z GPU poki co.

92 GB Ram'u poki co nie potrzebuje - ale aktualnie majac 16 GB mocno musze sie ograniczac nie