Wpis z mikrobloga

Drążąc od pół roku rynek kart graficznych spytam was czy prawdą jest, że:
1. Ray Tracing to dobry upiększacz, ale nie jest niezbędny, a do tego jest w małej liczbie topowych gier i powoduje duży spadek FPS.
2. DLSS i FG to przyszłość, ale spadek jakości obrazu oraz input lag niwelują zalety dodatkowych klatek.
3. 16GB VRAM warto jest mieć o ile grasz na max detalach w 4k, rzadko 2k
4. Sterowniki od AMD dalej wykrzaczają gry, ale są to śladowe ilości, a z VR już nie ma problemu.
5. FSR jest w powijakach i zawsze będzie krok za DLSS
6. Kupując AMD płacisz za wysoką, surową wydajność
7. Kupując Nvidia płacisz za nowinki technologiczne i stabilność.
8. FSR, DLSS, FG mają przykryć brak optymalizacji w grach.

O Intel nie piszę, bo chcą zdobywać popularność od budżetowców, ale i tak za bycie testerem to przesadzili z cenami za ich GPU. Mimo to im kibicuję i śledzę.

Jestem ciekaw waszych obserwacji. Ja opisałem swoje od momentu, kiedy niemal kupiłem 6800, następnie popatrzyłem na 7700 XT, potem laptop z 4060, wróciłem do desktopu z 4070 Super Dual, aby prawdopodobnie zakończyć proces kupna 7800 XT

#kartygraficzne #komputery #pcmasterrace #kiciochpyta #pc #komputer
  • 7
  • Odpowiedz
1. Tak
2. Niestety tak
3. Nie, nawet w fullhd gry potrafią zjeść ponad 8, więc w 2k tym bardziej 16 się przyda
4. ale po co o tym mówić? to niedobra jest
5. szklana kula mówi, że nie wie jak rozwinie się FSR
6. ?
7. ?
8. TAK
  • Odpowiedz
@antarhei:
1. dobrze zaimplementowany RT odmienia grę.
2. Nie zauważyłem input laga używając DLSS, a wydajność wzrasta zauważalnie nie tracąc przy tym jakoś dużo na wyglądzie. Lepiej grać w 4k z dlss niż 2k bez dlss
3. Warto mieć przynajmniej 12 GB, im wyższa rozdzielczość tym vram dostaje bardziej po dupie
4. Raz wykrzaczaja raz nie, loteria
5. FSR wyglada jak gowno w porównaniu do DLSS
6. Kupując AMD kupujesz okrojoną
  • Odpowiedz
@antarhei: żadna opcja graficzna nie jest niezbędna co nie zmienia faktu że ray tracing, a zwłaszcza path tracing jest piękny i załączam jak tylko mogę. DLSS w rozdzielczościach powyżej 1080p oraz quality jest często niezauważalna i porównywalna do native a często działa lepiej niż zaimplementowany AA w grach. Tylko FG powoduje odczuwalny input lag, coś za coś ale za to w grach wolniejszych jak na przykład Alan Wake 2 możesz sobie
  • Odpowiedz
@antarhei Intel jedyne co ma obecnie dobrego, to Arc a310 i a380 w wersji low profile.

Ale nadal to jest chore, żeby ich gpu o wydajności w zasadzie jak Integra w cpu/apu - miało 75W tdp, potrzebowało aktywnego chłodzenia i wtyczki pcie 12v. I kosztowało tyle, co Amd cpu apu z mocniejszą grafika wbudowana :)
  • Odpowiedz
@antarhei:
1. Tak, przykładowo cały CP powstał, żeby świetnie wyglądać z RT, ale wolisz mieć 2x FPS, niż trochę lepsze neony
2. Niby tak, chociaż konsole tego nie implementują i da się grać w 30FPS na dobrze zoptymalizowanych grach.
3. Tak
4. Mam AMD od roku 7900xt i nigdy nie wykrzaczyły mi się stery. Stery są niestabilne w kwesti AI
5. FSR jest spoko, ale ostatnio Intel wprowadził swój otwary algroym
  • Odpowiedz
niemal kupiłem 6800


@antarhei: i dobrze byś zrobił, szczególnie używki fajnie wypadają.

popatrzyłem na 7700 XT


@antarhei: a no, poniżej 400 dolków, czyli tak poniżej 1700 to spoko oferta. Gorzej, że wszystkie stoją u nas nadal dużo wyżej.

desktopu z 4070 Super Dual,


@antarhei: 2,8k zł to imo za dużo.Ale za 2.2-2.3k warto by było 4070 nawet bez dopisku super.

prawdopodobnie zakończyć proces kupna 7800 XT


@antarhei: za
  • Odpowiedz
@antarhei:
1. tak, ale ja mam AMD, anyway, z tego co widzę na necie to nawet na RTXach efekty RT nie są warte spadku wydajności, chyba, że masz jakąś wielką nadwyżkę np grasz w 1080p@60HZ na 4080;-)
2. input lag ważny jest dla ludzie grających w jakieś szybkie esportowe tytuły, wtedy to można wyłączyć, w singlu nie ma znaczenia, demografia graczy się starzeje, gramy z spokojniejsze gry, dla fabuły itp, ja
  • Odpowiedz