Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Dostałem w pracy bonus z wypłatą za kwiecień, czyli pierwszy miesiąc nowego roku podatkowego. Pytałem pracodawcy czy mogą mi to płacić w ratach lub na koniec roku ale niestety nie dało się. HMRC potrącił mi automatycznie 38% podatku z wypłaty, bo przyjęli, że skoro tyle zarobiłem w kwietniu, pierwszym miesiącu roku, to będę zarabiał tyle przez kolejne 11 miesięcy, mimo że na ich stronie już kilka tygodni temu wpisałem ile w tym roku podatkowym zarobię, uwzględniając właśnie ten bonus. Z moich wyliczeń oraz wyliczeń kalkulatora wynagrodzenia na ich stronie wychodzi, że zapłaciłem tyle podatku w kwietniu, co powinienem zapłacić prawie za cały rok.
Czy muszę czekać na zwrot podatku do przyszłego roku? Z tego czytałem jest to zazwyczaj maj/czerwiec.

Druga sprawa jest taka, że teraz powinni mi ścigać miesięcznie jedyne £100-200 miesięcznie, ale wątpię że tak zrobią. Będę do nich dzwonił w poniedziałek wyjaśnić sprawę bo po pierwsze nie uśmiecha mi się czekać na zwrot nadpłaconego podatku jeszcze ponad rok, a po drugie jeśli będą mi ściągać podatek w wysokości ~20-30% przez kolejne 11 miesiące to uzbiera się suma, którą wolałbym mieć w kieszeni u siebie.

#uk #emigracja



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 7
  • Odpowiedz
zmień na stronie prognozowany zarobek


@Secretariat: OP napisał, że tak robił. Chyba o to mu chodzi bo napisał: "na ich stronie już kilka tygodni temu wpisałem ile w tym roku podatkowym zarobię, uwzględniając właśnie ten bonus"
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Secretariat: tak zrobiłem, na stronie HMRC wpisałem prognozowany zarobek a oni nadal policzyli mi podatek i NI tak jakbym miał w tym roku zarobić conajmniej kilkaset tysięcy funtów. Jak wyliczyłem w kalkulatorze wynagrodzenia to zapłaciłem już w samym kwietniu prawie cały należny podatek i NI za 2024/2025.

  • Odpowiedz
@mirko_anonim najlepiej zmienic prognozę zarobków teraz po fakcie. W najgorszym wypadku zapłacisz więcej podatku w następnym miesiącu i potem oni sami to zmienią jak zobaczą że Twoje zarobki sa mniejsze
  • Odpowiedz