Wpis z mikrobloga

#cpu #procesory #komputery #pcmasterrace

Jaki CPU Intela teraz jest rozsądnym wyborem?

Mam problemy z laptopem, mam go trochę dość. Więc rozważam drastyczne środki...
Ogólnie dość nowy, wydajny sprzęt ale problem jest z chłodzeniem. Jeszcze lata nie ma, a teraz 60C na rdzeniach ma przeglądając wykop - jak coś się dzieje to ciepło w rękę i zaraz throttluje okrutnie. Wyczyściłem, pastę wymieniłem, ładnie to wszystko wygląda. Nie ma(?) sposoby na sterowanie wentylatorami według własnego upodobania, a to co w BIOSie(?) mogę ustawić to nie za wiele pomaga...

Zastanawiam się czy nie spróbować wrócić do stacjonarnego ( a laptop zostanie do zastosowań mobilnych wtedy ). Obecnie mam w nim 11th Gen Intel(R) Core(TM) i5-1135G7. Jakby nie throttlował to w sumie nie ma dramatu. Trochę bawię się FreeCADem, mniej blenderem. Na co dzień "programuję".

Ze względu na to, że korzystam z #linux to rozważam tylko Intela z jego zintegrowaną grafiką. Co będzie teraz takim rozsądnym CPU wokół którego resztę by się zbudowało?
anonim1133 - #cpu #procesory #komputery #pcmasterrace

Jaki CPU Intela teraz jest roz...

źródło: computer-chip-cpu-in-the-motherboard-socket

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
  • 0
albo Intel albo rozsądny


@cabeiu: problemy ze sterownikami od amd do dzisiaj mi się śnią w koszmarach, a minęły już eony od kiedy tego szajsu nie używałem.
AMD też dobry wariat, prądu więcej idzie w temperaturę jak w obliczenia.

  • Odpowiedz
@anonim1133:

kurde bel, a dopiero co jakieś porównanie patrzyłęm i... Może źle je odczytałem.

można i innego źródła użyć, nie ma sensu 100% ufać wynikom jednej redakcji. intel nieco przywykł do dominacji nad amd i się skupił na sprzedawaniu tego samego procesora co generację bo mogli tak bardzo amd było w tyle, ale nieco przegapili moment kiedy amd się udało architekturę jakimś cudem stworzyć która nieźle wypadała i teraz raczej gonią
  • Odpowiedz
  • 0
tu widać, przy 12700 już niektóre płyty spowalniały procesor albo się grzały do ponad 100 stopni. intel tego nie sprawdza,


@10129: Czyli po tym jak zdecyduję się na CPU to jeszcze benchmarki płyt głównych trzeba przewijać? Myślałem, że wystarczy wybrać odpowiednią podstawkę i potrzebną ilość złącz i voila?
  • Odpowiedz
@anonim1133: te czasy już minęły. od paru lat trzeba patrzeć na testy płyt kupując bardziej prądożerny procesor, bo zarówno u intela jak i amd notorycznie są płyty który z niektórymi procesorami nie dają rady działać na pełnej wydajności.

jeszcze trzeba patrzeć na wersję biosu/możliwość aktualizacji biosu bez działajaćego procesora, bo jak jest parę generacji na tym samym chipsecie to mozesz kupić procesor i płytę i nie włączysz nawet tego bo bios
  • Odpowiedz
  • 0
kupując płytę na b760 np która wspiera intele 14 generacji, możesz nie wąłczyć kompa majać intela 14 gen jak przyjedzie z starym biosem i wraca na serwis(na Twój koszt oczywiście + płacisz za aktualizację)


@10129: To brzmi jak jakiś żart o.0
  • Odpowiedz
  • 0
@10129: Problem widzę tylko z czternastą generacją.
Ale też nie rozumiem. Jak zamówienie internetowe to jest 14 dni na zwrot, jest rękojmia. Można zwrócić po prostu, nie?
  • Odpowiedz
@anonim1133: można, tylko tego się dowiesz dopiero jak kompa włączyć próbujesz. ja bym #!$%@? dostał jakbym musiał płytę główną wykręcać z kompa i wszystko odpinać. najlepiej brać płytę z opcją flashowania biosu z pena niezależnie czy proc jest, dodatkowo to czasem pozwala uratować kompa jak bios uwalimy np jak prądu zabraknie podczas aktualizacji bo one mają osobny ukłąd do wgrywania biosu.
  • Odpowiedz
Szkoda, że jakichś fajnych ARM nie ma, tak jak apple dało u siebie.


@anonim1133: żeby żarły więcej prądu na tę samą moc? I Intel, i AMD mają procesory wyciskające więcej z wata mocy. Tylko w desktopie to nie najważniejsza sprawa i raczej lepiej skupić się na uniwersalności niż na kilku specyficznych zastosowaniach.
  • Odpowiedz