Wpis z mikrobloga

Ja piehdole mircy, odkryłem właśnie coś niepokojącego.
Baterie w laptopach to kompletny scam. Ja mam lenovo piąteczkę.
Moja bateria ma zaldwie 60Wh(tak pokazuje raport z cmd), to nic dziwnego że praca na niej to maksymalnie 4 godziny i to chyba nic nie robiąc na pulpicie, nic dziwnego że w grach spada wydajność trzykrotnie albo i czterokrotnie. A na dodatek jest taka wielka. Wychodzi na to że nie jest nawet 4 razy większa niż w moim telefonie a jednocześnie jest tak diabelnie mała pojemność.
I to jest top komputer z rynku laptopów...
Jeżeli tak ma wyglądać technologia baterii to aż mnie głowa boli kiedy myślę o tym jak to wygląda w przypadku elektryków bo przecież bateria laptopa to wielkie bydle a pojemność jest jak jamnik i nawet taśma klejąca nie pomoże.
#zalesie #przemyslenia #komputery
  • 19
  • Odpowiedz
  • 0
@MegaSprawiedliwosc666: wiem bo tak robię, przez ilość kabli dysków i urządzeń i tak uziemiłem swojego laptopa. Niemniej jednak głównym założeniem laptopów jest ich mobilność, więc nawet jakbym chciał machnąć rundkę w bf1 na minimalnych będąc na tarasie no mógłbym to zrobić ale jednocześnie w godzinę wyzeruję baterię. baterie w lapkach to scam.
@painis_uranus No dobra to podaj mi markę gdzie mam lepszą baterię, lapka nie sprzedam of course, działa świetnie i
  • Odpowiedz
@painis_uranus: potwierdzam. U mnie w firmie kupili wszystkim w zeszlym roku thinkpady, kosztowaly 7,5k sztuka. Specyfikacja rodem z laptopa za 4,5k, plastikowa obudowa, ekran i klawiatura bez szalu. Ale wisienka na torcie jest bateria - w trybie oszczedzania energii i na niskich ustawieniach strumieniowania wytrzymuje lekko ponad godzine na zoomie.
  • Odpowiedz
@Uuroboros: na laptopach w ogole nie oplaca sie grac na baterii, bo cpu i gpu maja wtedy ustawione odpowiednie profile poboru mocy - w skrocie, nie dosc ze pograsz sobie godzine - poltorej, to jeszcze komputer bedzie mial mniejsza wydajnosc.
  • Odpowiedz
  • 0
@Sterling_Archer: to zauważyłem, jak wspomniałem lapki u mnie to sprzęty raczej stacjonarne ale preferuje je ze względu na ich wielkość a dopiero ostatnio też zacząłem się interesować ich zużyciem energii i baterią.
@painis_uranus: ciekaw jestem z czego to wynika, gdzieś na necie przeczytałem że baterie lapków mają maksymalnie 99Wh, jeśli potrafi działać tak długo to bardzo mnie ciekawi jak to robi. Ja sobie jeszcze potestuje mojego i spróbuję ustawić go
  • Odpowiedz
@Uuroboros: jak lubisz sobie pograc mobilnie, bez kabli itp, to nieironicznie polecam Ci urzadzenie typu Steam Deck, Lenovo Legion Go, czy Asus ROG Ally. Deck dziala na wersji Linuxa (Steam OS), dwa pozostale na Windowsie - odpalasz na tym gry jakie chcesz. Odkad mam Steam Decka nie gram w ogole na pc. Jeden minus - trzeba lubic granie na padzie (chociaz Deck ma troche wiecej opcji sterowania z touch padami itp.).
  • Odpowiedz
  • 0
@Sterling_Archer: z tym deckiem też jajca bo nie mogę wyrzucić sobie z głowy tego co ktoś kiedyś napisał o tym że na telefonach dałoby się grać w to samo co na decku i że marnują swój potencjał bo gry pisane są pod telefony budżetowe a nie pod high tier. No nic dzięki za odpowiedzi.
  • Odpowiedz
@Uuroboros: wspolczesne high-end telefony rzeczywiscie maja moc pozwalajaca odpalic aaa gry, co zreszta widac na przykladzie ip15 pro na ktorym mozna sobie w Resident Evil pograc itp. Ale przed telefonami jeszcze dluga droga, bo ciezko je chlodzic, a poza tym jak zauwazyles - ktos musi pisac na to gry, a nikt nie bedzie, dopoki sprzet pozwalajacy ruszyc wymagajace gry jest w posiadaniu 0,1% uzytkownikow telefonow.
  • Odpowiedz
  • 0
@Sterling_Archer: z tym chłodzeniem to sam się zastanawiam już raz słyszałem ten argument ale pobierają one tak mało prądu że niemal się nie grzeją, przez 2 miesiące użytkowania s22u w ogóle mi się nie zgrzał ani razu nawet przed optymalizacją telefonu, z tym że ja w gry nie gram więc nie jestem miarodajny.
S24u jest dużo wydajniejszy ale i lepiej zoptymalizowany pod względem baterii i z tego co widziałem to nawet
  • Odpowiedz
  • 0
@paczelok: wiesz że wczoraj oglądałem filmik na yt o tym że taki jeden łotysz kupił sobie lapka od apple m1 chyba przynajmniej tyle pamiętam bo lapek był nawet dobry i względnie nowy chyba z 2021? Kierował się wydajnością oraz tym że niby bateria działa bardzo długo a wydajność po odłączeniu od kabla nie spada i jest super. A potem była cała masa narzekania, bateria co prawda była na plus ale na
  • Odpowiedz
@Uuroboros: A słyszałeś o samochodach elektrycznych tam jest podobnie kilka zalet jak to że trochę taniej jeździsz ładując w domu, niezłe osiągi ale kosztem tego że mają mały zasięg jak próbujesz jechać jak typowy polak na autostradzie, zimą zasięg spada i ogólnie ciężko przejechać tyle na jednym ładowaniu ile producent obiecuje.
Kiedyś kumpel nie potrzebując laptopa bo ładnie na półce będzie wyglądał, wyżyłował się na wysoki model i zepsuł mu się
  • Odpowiedz