Wpis z mikrobloga

Na koniec stycznia miałem awarię w aucie. Straciłem zapłon na 3 cylindrze, kiedy jechałem autostradą.

Wtedy myślałem, że zdechła świeca, albo cewka.

Kupiłem miernik kompresji i okazało się, że na cylindrze 3 nie ma kompresji w ogóle, a na czwórce jest bardzo słaba. Podejrzewałem wtedy uszczelkę pod głowicą, myślałem, że jest przedmuch między cylindrami.

Rozebrałem silnik i zdjąłem głowicę. Wtedy moim oczom ukazał się wypalony zawór wydechowy na cylindrze 3 i podparty kawałeczkiem sadzy na cylindrze 4.

Grubsza sprawa, na to się nie pisałem. No ale idąc z duchem chałupniczej naprawy, kupiłem upg, nowe zawory, pastę do docierania zaworów, ściągacz do zaworów, uszczelniacze zaworowe, klucz dynamometryczny do dokręcenia głowicy i płynną uszczelkę, żeby móc złożyć silnik w całość. Nigdy nie robiłem czegoś takiego.

Dzisiaj wreszcie po 3 miesiącach edukowania się w tej dziedzinie i powolnych napraw w weekendy, auto finalnie ożyło i chodzi lepiej, niż wcześniej.

Rodzina mi grubo suszyła głowę, żebym oddał to specjalistom, a nie sam się męczył, ale nie posłuchałem. Zakup części i odpowiednich narzędzi wyszedł mnie mniej, niż naprawa u mechanika. Wiedzy, którą zdobyłem przy tej naprawie raczej nie da się kupić.

Udało mi się nie zepsuć silnika ustawiając rozrząd, luzy zaworowe i ogólnie skręcając wszystko do kupy. Napisałem tego posta w sumie tylko żeby się pochwalić. Czuję się spełniony jako weekendowy mechanik ()

No i żeby nie było, miałem czym jeździć w tym czasie, moje codzienne funkcjonowanie nie ucierpiało przez stojące tak długo auto.

#diy #mechanikasamochodowa #samochody #chwalesie #czujedobrzeczlowiek
ludzki_odpad - Na koniec stycznia miałem awarię w aucie. Straciłem zapłon na 3 cylind...

źródło: temp_file3767358974674252871

Pobierz
  • 72
  • Odpowiedz
  • 10
@kiszczak: nagłym objawem była utrata zapłonu na cylindrze 3. Silnik się trząsł jak głupi i stracił część mocy. Wcześniejszym objawem było picie około 5l oleju między wymianami. No ale przez lata to zaniedbałem bo internet mówił, że honda pić musi. Okazało się, że uszczelniacz zaworu wydechowego na cylindrze 3 przeciekał i lał olej na zawór (stąd pobór oleju). W końcu się wypalił od cykli temperaturowych i tyle w temacie.
  • Odpowiedz
  • 0
@Krupier: taki mam plan, chcę nim jeździć, aż nie przegnije na wylot. Nawet jestem gotów kupić i wstawić nowy silnik jeśli ten zdechnie. Uwielbiam tego bolida, mimo jego małej mocy
  • Odpowiedz
Tylko rodzinie powiedz ze sie poddałes i oddałeś do mechanika, bo teraz zostaniesz glownym specjalistą od kazdej marki xD
Tak jak do mnie przylaza z jakimis nowymi oplami "we mie to synek podlocz pod konkuter" i nie rozumieja ze ja mam kable i programy do starych BMW, i wole zrobić 10 rzeczy w BMW niz jedna w Audi, bo tam to spoko robota a nie antykonsumencka katorga xD
  • Odpowiedz
  • 1
@Iandschaft: to nie zazdrość bo ja zamiast opróżnić układ chłodzenia to odpiąłem węże na pałę i większość płynu mi wyleciała xd. No ale już był stary, więc wymiana jest wskazana ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ludzki_odpad

@Krupier: taki mam plan, chcę nim jeździć, aż nie przegnije na wylot. Nawet jestem gotów kupić i wstawić nowy silnik jeśli ten zdechnie. Uwielbiam tego bolida, mimo jego małej mocy

Czyli kolejnym krokiem jest zakup piaskarki i migomaty ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 8
@harrame: No ale ja chcę robić rodzinie auta xd. Mam narzędzia i częściową wiedzę, więc jeśli robota jest w zakresie rzeczy, które jestem w stanie zrobić to bardzo chętnie się tym zajmę. Mechaników powaliło teraz z cenami. W przypadku tej awarii chciałem po prostu kupić nowy silnik za kafla i myślałem, że mi jakoś za 500zł wymienią bo to nawet nie jest cały dzień roboty. Zaśpiewali 2k, więc już wolę zbudować
  • Odpowiedz
  • 6
@Marek_Licyniusz_Krassus: U mnie to nie tyle, że wezmę nadgodziny i opłacę mechanika, ale bardzo chcę znać sprzęt, którego używam. Mechanicy przesadzają z cenami i nigdy nie masz pewności co do jakości ich usług. Wolę poświęcić swój czas, kupić jakieś narzędzia i zrobić samemu za mniej, niż mechanik by zrobił.
  • Odpowiedz
  • 0
@rybka11111: piaskarkę to se sam mogę zmajstrować, już mam kompresor ( ͡º ͜ʖ͡º). Migomat to w sumie fajna sprawa, ale spawam na tyle rzadko, że zwykła najtańsza spawarka MMA mi wystarcza xd
  • Odpowiedz
  • 1
@rybka11111: xd, ten silnik nie ma vteca i sam jestem zaskoczony jak zdrowa jest blacha w tym bolidzie. Nie licząc krawędzi drzwi, które się obijają o wszystko to cała reszta karoserii jest zdrowiurka, żadnych wykwitów, Nie wiem jak to możliwe bo podobno hondy gniją, ale darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda ( ͡º ͜ʖ͡º). (dół auta też czyściutki)
  • Odpowiedz