Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #kiciochpyta #samochody #vw

Golf 6, 1.6 TDI, 2012 rok
Wczoraj jak jechałem na 14 do pracy było mega ciepło, więc załączyłem klimę na full a/c i się okazało, że prawy nawiew fajnie chłodzi, a lewa strona nie chłodzi. Podłączyłem więc na chwilę kompa i się okazało, że ciśnienie w układzie klimatyzacji niby jest, bo wg tabeli przy wyłączonym silniku i przy temperaturze otoczenia +30 °C powinno być około 6,7bar (nadciśnienia). No i u mnie pokazuje 6,5 bar, więc wychodzi na to, że układ ma czynnik i jest szczelny. Po uruchomieniu silnika i włączeniu klimy ciśnienie wzrosło do 9,8 bara, więc jakby chciało żyć. Więc gdzie szukać problemu?
Właśnie podłączyłem się jeszcze raz i po włączeniu klimy na full prawy nawiew dmucha 7°C, a lewy 23°C..

No i druga sprawa - wieczorem jak wracałem to po przejechaniu dosłownie 1 (jednego) km wskazówka od temperatury wody już zaczęła się podnosić. Co prawda było wtedy 19°C na zewnątrz ale czy to nie za szybko na osiągnięcie temperatury wody powyżej 50°C? Żeby nie było - wogóle się nie przegrzewa i nic z tych rzeczy
  • 13
  • Odpowiedz
@rayman_s Miałem dokładnie ten sam przypadek z klimą, ale nie sprawdzałem ile wynosiło ciśnienie w układzie. Po dostaniu się do parownika, okazało się że jest chłodzony do połowy. Nabiłem klimę, użyłem jednej puszki i problem się rozwiązał.
  • Odpowiedz
@rayman_s: Bardziej tu widzę problem z silniczkiem sterowania temperaturą po lewej. Po ustawieniu max temperatury zmienia się temp. powietrza z lewej ? czy też taka sama leci ?
  • Odpowiedz
@rayman_s Dokładnie, w tym samochodzie pierwszy raz od nowości musiałem uzupełnić czynnik. Mial wtedy chyba dziesięć lat, od tego czasu minęły cztery lata i będę musiał dobić kolejny raz. We wszystkich pozostałych jakie miałem z klimą, a to ponad ćwierć wieku i mnóstwo samochodów, vanów, suvów czynnik zawsze uciekał w takim stopniu, że albo słabo chodziła albo wcale i zazwyczaj po zimie.
  • Odpowiedz
  • 1
@bubel119: jak daje pełne grzanie to w momencie leci gorące powietrze, po obu stronach czuć podobną temperaturę, no i jak po tym ustawie z powrotem 19 stopni to prawa strona szybciej się schładza niż lewa. Ale w końcu lewa zrówuje się z prawą stroną, tylko po 10 minutach dopiero

@Szkodnik1 sprawdzę ten czynnik jednak
  • Odpowiedz
@rayman_s patrząc na temperatury ciężko powiedzieć, musiałbym porównać takie same wyniki przy normalej temperaturze, czyli powietrze idze prosto z zewnątrz, bez klimy i ogrzewania. I wyniki z ogrzewaniem na maksa. Wtedy można porównać czy klapy normalnie się otwierają. Możesz też poszukać jeżeli jest problem z klapami to czy powinien wyskoczyć jakiś błąd w VCP.
  • Odpowiedz