Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuje porady #kiciochpyta poproszę o opinie ludzi którzy zamontowali #klimatyzacja w bloku. Jak po czasie oceniacie zasadność instalacji? Używacie nie używacie? Zastanawiam się żeby zainstalować jedną lub dwie jednostki. Mieszkanie 50 metrów blok, okna od wschodu więc większość dnia mam słońce. Nie jest jakoś mocno gorąco bo tu gdzie mieszkam zawsze wieje bo blok jest na sporej górce.
  • 12
  • Odpowiedz
@jazdaniebieski2023 nie montowałam, ale wprowadziłam się do wynajmowanego mieszkania z klimatyzacją i praktycznie używany non stop, mieszkanie środkowe, więc grzeje mocno z każdej strony, nawet zimą trochę używaliśmy, bo tak gorąco było przez sąsiadów (że nas dogrzewali), a zero kaloryferów włączonych, także overall polecam bardzo, nie będziesz zawiedziony
  • Odpowiedz
@lukija ją ogrzewania w ogóle nie używam. Zawsze mi ciepło. Grzejniki zawsze wyłączone. W obecnym mieszkaniu mam układ salon później za ścianą kuchnia i dalej sypialnia. Najczęściej siedzę w salonie, nie wiem czy będzie możliwe przeprowadzenie przewodów itd tak żeby to estetycznie wyglądało i stąd zastanawiam się czy montować też w sypialni czy odpuścić.
  • Odpowiedz
@jazdaniebieski2023 Warto. U moich rodziców latem temperatura dochodziła do 31 stopni w upały. Z klimatyzacją tylko w jednym największym pokoju potrafi spaść z 31 do 24 w pozostałych pomieszczeniach 26-27.
Ostatnie piętro. Latem praktycznie działa 24h na dobę.
Z tym wschodem, to chyba się pomyliłeś. Okna od wschodu to słońce tylko do południa.
  • Odpowiedz
@jazdaniebieski2023 jeżeli mieszkanie środkowe i w całości skierowane na wschód to niestety ciężko coś doradzić. Klimatyzacja to dość spora inwestycja i da odetchnąć w upalne dni, jednak z drugiej strony tańsze będą rolety(?)/żaluzje(?) zewnętrzne. Pomoże to pospać dłużej i nie wstawać wraz ze słońcem około 6 rano. Dodatkowo mieszkanie nie będzie się tak nagrzewać.
Bądź co bądź odradzam zakup tańszych klimatyzacji przenośnych. Nie mam z nimi dobrych wspomnień.
  • Odpowiedz
@kureci_paratko kasa nie jest problemem. Zastanawiam się jedynie czy jest sens bo mieszkam na wzgórzu i tu mocno wieje zawsze. Wystarczy balkon otworzyć żeby wpuścić świeże chłodniejsze powietrze. Chyba zobaczę jak to będzie wyglądało w następnych miesiącach bo mieszkam tu dopiero kilka miesięcy i wtedy podejmę decyzję
  • Odpowiedz
@jazdaniebieski2023: Mieszkanie 50m, okna od zachodu, w okresie od maja do października gorąc, nawet do 30 stopni. Blok też na górce, często wieje, ale klimatyzacja dużo pomaga. Hyundai z modułem wifi, dzięki temu mogę na np. pół godziny przed powrotem włączyć na 24 stopnie i wchodzę do chłodnego mieszkania. Mam jedną jednostkę, skropliny do zbiornika 50l, podlewam nimi skrzynki na balkonie, więc latem dziennie mogę oszczędzić nawet 5l wody. A zimą
  • Odpowiedz
@jazdaniebieski2023 mieszkam kilka lat w mieszkaniu skierowanym wschod. Niestety w sąsiedztwie bloków 10 piętrowych. Więc wieje mi jedynie wentylator ;)
Też myślałem o klimatyzacji, ale to nie ma sensu. Tak samo jak włączanie kaloryferów w zimie. Za tych kilka lat grzałem dosłownie kilka razy. Dwa wiatraki zakończyły żywot, a planowana klimatyzacja poszła w niepamięć po poradzie od znajomego zajmującego się tym. Spore znaczenie ma też piętro na którym mieszkasz. Jeżeli to 3-4+
  • Odpowiedz