Wpis z mikrobloga

#autopromocja #lublin

Od lipca 2022 roku realizuję projekt mający na celu przywrócenie żywej pamięci o dawnych mieszkańcach Lublina. Mieszkając w pożydowskiej kamienicy na skraju Starego Miasta codziennie ocieram się o duchy. Klatka schodowa, nieremontowana od 1867 roku nosi ślady i dobre, i złe, a dźwięk drewna przyprawia nieraz o dziwnej natury ciarki. Otoczony tym oraz całą masą wszystkiego innego co zaklętego ducha ma w sobie chłonąłem od dziecka historię. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie rozumiałem, że skoro tamtym ludziom ktoś brutalnie przerwał wszelkie plany, ja ze swoimi nie mogę dłużej czekać. Traf chciał, że obok kamienicy, w której mieszkam, stoi druga, narożna, i ma lokal od ulicy, na tym właśnie rogu.

W założeniach, samo przekroczenie progu "Cyngwajsa" ma działać jak wehikuł czasu. Niektórzy mówią, że w istocie tak jest. Dołożyliśmy do tego wielu starań, samemu tworząc od zera lub odnawiając meble pozyskiwane i gromadzone latami. Dekoracje i zdjęcia, kasa fiskalna i lampy naftowe, kilim na ścianie i barometr, radio jedno i drugie, a przede wszystkim syfony do kawy! Syfon czyli alchemiczny aparat, który powstał w wyniku namiętności i pasji, ale nie do kawy... Tak to już w życiu bywa, że miłość jest impulsem do wielkich czynów - Troja, syfony - a wszystko to dla kobiety! A wracając do kawiarni Cyngwajs, wszystko tam zebrane przenosić ma i nieść najdalej jak się tylko da! Do dni zabawy i beztroski. Goszczenia się wielce eleganckiego, ale i dzikich tańców przy ostrych dźwiękach jazz bandu!

Udało się.

W toku ponad roku pracy udało się nam zbudować coś z niczego. Odkopać z gruzowisk dawnych dzielnic ułamek żywej kultury, którą chcemy przybliżać. Dlatego chociażby zorganizowaliśmy szereg wydarzeń muzycznych, dlatego kontynujemy starania i walczymy z różnymi trudnościami, bo wiemy, że to ma istotną wartość, całkowicie zapomnianą, a zwłaszcza wypaczoną wszędobylską śmiercią. I ktoś nas zauważył! The Guardian pisząc o Lublinie wspomniał o naszej kawiarni. Lokalne gazety, Kurier i Dziennik, dwukrotnie czerpały inspirację do swych artykułów z naszego istnienia. Do współpracy zapraszają nas Muzea i Instytucje Państwowe - uczestniczymy i z dumy kipimy! Miałem przyjemność pracować m.in. z: Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Ośrodek Brama Grodzka, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Stałe wydarzenia kulturalne realizowane w przestrzeni "Cyngwajs":

- kameralne koncerty w stylu lat 20. i 30. XX wieku przenoszące w czasie i przestrzeni;
- spotkania z rekonstruktorami historycznymi, podczas których widownia ma możliwość realnego zetknięcia się z przedmiotami towarzyszącymi ludziom, gdy pisała się historia;
- edukacyjne spotkania z językiem angielskim dla nieśmiałych realizowane wespół z entuzjastami edukacji;
- wydarzenia typu jam session dla młodych twórców w formie otwartej, ulicznej, w czasie których okoliczni sąsiedzi dołączają się na balkonach lub rozkładanych leżakach wyniesionych z domów;
- spotkania z żywą muzyką w weekendy dając tym samym miejsce do występów dla artystów, którzy w ciepłe dni grają na ulicy;
- sesje RPG prowadzone przez 'mistrzów gry' o tematyce literackiej, kryminalnej i historycznej;

Pomysłów jest dużo więcej! Możemy organizować wystawy, prelekcje, spotkania z autorami książek i publikacji! Możemy zacząć transmitować nasze koncerty, robić ich tym więcej, bo jest z kim - naprawdę w naszym kraju żyje bardzo wiele zdolnych osób! Możemy tym mocniej skupić się na warstwie kulturotwórczej, skoro przez rok udało się dokonać tak wiele piękna, to ile uda się stworzyć w następnych latach?

Zachęcam do odwiedzin oraz wszelkich innych form wsparcia! Nadal się rozwijamy. Obecnie na ścianach zawisły obrazy i grafiki młodego, zdolnego artysty Wojciecha Jańczaka. Istnieje możliwość zakupu eksponowanych prac.

Zapraszam na naszą stronę internetową i social media
www.cyngwajs.pl
www.facebook.com/cyngwajs
youtube.com/@Cyngwajs-mr8ug?si=KK9v_fCHgVndGWXL
@Cyngwajs.lbn
kylo1412 - #autopromocja #lublin 

Od lipca 2022 roku realizuję projekt mający na cel...

źródło: InShot_20240110_112258183

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz