Wpis z mikrobloga

Miałem swego czasu susłogona preriowego (susła richardsona). Trafił do mnie dlatego, że jeden zoologiczny w okolicy chciał go ...zutylizować... gdyż nie sprzedał się w pół roku.

Myślę, że zwierzak był ze mną w miarę zadowolony z życia: już po miesiącu ogarnąłem, że to zbyt bystre zwierzątko żeby trzymać je w klatce więc sobie biegał po całym domu i w mógł robić co chciał. Załatwiał się do kuwety a kabli nie gryzł. Wychodziłem też z nim na dwór: u rodziców na ogrodzie luzem, a w parę miejsc na mini smyczy.

Przez to, że żył luzem zdarzały się sytuacje śmieszne jak np. zjedzenie mi lodów z kubka, makaronu z talerza albo dorwanie się do opakowania z paluszkami (z sezamem). Zawsze gdy jadłem bób to przychodził, siadał koło mnie i wyciągał łapki do góry: tak kochał bób. Kilka razy dostał też frytki. Każdego ranka gdy wstawała moja partnerka o 6 rano Suseł wyglądał z swojego legowiska czy ja też wstaję: jeśli nie to szedł spać dalej i czekał na moją pobudkę, bo wiedział, że wtedy będzie śniadanie. Świetnie dopasował się do dobowego rytmu dnia jaki prowadziliśmy: szedł spać w podobnych godzinach. Szybko zaprzyjaźnił się z jednym szczurem mojej ówczesnej partnerki (ale tylko jednym, pozostałych nie lubił) i bardzo przeżywał później jego śmierć). Co ciekawe ten szczurek przed śmiercią przyszedł się położyć koło Susła i koło niego, we śnie, umarł (ze starości).

Po co o tym piszę? Takie zabawne historie zdarzało mi się wrzucić na fejsa, na jakieś grupki, czy youtube. Efektem było to, że świry zwierzęce (najczęściej kobiety w wieku 25-40). krzyczały, że maltretuję zwierzaka, że będzie chory, że tego nie jedzą susły, że powinien mieć odpowiednią dietę tylko i wyłącznie i "naturalny habitat". A jak było w rzeczywistości? Mój suseł dożył sędziwego wieku jak na te stworzenia, dokładnie 6,5 roku (w ostatnim roku życia dostał nieoperacyjnego raka), a większości tych ekowariatek zwierzaczki nie mogą dożyć 3 lat targane chorobami serca lub wątroby: czy przez stres czy nieodpowiednią dietę finalnie, tego nie wiem...

#zwierzeta #zwierzaczki #zalesie
kanal35_pl - Miałem swego czasu susłogona preriowego (susła richardsona). Trafił do m...

źródło: 6tag_080115-231926

Pobierz
  • Odpowiedz