Wpis z mikrobloga

Odkąd skończyłem szkołę podstawową wiedziałem co będę chciał robić w życiu, była to praca w IT, niestety na początku ciężko było się dostać bo odkąd wszedłem na rynek pracy minęło 2 lata odkąd złapałem jakąkolwiek robotę w IT i w dodatku od razu trafiłem do możliwie największego januszexu w jakim kiedykolwiek mogłem się znaleźć, ale teraz nie o tym. Także siedzę w branży już/dopiero 7 lat, zaczynałem od gościa wymieniającego tonery w drukarkach, baterie w laptopach i instalowania adobre readera #pdk następnie piąłem się po szczeblach kariery, wszedłem trochę w ERP i wdrożenia, potem helpdesk i po 3 latach dostałem ofertę na specjaliste IT (czyt. człowiek orkiestra), nie powiem dużo się tam nauczyłem, po 2,5r pracy tam w końcu wymarzona oferta! Sys Admin, najpierw pół roku jako junior, teraz od 1,5r jako mid. Zarobki ok. 1,5 średniej krajowej 8 dni pracy zdalnej w miesiącu. Myślałem ostatnio nad zmianą firmy coby podciagnąć swoje finanse i nauczyć się czegoś nowego, obserwuje rynek i jedyne co mi się ciśnie na usta to "masakra", żeby zarabiać ok. 13tys. pln BRUTTO jako Administrator Systemów (mid) na 100% pracy zdalnej, potrzeba:

-Mieć średnio 5 lat doświadczenia jako Administrator i często też być po studiach XD
-Znać język angielski minimum na poziomie B2 a najlepiej C1 w mowie i pismie
-Bardzo dobrze znać Linuxa i Windowsa od strony administracyjnej
-Znać protokoły sieciowe i umieć od podszewki administrować co najmniej jednym sprzętem sieciowym (cisco, fortigate, mirkotik etc.)
-Rozumieć kwestie konteneryzacji i orkiestryzacji i najlepiej umieć administrować
-Mieć certyfikaty takie jak zażyczy sobie pracodawca
-Znać co najmniej jeden język skryptowy: Bash/Powershell
-Często też znać co najmniej jeden język programowania w stopniu dobrym xD

Generalnie rzecz biorąc dla niewtajemniczonych - jest to w pyte wiedzy i jeszcze trochę, jeśli chcesz się dopasować do tych ogłoszeń i mieć szanse na dostanie pracy, co wcale łatwe nie jest bo na jedno ogłoszenie często jest 100-200CV xD to musisz całe życie nerdzić i praktycznie nie odchodzić od kompa. Ja np. uwielbiam IT i grzebanie w systemach i lubię uczyć się nowych rzeczy, ale to już jest porażka, od tylu lat przed kompem mój wzrok już ma się średnio. A Żeby tego wszystkiego się nauczyć musiałbym od pn-pt siedzieć przy kompie od 8 do 24 (włączając w to czas pracy) żeby dorównać ogłoszeniom i wypaść w miarę sensownie na rozmowie o pracę.

To przykładowo taki glazurnik czy hydraulik musi posiadać 1/8 wielkości wiedzy jaką ja muszę posiadać żeby zarabiać te 13k brutto XD
Branża budowlana w PL to raj obecnie, non stop powstają nowe bloki czy domy, ludzie kupują na potęgę i się zadłużają, a trzeba to wykończyć, niektórzy też remontują stare domy pod nowe unijne przepisy, roboty jest od groma a będzie jeszcze więcej, chyba czas się przebranżowić na budowlankę... ew. myślę nad emigracją i robotą przy jakichś konstrukcjach stalowych w DE/NO...

#feels #it #pracbaza #pracbazaproblems #truestory #zalesie
  • 15
  • Odpowiedz
@siemawpadajdomejkuchni: z podstawy programowej

Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera oraz innych urządzeń cyfrowych: układanie i programowanie algorytmów, organizowanie, wyszukiwanie i udostępnianie informacji, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi.
  • Odpowiedz
Mieć certyfikaty takie jak zażyczy sobie pracodawca


@siemawpadajdomejkuchni: tak jak 4 lata przeglądam regularnie oferty roboty w IT tak nigdy nie widziałem wymaganego certu. Albo to jest mile widziane albo nie ma o tym mowy.

to musisz całe życie nerdzić i praktycznie nie odchodzić od kompa.

A Żeby tego wszystkiego się nauczyć musiałbym od pn-pt siedzieć przy kompie od 8 do 24 (włączając w to czas pracy) żeby dorównać ogłoszeniom i
  • Odpowiedz