Wpis z mikrobloga

#laptopy #komputery #pytaniedoeksperta
W swoim zyciu miałem 2 laptopy.

1 przeżył 6 lat.

Drugi zaledwie 3 lata.

Czy to normalne, że laptopy tak szybko się psują?
Te laptopy nie były szczególnie drogie, kosztowały w granicach 2300 - 2500 zł.

Gdybym kupił laptop droższy, np o wartosci 5 k, 10k to też nie mam gwarancji, że będzie miał dłuższą żywotność od zwykłego, taniego laptopa?
  • 31
  • Odpowiedz
@Xvenowski z moich doświadczeń to najdłużej chodziły modele biznesowe jak jakieś thinkpady albo delle. Fakt faktem nie używałem ich nigdy do grania tylko jakieś tam klejenie stronek i walenie excella.
  • Odpowiedz
  • 1
eśli dysk to można wymienić xD


@michal0110: Bo to było tak. Tego laptopa kupiłem w 2014 roku. W naprawie był w 2020 roku, w okresie covida. Oni go trzymali długo na serwisie, bo mieli załatwić wymiane dysku. Ale w koncu mi powiedzieli, że nie wymienią mi tego dysku, bo nigdzie nie są w stanie go kupić.

Więc, wtedy kupiłem nowego laptopa.

A jak grafika pada to nic sie nie da zrobic?
  • Odpowiedz
@Xvenowski: 9 lat temu kosztowal jakies 5k. Uzywany codziennie i to nie tylko w domu ale w licznych delegacjach tez - do teraz wlacznie. Wymieniona bateria i matryca. Matryca z mojej winy.

Jedyne co sie mozna doczepic to zawiasy. po jakis 5 latach wylamaly sie oba i musialem uzyc sprytu zeby dalej dzialal :P
  • Odpowiedz
Kurde, gdybym tylko ja mógł mieć tak długo żywotnego laptopa... A jaka to firma? Dell?


@Xvenowski: Nie doczytales do konca mojego pierwszego komentarza :)

Drugi laptop (z tej samej firmy) padl po 3 dniach :P I do teraz siedzi w serwisie :)

A laptop to gamingowy Acer. Ten stary to VX15 a ten nowy to Acer Nitro 16 R7-7840HS/32GB/1TB
  • Odpowiedz
  • 0
@vulcanitu: Być moze, nie wiem. Na przyszłość zmieniam serwis tak i tak, bo o ile z początku bez zastrzeżeń mi naprawiali, tak ostatnio nie jestem zadowolony z ich napraw.
  • Odpowiedz
@Xvenowski: nie ma czegoś takiego jak laptop zrobiony z założeniem żeby przetrwał dekadę. To że jeden jest droższy a drugi tańszy to kwestia:
a) lepszej jakości materiałów np. obudowy, i/lub
b) wyższej wydajności podzespołów.
Trwałość nie ma tu kompletnie nic do rzeczy. Skąd to wiemy? Stąd że nie ma na rynku laptopów z 5- albo 10-letnią gwarancją ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo jeślli chcesz wiedzieć jak nietrwały
  • Odpowiedz
  • 0
@purrminator: No bo ten laptop co działał 3 lata kosztował 2300 złotych. Przeboleje.

Ale jakbym np. zaszalał i kupił laptopa za 10k i by się zepsuł w 3 lata, to bym się wściekł...
  • Odpowiedz
@Xvenowski: no właśnie na tym dowcip polega że kwota nie ma znaczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z grubsza to samo masz w wielu branżach, m.in. w motoryzacji: myślisz że jak kupisz Merola za 800k to masz pewność że np. przez 10 lat będzie bezawaryjnie śmigał w porównaniu z Oplem za 100k? Nic bardziej mylnego.

  • Odpowiedz
@Xvenowski Co do dysku to tak jak poprzednik, zrobili Cię w konia.
Grafikę też da się naprawić, ale to już zabawa jest.
Co do laptopa za 10k, zawsze może się zepsuć, a jak jest po gwarancji, to płacisz z własnych za naprawę.

Siedzisz już trochę na wykopie, jak potrzebujesz serwis to zadaj pytanie i być może ktoś Ci poleci dobry, albo jakiś Mireczek się tym zajmuje.
Jak potrzebujesz polecenia laptopa do danej
  • Odpowiedz
Stąd że nie ma na rynku laptopów z 5- albo 10-letnią gwarancją ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@purrminator: Oczywiście że są. Każdy laptop klasy biznes pozwala na dokupienie 5-10 letniej gwarancji. A bywa że 5 letnia jest w standardzie.
  • Odpowiedz