Wpis z mikrobloga

Czy są jakieś aplikacje na telefon umożliwiające działanie jako radioodbiornik?

Tzn.: wiem, że jest aplikacja Radio do słuchania stacji komercyjnych, wymagająca podłączenia słuchawek + przeróżne "skanery", które same wymagają łączności z serwerami, ale chodzi mi o apkę która z podpiętych słuchawek skanowałoby co jest na lokalnych częstotliwościach

#radioamator #krotkofalarstwo #smartfon #aplikacje #pytanie
wygolony_libek-97 - Czy są jakieś aplikacje na telefon umożliwiające działanie jako r...

źródło: Radio-FM-w-smartfonie-g%C5%82%C3%B3wna

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
Domyślam się, że nadajniki i odbiorniki zabudowane w smartfonach są stricte do łączności z sieciami komórkowymi, ultrawysokimi częstotliwościami. Nie wiem do końca ile może odebrać aplikacja Radio (i czy jest jakaś podobna, ale umożliwiająca skanowanie CAŁEGO pasma, i analizowanie w czasie rzeczywistym)
  • Odpowiedz
@wygolony_libek-97: czyli pewnie szukasz jakiejś apki SDR na androida, która potraktuje jacka jak antenę. Wątpię czy to w ogóle możliwe bo jeśli telefony mają jakieś zasilanie fantomowe na jacku to nie mam pojęcia co ta aplikacja zrobi. Bardziej prawdopodobne będzie jak podepniesz jakiś standardowy radioodbiornik przez usb i do niego podłączysz słuchawki przez jakiś adapter jack-coax
  • Odpowiedz
@uefaman sprawdzałem właśnie: w bazowej apce też coś jest z SDR'ami, ale słychać tylko stacje komercyjne, z dokładnością do 1. po przecinku () do kitu

Tutaj chodzi o coś co by w telefonie przez złącze, ale z funkcjonalnościami bardziej profesjonalnych programów komputerowych.
  • Odpowiedz
@Pandillero sptawdziłem: jak to nie jest przez serwery tylko offline, to jednak trzeba przez USB cyfrowy odbiornik telewizyjny. Chodzi tu, że te zewnętrznie podpięte mają powierzchnię większą niż Jack 3,5 mm i bardziej wyrafinowane układy, mocniejsze zasilanie? [bo pewnie pamięci i procesory współczesnych telefonów to aż nadto do obsługi takiej anteny]
  • Odpowiedz
@hoodoovoodoo zauważyłem - dalej jak 108 nie idzie. Czy znajdując odpowiednie oprogramowanie da się to obejść? Czy żadna apka tego nie rozwiąże?

Antena jest jak rozumiem potrzebna aby obejść fizyczne ograniczenia odbiorników, złącza audio "komórki"? [o ile nie są to specyficzne przypadki typu telefony satelitarne]
  • Odpowiedz
@wygolony_libek-97: Nie ominiesz tego softem, bo hardware Ci się nie wstroi. Zwyczajnie nie jest do tego skonstruowany. Antena jest potrzebna by złapać falę radiową - odpowiednia długość fali do długości i typu anteny. "Kawałek drutu" też odbierze, ale chcąc posłuchać fal krótkich (np. CB w okolicy 27MHz, zaraz obok pasmo amatorskie 10m) potrzebujesz dość sporego pic rel (albo mniejszego, ale bardziej zaawansowanego i wysoko) kawałka drutu. Do tego kwestia modulacji -
hoodoovoodoo - @wygolony_libek-97: Nie ominiesz tego softem, bo hardware Ci się nie w...

źródło: inv-v-27mhz

Pobierz
  • Odpowiedz
@wygolony_libek-97 telefon to takie samo radio jak Baofeng, ale bardzo wyspecjalizowane, oparte o inną modułach i zakresy częstotliwości. Ale oparte też o cyfrowy przetwornik Analog to Digital Converter(ADC) , nadawczo to koleji DAC.
Czy można z telefonu zrobić skaner odbiorczy - raczej nie, albo będzie to bardzo trudne. Z racji ograniczeń sprzętowych, softwarowych itd. Najprościej jest zakupić SDRa dodać do tego kabel OTG i jakąś antenę i uzyskasz poszukasz to czego szukasz.
  • Odpowiedz