Wpis z mikrobloga

Po co są dziury w doniczce, skoro potem taką doniczkę wsadza się do osłony bez dziur? W takim ułożeniu przecież woda i tak będzie stała w osłonie, czyli tym samym w doniczce. Czy może ta doniczka ma być jakoś podniesiona względem dna osłony czy coś?

Nie chce mi się czytać rozwleczonych artykułów wygenerowanych przez AI ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#rosliny #ogrodnictwo
  • 13
  • Odpowiedz
@Gumaa: niektóre rośliny lepiej podlewać od dołu, to znaczy że wlewasz wodę do osłony i roślinka sobie od dołu robi chlip chlip chlip, a nie od razy na górę ziemi.
  • Odpowiedz
  • 0
@WykopX: bardzo fajna odpowiedź, tylko akurat nie ma moje pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gdzie ten nadmiar jest odprowadzony, skoro osłona tych dziur nie ma i woda i tak tam stoi.
  • Odpowiedz
  • 0
w osłonce mieści się mniej wody niż mogłoby się zmieścić w doniczce bez dziur


@ZAPRASZAM_DO_POLONEZA: jeżeli w osłonie stoi woda, to w doniczce która dotyka dna przecież również będzie stała woda. No i będzie stała na tej samej wysokości.
  • Odpowiedz
  • 0
niektóre rośliny lepiej podlewać od dołu


@Hmrogrz: jak na razie to jest jedyny sensowny powód jaki słyszałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Gumaa: Osłonka pełni podobną rolę jak podstawka pod doniczkę. Tutaj i tutaj jak za dużo podlejesz i tego nie pilnujesz to roślina będzie stała w wodzie i zgnije. Jak to kontrolować? Po prostu bierzesz podstawkę/osłonkę i wylewasz nadmiar wody ¯\(ツ)/¯

Ale są też osłonki z bolcami na dnie, które właśnie podnoszą doniczkę względem dna osłonki. Od siebie polecam po prostu podlewać rośliny poprzez wsadzenie doniczki do miski z wodą i po
  • Odpowiedz
@Gumaa: weź dwie szklanki. Do jednej nasyp piasku, najlepiej grubszego, do drugiej wlej wodę i zaznacz jej poziom. Potem wodę przelej ostrożnie do drugiej szklanki i zobacz czy woda w szklance z piaskiem będzie na tym samym poziomie co w pustej szklance. Przeprowadzając ten eksperyment w myślach możesz od razu jednoznacznie ustalić że poziom wody będzie wyższy po przelaniu jej do piasku ponieważ piasek też posiada swoją objętość. Gdy woda będzie
  • Odpowiedz
@Gumaa: dobrze myślisz, mało tego, jak ci zależy na jakiejś roślinie, to powinieneś mieć podniesioną względem podstawki, po to aby ta woda nie była wchłaniania z powrotem w glebe, tylko sobie odparowała. W glebie zachodzi dużo reakcji chemicznych z których są też produkty niepożądane. Powinno się podlewać też tak aby zawsze dołem wyleciało, no chyba że mała roślinka która dopiero się rozwija. I z każdym podlaniem nie kumulujesz tak tego syfu
  • Odpowiedz
  • 0
@Fishuur: no właśnie już ogarnąłem że ten nadmiar się wylewa, a nie po prostu zostawia. To wiele wyjaśnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@aarahon masz rację, ale mi chodziło o coś innego. Tak, poziom wody będzie niższy jeżeli się część wydostanie z doniczki, ale jeżeli woda stoi w osłonce, to znaczy że doniczka będzie zanurzona w tej wodzie tak czy siak.

@r5678 ooo, to w sumie garść bardzo
  • Odpowiedz