Wpis z mikrobloga

@Handy: Ciekły azot ma 640 razy większą gęstość niż gazowy. gdyby zamknąć 100ml ciekłego azotu w pojemniku o objętości 100cm^3 to po ogrzaniu do temperatury pokojowej ciśnienie wynosiłoby jakoś 640atm. To daje jedynie 640kg nacisku na 1cm^2 powierzchni naczynia. Do tych kurzajek wlali tego raczej mniej, powiedzmy że wszystko ma tam ciśnienie 20atm. rozprężający się azot ochładza się dając efekt mrożenia, to wszystko.
@Handy: Jak wyparuje azot to będzie tam ciekły tlen, który stwarza ryzyko wybuchu. Nie, że on sam ale ma ogromny potencjał zapalający. Więc wystarczy kontakt z powietrzem, by szybko prawował i było niebezpiecznie.

Na uczelni używaliśmy zwykłych termosów do przenoszenia ciekłego azotu, ale nikt w tym go długo nie przechowywał.
@Analityk: mniej wiecej ile wytrzyma? Co do cieklego tlenu to wiem, poza tym on sie nie pali tylko silnie utlenia ;)

Poza tym jak zawor odetnie powietrze, to nie bedzie z czego tlen sie mial skroplic.
Nie, że on sam ale ma ogromny potencjał zapalający.


@Handy: Tak napisałem. Nie wiem ile wytrzyma, dużo zależy od termosu. Jak znajdziesz jego rezystancję cieplną, to poznaj temp. otoczenia oraz pojemność cieplną azotu w stanie ciekłym i to obliczysz.
@Analityk: jak wleje do termosu wrzatek zostawie go na 1440minut (24h) bede mierzyl temperature pokojowa, potem wylicze srednia, i zmierze temperature wody w pierwszej i ostatniej minucie nastepnie roznice temperatur, jestem wstanie obliczyc rezystancje cieplna termosu?
@Handy: W zasadzie nie, poza tym dla zakresu temperatur 0-100 stopni, Ciebie interesuje bardziej -200 do -100.

Nie, bo wymiana ciepła z powietrzem, czyli Grasshof i spółka czyli nieliniowość. Musiałbyś mieć termostat, wsadzić termos do termostatu, nalać do niego wody o znanej temp i mierzyć z jaką szybkością się ogrzewa. I to raczej w temperaturach bliskich pokojowej. Najlepiej jakbyś mierzył czas w jakim w termosie stopnieje 300g lodu jeśli sam termos
Rezystancja cieplna nie jest liniowa


@Handy: Nie jest ale zmienia się mało. Nie chodzi o amplitudę tylko o konkretną temp. Przecież cząsteczki drgają z różną szybkością i różnie przenoszą ciepło.

Nie mam dostępu do ciekłego azotu.
@Analityk: za wiki

Rth=*C/W

Rezystancję termiczną ciała określa się jako iloraz różnicy temperatur pomiędzy dwoma punktami i mocy, która wywołała tę różnicę temperatur

Dla wrzatku C bedzie rowne dajmy 50C, przy temp. Otoczenia 25 co wpisac za wat?
mocy, która wywołała tę różnicę temperatur


@Handy: Raczej mocy, która jest wywołana tą różnicą temperatur (na określonej powierzchni). K/Wm2 czyli kelwin na wat razy metr kwadrat.

Jeśli termos ma 0.4 m2 powierzchni wymiany ciepła i opór cieplny 1 [K/Wm2] to na każdy kelwin różnicy temperatur przepłynie moc 0.4 W czyli 0.4 J/s.