Wpis z mikrobloga

Kurde, tyle się czyta na Wykopie o różnych oszustach, a mało brakowało, a sam dałbym się naciągnąć ಥ_ಥ

#ostrzezenie #oszukujo #coolstory

tl;dr

Jak to działa? Koleś na tablica.pl wystawia ogłoszenie telefonu w bardzo korzystnej cenie (np. Lumia 920 za 1000 zł, gdzie na Allegro chodzą nawet po 1,8-2,4k zł). Stosunkowo szybko odpisuje na maile i powiadamia o możliwych rodzajach kupna:

1. Odbiór osobisty


2. Przedstawicielem orange dziś mogę wysłać do Pana nokie.Tu w grę wchodzi przedpłata w wysokości 50 zł (ja wysyłam zdjęcie swojego dowodu jako zabezpieczenie) i po otrzymaniu telefonu resztę kwoty wpłaca Pan na moje konto firmowe,ponieważ nasz przedstawiciel nie może pobierać opłat od klientów


3. Ja na własną rękę wysyłam nokie firmą kurierską za pobraniem tylko będę mógł to dopiero uczynić w poniedziałek,ponieważ w chwili obecnej pracuję w godzinach 8-19 i nie mam fizycznej możliwości nadać go wcześniej

Później jeszcze dla potwierdzenia swojej "wiarygodności" wysyła w załączniku skan dowodu.

I tutaj nieświadoma osoba mogłaby nie zauważyć niczego podejrzanego i prawdopodobnie skorzystać z 2. opcji z niedużą przedpłatą, no bo przecież my wpłacimy tylko 50 zł, a on już dziś wyśle telefon i później wpłacimy resztę. Z 1. opcji skorzystają tylko osoby z okolicy rzekomego miejsca zamieszkania oszusta (Olsztyn), a z 3. opcji skorzystają pewnie tylko ci bardziej cierpliwi, albo bardzo ostrożni.

A skąd wiadomo, że to oszust? Zaraz jak zobaczyłem ofertę, to z ciekawości skorzystałem z wyszukiwania za pomocą obrazu w Google i dokładnie to samo zdjęcie telefonu znalazłem na jakiejś aukcji na Allegro, zakończonej pod koniec grudnia z ceną 2146 zł (nikt nie kupił). Poza tym, jak dostałem w załączniku skan dowodu, to po wygooglowaniu okazuje się, że delikwent ma ciekawą historię.

Także przestrzegam przed tym człowiekiem, a przede wszystkim dokładnie przeglądajcie bardzo korzystnie wyglądające oferty.
  • 2