Wpis z mikrobloga

Z waszą pomocą (nawiązuję do poprzedniego wpisu) udało mi się wybrać odpowiednie wątki do prezentacji popularnonaukowej, którą robię w listopadzie! Zapowiedź referatu już jest online i teraz pozostaje mi tylko dorobienie autorskich animacji, żeby pobudzić wyobraźnię publiki ;). Wieczór będzie poświęcony astrofizyce obserwacyjnej, gwiazdom, układom podwójnym, potrójnym i exoplanetom z naciskiem na prawdziwe dane obserwacyjne (analiza krzywych blasku). Serdecznie dziękuję @IdzieGrzesPrzezWies, @adzkrk, @sbcs, @Elthiryel, @Powstaniec, @ostrzyjnoz, @sarmiczek, @mactrix i @Wydmuszka za zainteresowanie w poprzednim wpisie :). Do wydarzenia są jeszcze trzy tygodnie, więc jakby ktoś miał pomysły (życzenia?), żeby coś dołożyć, jestem otwarty na propozycje ;).

#oauj #prezentacja #astronomia #praca #popularyzacja
  • 14
@Al_Ganonim: nie wiem czy coś takiego będziesz poruszał, ale interesowałoby mnie coś takiego jak cykle życia rożnych gwiazd w zależności od ich masy, składu czy co tam jeszcze wchodzi w grę. Wiesz białe karły, czerwone karły, czerwone olbrzymy, błękitny olbrzym, gwiazda neutronowa, czarna dziura czy co tam jeszcze może powstać.
@flager: To jest bardzo dobry, ale czasochłonny temat. Jeśli uda się go wpleść w główny nurt prezentacji, maźnę go nieco po powierzchni. Dobrze będzie skupić na nim cały jeden Wieczór w przyszłym roku. Może w lutym?
@mactrix: Zapraszam!

@Goglez: Oby nie! Nie nadaję się do kamery. Wyłącznie radio ;)

@flager: Zobaczymy w jakiej formie udałoby się to uwiecznić. Dotychczas Wieczory nie były rejestrowane (prócz jednego - mojego - ale jakość nagrania jest bardzo marna).
@Al_Ganonim: Fajnie to wygląda. Szczególnie to: "Prosimy pamiętać o ciepłym stroju. Kopuły obserwacyjne nie są (z definicji) ogrzewane - obserwacje prowadzi się w warunkach panujących na zewnątrz." - Powiem szczerze, że teraz o tym nie pomyślałem. Może jak bym się wybierał na to wydarzenie wpadłbym na to, ale na pewno nie dzisiaj :)