•  

  pokaż komentarz

  Polecam. Kiełbasa czy boczek z takiej wędzarni to zupełnie inna bajka niż to co sprzedają w sklepach. Zwłaszcza jak się samemu tą kiełbasę zrobi :)

 •  

  pokaż komentarz

  Już widzę te wyrastające jak grzyby po deszczu wędzarnie podwórkowe:]

 •  

  pokaż komentarz

  Wiekszość wędlin w sklepach wogle nie widziała dymu z wędzarni. Zapach zawdzięczają chemicznym aromatom.

 •  

  pokaż komentarz

  Od siebie dodam tylko, że przed pierwszym wędzeniem należy kilkukrotnie wędzarnię "przepalić" na sucho tj. bez mięsa. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek - czasem materiały użyte do budowy potrafią "oddać" specyficzny zapach.
  Dodatkowo, trzeba podkreslić, że samego wędzenia jest kilka metod, może nawet szkół, bo wędzi się zarówno dymem gorącym jak i na zimno. Poza tym, bardzo dobrym materiałem na komin wędzarni jest betonowy krąg - używa się podobnych w budowie przepływów pod ulicami itd. Beton taki długo się nagrzewa ale i dobrze trzyma ciepło.

 •  

  pokaż komentarz

  Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to że na schemacie palenisko jak i beczka, w której wędzimy, są przykryte. Czy przez to nie będzie ograniczony dostęp powietrza i palenisko nie zgaśnie, a przynajmniej nie będzie problemów z brakiem ciągu? Ale ogólnie pomysł dobry.

  •  

   pokaż komentarz

   Faktycznie beczka jest przykryta, ale należy zostawić niewielki otwór aby dym mógł się wydostawać. Co do paleniska to na schemacie jest otwarty "lufcik". W przypadku takiego kopanego, cale wejście do paleniska jest odsłonięte, tak jak widać to na zdjęciu