•  
  a......c

  +128

  pokaż komentarz

  Z JSem to jest tak: https://dayssincelastjavascriptframework.com/ że nikt nie będzie pamiętał za rok lub dwa co się w tej aplikacji dzieje. JS cierpi na zbyt dużą ilość "artysów" w nim piszących.

  pokaż spoiler czekam na minusy

 •  

  pokaż komentarz

  W ramach noworocznego walku z prokrastynacją zamierzam obejrzeć ten filmik już jutro.

 •  

  pokaż komentarz

  Ta "technologia" to taki rak jak w latach 80 microsoft basic :) Czyli najpodlejsza implementacja najgorszego języka... Właściwie gdyby microsoft coś takiego wypuścił to dziś linux królowałby na desktopie.

  Pierdyliard niekompatybilnych wersji, wycieki pamięci, połowa API w fazie beta i nie posiadanie od 10 lat normalnego schedulera który obsługiwałby wywłaszczenie, już nie wspominając o więcej niż jednym wątku CPU. W porównaniu z tym PHP to szczyty inżynierii projektowania :D Ba, można używać nawet perla - przynajmniej kod pisany w tym działa, nie cieknie i nie ma problemów z obsługą więcej niż 1 rdzenia CPU...

  Jeszcze mongo jako baza, bo nie dało już chyba rady wybrać gorszej :D Niestety te primitywne namiastki baz które obiecywały skalowalność i prędkość są obecnie wolniejsze od klasycznego SQL-a i nadają się do tego samego jak te wszystkie technologie które obiecywały że kod na frontendzie będzie się pisać tak samo jak na BE.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: Bo teraz modne są mikroserwisy, to stawiasz sobie 4 instancje, jak chcesz 4 rdzenie wykorzystać :P

  •  

   pokaż komentarz

   @AndrzejBinarny: A jak masz normalny serwer z 32 rdzeniami a nie padło ktore jest gorsze od średniej klasy desktopu to stawiasz sobie 32 instancje ;) Później te instancje dzielisz na instancje OLTP i OLAP :)

   Przecież ten rak jest tak koszmarnie zaprojektowany, że napisanie w tym czegokolwiek przypomina zabawę kupą. Już teraz w serwerze możesz mieć za pół darmo 128 wątków, każdy język będzie na tym skalował się świetnie a node od 10 lat nie może nawet dodać działającej wielozadaniowości, nie mówiąc o wywłaszczeniu. Nauka tego jest bez sensu, bo to jest tak gówniane i tak niezarządzalne, że każdy projekt w tym pisany padnie bo po prostu zabiją go koszty zarządzania tą mikroserwisową sieczką...

   Cooperative multitasking... przecież to wczesne lata 60-te ubiegłego wieku, a z oprogramowania trochę nowszego które to implementowało - windows 3.1, jedno zadanie się zatnie i cały system leży. Zupełnie jak mikroserwis node :)

   Idea mikroserwisów jest taka, że dzielisz projekt na małe moduły które się z sobą komunikują. Nie wiem masz moduł przetwarzania statystyk i on za pomocą dajmy na to 40 rdzeni w 5 minut generuje sobie statystyki. A nie że język jest tak zj??%ny, że musisz dzielić projekt bo jak zaczniesz generować statystyki to ci strona internetowa na 6 godzin przestanie odpowiadać :)

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: kolego, powielasz teksty ludzi, którzy nie do końca wiedzą ocb z mongo, skaluje się świetnie, kwestia settingów, jedyna bolączka mongo to przestrzeń dyskowa i jej rezerwowanie, ale nie jedziemy już na dyskietkach więc to nie jest jakiś krytyk :) pozdro w 2018

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: No ale po co ci wielowątkowość? Większość aplikacji webowych nie ma miejsca by wielowątkowość wykorzystać. Jak chcesz by szybciej działało to robisz zewnętrzne zapytania asymetrycznie. Rdzenie są po to by obsługiwać więcej klientów na raz a nie by dać wszystkie jednemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: Nie jestem specem od node'a (nigdy nic w nim nie robiłem) i mam pytanie, o co chodzi z 'wywłaszczeniem'?

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: Microsoft wprowadził namiastkę wielowątkowości poprzez moduł napajs

  •  

   pokaż komentarz

   @plushy:

   Rdzenie są po to by obsługiwać więcej klientów na raz a nie by dać wszystkie jednemu.
   No w sumie jak programista jest aż tak nieogarnięty że używa języka który jest sporym krokiem wstecz w porównaniu do wczesnych wersji PHP - to niech serwer się kurzy a klient czeka :)

   Poza tym wielowątkowość jest też po to, żeby na jednym rdzeniu procesora mogło się naprzemiennie wykonywać wiele zadań... jak już masz język programowania tak zj%!#ny, że umie używać tylko jednego, to chociaż użytkownik który chce sobie zobaczyć mapkę dojazdu nie musi czekać aż ci się wyśle cały newsletter do 50 tysięcy osób. To jest właśnie wielowątkowość, to o czym napisałeś to przetwarzanie równoległe ;)

   @harry_tybet: Ale ja krytykuję node a nie mongo. Mongo w sumie też mogę. Z mongo, tak jak z każdym K/V store jest taki problem że to jest tak prymitywne w porównywaniu z jakimś nawet najprostszym magazynem danych typu wczesne mysql, że to tak jakby wiertarkę udarową porównywać z kawałkiem patyka. Już nie mówiąc o jakiejś bazie oracle czy nowoczesnych bazach SQL które są w pełni skalowalne i pamięciowe.

   @Scandalous: O to, że node jest tak sp?%?$@@ony, że jak sobie zapuścisz na przykład długą pętlę for to cały serwer przestaje odpowiadać do chwili kiedy:
   a. ta pętla się nie skończy
   b. nie zapiszesz sobie wszystkich zmiennych i ręcznie nie "powiesz" node "dobra już długo byłem w tej pętli teraz zrób coś innego". Zamiast myśleć nad algorytmem - musisz ręcznie "dzielić" kod na kawałki, serializować zmienne, przywracać je i szacować ile co zajmuje. Jak idiota.
   To jest zj%!#na koncepcja znana w Windows 3.1. Proces drukarki się przywiesił - i cały komputer wisiał 5 minut aż proces raczył albo nie raczył się obudzić :) To jest wielowątkowość kooperacyjna znana z lat 50-tych ubiegłego wieku, na której bazuje ta sterta gówna :D

   W normalnym języku programowania, który był projektowany przez człowieka który widział kiedyś książkę do informatyki a nie tylko interfejs użytkownika - takim jak java, rust, C, go, php, scala i setka innych działa to tak, że jak masz tą długą pętlę to jej wykonywanie jest co jakiś czas przerywane po to, żeby inne zadania też dostały swój "przydział" czasu procesora.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tszmiel: Ale wiesz, to tak jakby wprowadzić namiastkę SPA poprzez dosztukowanie wiadra z wodą do domku z gówna :D

   To jest zj??!ne do samych fundamentów i się nadaje, ale na UI.. bo po zamknięciu zakładki OS może zczyścić cały śmietnik który to tworzy. A nie na serwis który działa minimum kilka dni bez przerwy. Nic nie da pudrowanie tego engine-u kolejnymi warstwami kupy i całe to ręczne dłubanie w gównie polegające na ciągłych resetach, wymuszonej architekturze microservices i robieniu za scheduler którego nie ma. To trzeba byłoby napisać porządnie i od 0, z zupełnie innym zakresem wymagań...

   A gdyby to napisać tak, że sched mógłby w każdym momencie "ubić" kod przenieść kontrolę gdzie indziej to by się nadawało na backend, ale totalnie nie nadawało na UI... bo u podstaw koncepcyjnych leży to, że UI może obsługiwać jednocześnie jedna osoba :)

  •  

   pokaż komentarz

   To jest wielowątkowość kooperacyjna znana z lat 50-tych ubiegłego wieku,

   @MiniHoneybee: Ma to też swoje zastosowania, np. proto-thready w C, często są wygodniejsze niż maszyna stanów, szczególnie na jakichś małych systemach typu Arduino.

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: Jeśli masz oprogramować chip za 20 centów, który będzie wkładany do milionów urządzeń i jest słaby więc nie obsługuje pewnych funkcji - to jasne że taka optymalizacja ma sens. Tylko po co używać tego średniowiecznego paradygmatu w programowaniu pod web, jednego rozwiązania, na urządzeniu które to wszystko robi samo... To mniej więcej tak, jakby ciężarówkę pchać ręcznie, bo po co używać silnika, skoro taczki działają na pych :D

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko po co używać tego średniowiecznego paradygmatu w programowaniu pod web

   @MiniHoneybee: Nie wiem jak jest w programowaniu pod web, bo się tym nie zajmuję, ale w pewnych przypadkach możesz tego użyć zamiast maszyny stanów (np. przy pisaniu parsera). Mówię tylko, że średniowieczne paradygmaty też mają swoje zastosowanie, co do całości to się zgadzam.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee:
   MongoDb to baza nietransakcyjna. Nie powinno sie jej stosowac w projektach, gdzie zawsze 2 + 2 = 4.
   Niestety, kazdy chce to wrzucic w CV i stad efekt kuli sniegowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: mimo, że rzadko pisze komentarze to muszę na Twój odpowiedzieć.
   1. Wydaje mi się, że na 90% piszesz w PHP. Ludzie którzy piszą w PHPie najczęście hejtują node.js, bo:
   a) nie rozumieją go, a szczególnie asynchroniczności
   b) boją się o swoją prace
   2. Jak przeczytałem o tej długiej pętli to zrobiłem taki facepalm, że mi ręka z drugiej strony głowy wyszła. Nawet nie wiem od czego miałbym zacząć to prostować… i w sumie nawet nie widzę sensu.
   3. Każdy człowiek, który programuje już jakiś czas i miał styczność z innymi językami, wie, że wszystko ma swoje zastosowania. Node.js nie jest idealny do wszystkiego tak samo jak mongo. Powinno się używać właściwych narzędzi do zadania.
   4. Poszukaj sobie w google kto używa Node.js (ot pierwszy z brzegu link - https://www.netguru.co/blog/top-companies-used-nodejs-production ) idź im powiedz, że są "gupi", bo Ty wiesz lepiej, że Node.js to gówno.

   Nie musisz się wysilać, żeby mi odpisać, bo i tak nie będę tego czytał czy też wdawał się w dalszą dyskusje, bo nie mam tyle czasu by polemizować z Tobą a też nie widzę większego sensu.

   źródło: stackify.com

  •  

   pokaż komentarz

   @adam-gancarczyk: Nietransakcyjna, niesql-owa, bez gwarancji persystencji, takie jedno wielkie nic które niby ma być szybkie a przez to, że dane są trzymane w JSON jest w dodatku koszmarnie wolne... dopóki nie powstały skalowalne bazy SQL to niby miało taką zaletę że się to skaluje...

   Wydaje mi się, że na 90% piszesz w PHP.
   @ufik78:
   1a. Piszę w wielu językach, stąd mam porównanie.
   1b. Rozumiem asynchroniczność, także z javy, c++ i z go dlatego wiem jaki model node.js jest zj$%!ny. Ba on nie jest zj$%!ny, on jest kompletnie Sp#@?$#$ONY i nie wiem jak normalny człowiek może w tym pisać.
   2. Nie widzisz sensu bo pomyślunku projektantom tego gównianego języka nie starczyło na to, żeby ogarnąć model wielozadaniowości dla najprostszego scenariusza CPU-bound. I nie wiesz nawet co powiedzieć bo C w latach 60-tych ubiegłego wieku robił to dobrze.
   3. Dokładnie, tylko że zamiast node masz go i scala. Czyli masz praktycznie wszystko co oferuje node, podobną składnię, a w dodatku te języki są dobrze zaprojektowane i działają jak trzeba.
   4. Tak, bo uwierzę że NASA która wszystko ma redundantne używa kleconego naprędce gówna do utrzymywania bezpieczeństwa w kosmosie. Poszukaj historii startupów które od tego zaczynały i jak się to dla nich skończyło. Tego się nie da używać.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee:
   Nie zgodze sie, ze nic. Ma swoje zastosowania (dane z czujnikow IOT, dane z web-crawlerow itp). Problem z tym, ze jest uzywana, tam gdzie nie powinna (w 90%). To jest obledna spirala.
   Musisz znac, bo firma, do ktorej idziesz na rozmowe, tego uzywa. A uzywa, bo pracownicy mysla o sobie gdy sami pojda na rozmowe i gdy ktos ich o to bedzie pytal. A bedzie pytal dlatego, ze...

  •  

   pokaż komentarz

   @adam-gancarczyk: no właśnie wszystko ma swoje zastosowania

   źródło: 3.bp.blogspot.com

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee:

   >j$?@ć dżawaskrypt! Tylko C, POWTARZAM C!!!!11

   XD

  •  

   pokaż komentarz

   jak już masz język programowania tak zj@@?ny, że umie używać tylko jednego, to chociaż użytkownik który chce sobie zobaczyć mapkę dojazdu nie musi czekać aż ci się wyśle cały newsletter do 50 tysięcy osób. To jest właśnie wielowątkowość, to o czym napisałeś to przetwarzanie równoległe ;)

   @MiniHoneybee: Ale wielowątkowość o której piszesz jest na poziomie serwera a nie języka programowania. Możesz wsadzić dowolny język obsługujący CGI (czyli każdy) za Apache/Nginx i będziesz miał tę swoją wielowątkowość. Node.js ma od tego moduł cluster który pozwala odpalić wiele listenerów.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: EH PANOWIE CORAZ WIĘCEJ AMATORÓW SIĘ PCHA DO ZABAWY HEHE MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY I I ROBIĆ STRONY BĘDZIE MOŻNA TYLKO Z LICENCJĄ BO SERIO NIEKTÓRZY NIE MAJĄ ANI DOŚWIADCZENIA ANI WYOBRAŹNI I NA PRZYKŁAD NAPISZĄ BACKEND W JAVASCRIPCIE

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejne materiały z programowania do zakładek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dodany przez:

avatar fronter dołączył
456 wykopali 12 zakopali 17.6 tys. wyświetleń
Advertisement