•  

  Wykopowicze nie boją się sankcji wymierzonych w Rosję. W większości rachunki za nich opłacają rodzice. Reszta pracuje w IT. Oczywiście tylko w zagranicznych firmach płacących minimum 5k euro miesięcznie netto. Pamiętajmy to też nasza wojna. Śmiech mnie bierze jak Niemcy chronią swoich obywateli i gospodarki. Broniąc Ukrainy bronimy Europy itd. itd. #ukraina #ekonomia
  #paliwo

  źródło: ei_1653160969769.jpg

  •  

   @Bubsy3D:

   Śmiech mnie bierze jak Niemcy chronią swoich obywateli i gospodarki.

   Rozumiem że to ma być wyśmianie polskiej postawy.

   Otóż Polska, Estonia, Litwa i Łotwa biorą czynny udział w tej wojnie, bo to jest w ich interesie i oderwanie Ukrainy i Białorusi daje szansę wschodniej Europie na rozwój i bezpieczeństwo. Niemcy mają temat w dupie, bo wiedzą, że to nie jest dla nich super opcja i wolą mieć układ z Rosjanami kosztem Polski czy Ukrainy.

   Brytole doskonale wiedzą, że przegrana Rosji to osłabienie roli Niemiec a wzmocnienie Polski i Ukrainy. Tu każdy ma inne interesy, a Polska nikomu nie robi łaski. Polska rzuca więcej zasobów, bo to ogromna szansa i warto zwiększyć prawdopodobieństwo spełnienia się korzystnego dla Polski wariantu
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (17)

 •  

  Zelenski powiedział, że na dzień dzisiejszy Ukraina ma 700 tys ludzi pod bronią (prawdopodobnie liczy policję i inbe służby a nie tylko armię) , a inny przedstawiciel rządu mówił że celem Ukrainy jest posiadanie miliona żołnierzy

  Problemem jest słabe uzbrojenie. Rosjanie mają mniej ludzi, ale więcej sprzętu

  #rosja #wojna #ukraina #donbaswar #aryoconcent pokaż całość

 •  

  Dzisiaj jeśli będzie wywiad z Arestowiczem to nie będę mógł wrzucić tl dr bo nie mam laptopa ze sobą

  Wrzucę pewnie z jednodniowym opóźnieniem

  #aryo4arestowicz

 •  

  Miałem kiedyś rozmowę o prace w firmie która miała oddział w moim mieście. Rozmowa zdalnie bo jeszcze za czasów koronawirusa. Wszystko powoli idzie ok, czesc techniczna za nami i zaczyna się etap gdzie ja zadaje pytania.

  Pytam jak będzie wygladac praca zdalna po pandemii bo wiem ze obecnie maja #homeoffice i szczerze mi to bardzo pasuje bo miałbym przynajmniej 25min dojazdu tracic codziennie w jedna stronę.

  Pani DYREKTOR of HR odpowiada ze ona NIE WYOBRAŻA SOBIE żeby miało tak zostać ze programiści i testerzy mieliby cały czas pracować zdalnie jak teraz, bo ona WIDZI ze ludzie są mniej efektywni i wolniej pracują.

  Aha…

  Już więcej pytań nie miałem. Tez tak macie ze jak widzicie ze kierownictwo traktuje swoich pracowników jako potencjalnych leni i nierobów których trzeba pilnować to już wiecie ze tam nie chcecie pracować?

  #pracait #programista15k #testowanieoprogramowania
  pokaż całość

 •  

  Widać ciszę w eterze i po rosyjskiej i po ukraińskiej stronie. Rosjanie odczuli, że upadek Popasnej to ogromna szansa przełamania i pchają tam już wszystko, co tylko mają pod ręką. Jednocześnie nie mają za bardzo czym się chwalić na innych kierunkach.

  Ukraińska strona siedzi cicho, bo wojsko zwykle daje informacje z ogromnym opóźnieniem, a jednocześnie opinia publiczna nie ma wiedzy czy ukraińska armia posiada dobre pozycje do obrony i odwody zdolne utrzymać kolejne przełamanie, a wyłom przy Popasnej jest spory

  Arestowicz twierdził, że właśnie 3-4 tydzień maja to ostatnia ofensywa rosyjska, gdzie będą mieli przewagę, a potem Rosjanie staną i będą w kółko zbierać siły. Musi mieć w sobie coś z psychopaty, bo o śmierci wielu tysięcy ludzi mówi w taki sposób, jakby grał w planszówkę, gdzie opowiada o stawianiu pionków w defensywie do działań opóźniających i niwelujących przewagę przeciwnika. To oczywiście nie jego wina

  Z perspektywy całej wojny to może być tylko mały epizod. Jeśli założymy, że Siewierodonieck stanie się powtórką Debalcewe to ciężko sobie wyobrazić co dalej. Jak ktoś nie pamięta jak wyglądała bitwa o Debalcewe, to Rosjanie walili artylerią tak długo aż ukraińskie siły były zmuszone do wycofania się.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Debalcewe

  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent
  pokaż całość

 •  

  Co to znaczy "Szabasz" kiedy rozmowa jest porosyjsku? Usłyszałem na jednym ze streamów, że na prorosyjskich kontach jest prawdziwy szabasz w związku z informacjami o Azowie.

  #rosja #jezykrosyjski #aryoconcent

 •  

  Pod Charkowem Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie umacniali swoje pozycje workami z saletrą amonową

  #heheszki #wojna #rosja #ukraina #aryoconcent

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  85 dzień wojny, info Girkina
  Kim jest Girkin: https://en.wikipedia.org/wiki/Igor_Girkin

  *on zawsze narzeka, ale subiektywnie uważam, że jego oceny mają sens.
  Składnia pozostawiona bez zmian.

  Na pytania typu "co nowego na frontach?" trudno mi teraz odpowiedzieć. Na frontach walki toczą się niemal wszędzie. Gdzieś pozycyjne, gdzieś ofensywne i (coraz częściej) defensywne. Ogólnie rzecz biorąc, z wyjątkiem Donbasu i obwodu charkowskiego, front jest stabilny. Nasi i Ukraińcy są okopani. I to jest... BARDZO ZŁE. Dlaczego? - Bo o ile miesiąc czy półtora miesiąca temu na kierunkach Mikołajewskim i Krzywo Rożskim nieprzyjaciel miał tylko mobilną obronę, to teraz usilnie tworzy silne punkty obrony na linii frontu i na bliskich tyłach, które nieuchronnie trzeba zdobywać BARDZO długo i z DUŻYMI stratami, jak Mariupol, jak Popasna, Izyum, Rubiżne i Siewerodonieck. Znów będziemy musieli stoczyć ciężkie i krwawe bitwy o każdą wioskę, każdy zagajnik i wzgórze... Za każde kilkaset metrów, które przejdziemy, płacimy drogo rosyjską krwią. Wydaje się, że nie ma nikogo, kto by o to "prosił", bo "oczywiście, to był obiektywny bieg wydarzeń...", ale tak nie jest.

  Na początku operacji (wojny) siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zademonstrowały działania wysoce manewrowe, głębokie przebicia strategiczne na dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Która zakończyła się "rozpierduchą" z powodów, które już wielokrotnie wymieniłem i opisałem. (Początkowo zasadniczo błędna ocena sytuacji operacyjnej, która stanowiła podstawę planowania wojskowego, a także skrajny brak sił i środków do konsolidacji i kontroli terytorium objętego działaniami itd.) Niemniej jednak, pomimo niepokojącej "połowicznej porażki" (nie było "biegu do granicy" na południu) pierwszej fazy operacji, wygląda ona (w porównaniu z drugim "konkretnym") na znacznie bardziej "żywą" niż "krwawe przepychanki", w jakie przekształciły się działania wojenne od końca kwietnia do dnia dzisiejszego. Po prostu dlatego, że w pierwszym etapie nie było celowego, a nawet "z góry ogłoszonego" przez wojskowych "ekspertów", doprowadzenia armii czynnej do STRATEGICZNEGO impasu. Decyzje wojskowe były śmiałe i zmierzały do osiągnięcia decydującego zwycięstwa.
  Nawet pełny sukces (na który nie zanosi się w najbliższej przyszłości) drugiej fazy przyniósłby w najlepszym wypadku jedynie kosztowne (pod względem strat w ludziach i sprzęcie), stosunkowo niewielkie zyski terytorialne, osiągnięte dzięki wypchnięcia przeciwnika z terytorium Donbasu.


  Wyobraźmy sobie przez chwilę, że przeciwnik w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie całkowicie pokonany przez ciągłe ataki frontowe i oskrzydlające oraz całkowicie wyparty poza obszar Ługańska i Doniecka. - I? - I co to da? Czy to zakończy wojnę? - Nie, wcale nie. Co najwyżej skróci to linię frontu i nic więcej. Załóżmy, że przeciwnik poniesie ciężkie straty (już je ponosi). Ale w ciągu tych kilku tygodni będzie mógł (dzięki ciągłym mobilizacjom) przygotować nowe, świeże rezerwy. Co więcej — rezerwy te posiada już teraz! - Przeciwnik jest tak pewny strategicznej stabilności swojego frontu (na którą oddanie 1-2 miejscowości w ciągu 2-3 dni nie ma żadnego wpływu), że nadal utrzymuje stosunkowo duże zgrupowanie na granicy z Naddniestrzem, a nawet utworzył nowe (kilka wojskowych BTG) na granicy z Białorusią. I nadal tworzy nowe jednostki i formacje zarówno na głębokich tyłach, jak i w rejonach Sum i Czernihowa, opuszczonych przez wojska rosyjskie podczas "ucieczki do granicy".
  To znaczy, gdy nasze formacje osłabione ciężkimi walkami i krwawymi szturmami dotrą do granic Ługańska i Doniecka — spotkają się ze świeżymi i dobrze wyposażonymi formacjami Zbrojnych Sił Ukrainy na liniach wcześniej przygotowanych do obrony. I nawet jeśli te nowe formacje nie będą chciały (z jakiegokolwiek powodu) przejąć inicjatywy i przeprowadzić kontrofensywy (jednej lub kilku), Federacja Rosyjska i tak stanie przed perspektywą przedłużającej się pozycyjnej wojny, która w obecnych realiach jest niemal (z zastrzeżeniem — w obecnej sytuacji) destrukcyjna dla naszej gospodarki, stabilności społecznej i społeczno-politycznej.
  Ale powiem szczerze — otrzymawszy sporo meldunków "z terenu" od żołnierzy, dowódców niższego i średniego szczebla, wystarczających do stworzenia z grubsza "mozaiki" ogólnej sytuacji na froncie — osobiście nie mam wielkich nadziei na to, że zadanie całkowitego oczyszczenia Donbasu zostanie zrealizowane co najmniej do połowy czerwca. Co więcej, uważam (z dużą dozą prawdopodobieństwa), że nie zostanie on spełniony do momentu, gdy ZSU będą próbowały przejąć inicjatywę strategiczną, rozpoczynając zaplanowane już teraz (jestem tego pewien) operacje ofensywne. I tak uważam, że najbardziej niebezpiecznym kierunkiem pod tym względem jest Chersoń, ponieważ właśnie tutaj (i wróg doskonale o tym wie) w obronie znajdują się podobne pod względem uzbrojenia i wyposażenia jednostki rezerwistów DNR, które (tylko te "ługańskie") wróg już odrzucił za rosyjską granicę w obwodzie charkowskim. Co więcej, rezerwiści z Doniecka, którzy w rzeczywistości są członkami milicji, na pewno będą walczyć i będą walczyć z całych sił. Ale ich uzbrojenie i wyposażenie "pozostawia wiele do życzenia" mniej więcej tak samo jak ich dowódcy, a może nawet bardziej (choć to już chyba "przegiąłem").


  Załóżmy jednak, że wróg, z jakichkolwiek powodów, nie zaatakuje, lecz ograniczy się do obsadzenia nowo wybudowanych linii obronnych (co sugeruje, że nasi generałowie nadal będą "tłuc łbem" swoich żołnierzy o liczne "fortece"). A co w tej sprawie zrobi naczelne dowództwo?
  Przecież bez przełamania nowo utworzonych i zajętych przez duże siły pozycji wroga nie będzie można pokonać ZSU. A bez pokonania ZSU nie będzie ostatecznego zwycięstwa — bez względu na to, ile "kalibrów" zostanie wystrzelonych na zaplecze, i tak nie wystarczą one do całkowitego sparaliżowania ukraińskiej sieci transportowej i zniszczenia gospodarki "doszczętnie". Tym bardziej nie można liczyć na zwycięstwo "przez wyczerpanie", bo "zaplecze" Zbrojnych Sił Ukrainy to praktycznie cała Europa i Ameryka Północna. Oznacza to, że musimy starać się pokonać wroga w polu. Przepraszam, przez kogo i z czym? Jeśli nie nastąpiła jeszcze nawet częściowa mobilizacja?


  Nikt nie udziela spójnej odpowiedzi na wszystkie te pytania. Po prostu dlatego, że ich nie ma. Tak długo, jak szkodniki w otoczeniu prezydenta będą go o tym zapewniać: "Wszystko jest w porządku, piękna markizo.
  Jeszcze trochę i będziemy triumfować.
  Nie napinaj się, nie szukaj niespodzianek:
  Czekają na nas miłość i zaszczyty!".
  - Nic się nie zmieni. A kiedy to nastąpi (niestety, "niespodzianki" będą zapewne nie mniej zniechęcające niż przed "biegiem do granicy"), będzie już za późno, by wiele zrobić...


  W międzyczasie — w kategoriach ogólnych:

  - Na południe od Izyum jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Ługańskiej i Donieckich Republik nadal "biją" w ukraińską obronę na podejściach do autostrady Słowiańsk-Barvenkovo i do samego Słowiańska (od kilku dni — brak informacji o postępach);

  - Ciężkie walki z powolnym posuwaniem się naprzód toczą się na północ od Popasnej i na południe od Lisiczańska (w tym rejonie nie ma jeszcze "kotła" dla przeciwnika — to tylko prawdopodobny "worek" z bardzo szeroką "szyją", który nasze myśliwce będą musiały jeszcze "zawiązać", z czego przeciwnik też doskonale zdaje sobie sprawę - ZSU nie jest prowadzone przez kretynów, lecz przez specjalistów z NATO );

  - Również powoli nasze wojska "okrążają" miasto Liman (Krasny Liman) i próbują przebić się do Światogorska;

  - W pobliżu Doniecka trwają zacięte ataki na północny wschód od Awdiejewki i południowy zachód od Horliwki, w rejonie na południe od Marinki nie mam informacji o postępach w ciągu ostatnich 24 godzin (przynajmniej na razie).

  W Mariupolu ostateczne oddanie Azovstalu i schwytanie broniącej go grupy jest dużym sukcesem propagandowym, ale w ogólnym rozrachunku jest to opóźniona konsekwencja względnego sukcesu PIERWSZEJ fazy operacji, a nie "drugiej konkretnej". W czasie rzeczywistym i z wojskowego punktu widzenia jest to niestety również sukces czysto taktyczny. Nie więcej niż to.
  W ramach ogólnego podsumowania: nasze sukcesy mają nadal charakter czysto taktyczny. Wróg stara się utrzymać WSZYSTKIE ważne militarnie i propagandowo główne skupiska ludności. I najwyraźniej ma wystarczające siły i rezerwy, by mieć nadzieję na sukces w tej sprawie. Jeśli nie całkowicie, to przynajmniej częściowo. Walka na wyniszczenie" (jak już wielokrotnie podkreślałem — jako rozwiązanie militarne oceniam ją nie wyżej niż "idiotyczne") w Donbasie trwa nadal, "impas strategiczny" (dla Sił Zbrojnych Rosji, ale nie dla Ukrainy, która kupuje czas) pogłębia się.


  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #aryolubijakstrielkowjestsmutny
  https://t.me/s/strelkovii
  pokaż całość

  źródło: StrelkovFace.jpg

 •  

  Hej

  Update w sprawie rozliczenia zrzutki
  https://zrzutka.pl/nj5szu

  1. Wasze pieniądze są bezpieczne, bo zamrożone na koncie zrzutka.pl do czasu wysłania administracji serwisu oświadczenia od dyrekcji szpitala, czyli podpunkt nr 2 ze screena, bo to szablon od tej administracji portalu, a podpunkt nr. 1 to już im wysłałem. Szpital pewnie w ciągu 2-3 dni roboczych wyśle mi to oświadczenie

  2. Kwestia kupna aparatu RTG. Tak jak wspominałem wcześniej, to dowiedzieliśmy się, że legalizacja sprowadzonego z zagranicy aparatu RTG na Ukrainie jest bardzo trudna. Szpital szuka aparatu już w kraju. Jeśli nie znajdą, to nie problem, bo istnieje już lista rezerwowa tego czego im brakuje, a jest dostępne.

  3. Szpital chce mnie zarejestrować oficjalnie jako wolontariusza. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego, ale do przekazania mam zdjęcie i moje dane osobowe, ale to tak jako ciekawostka.

  4. Jak już portal zrzutka.pl odmrozi pieniądze, to muszę przekazać te pieniądze na Ukrainę. Trzeba liczyć się z prowizją dla banku za przelew swift i przewalutowanie. Mam nadzieję, że western union albo coś w tym stylu nie zedrą za dużo.

  5. A i płatność za wyposażenie na Ukrainie musi odbyć się z ukraińskiego konta, ale to raczej żaden problem. Przelew na konto szpitala lub do kogoś z pracowników szpitala i potem do mnie musi wrócić faktura i zdjęcia nowego sprzętu ¯\_(ツ)_/¯

  Ogólnie jeśli akcja się uda i będę znał ukraińskie procedury biurokratyczne, to kto wie. Może w kolejnych latach będę prowadził kolejne zrzutki, które będą robić za formę napiwku dla mnie, który będzie kierowany na jakieś akcje charytatywne. Niekoniecznie w samej Ukrainie.

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  85 dzień wojny, info od Arestowicza.

  Rosjanie podeszli do Siewierodoniecka. Rosjanie bombardują miasto artylerią polową, czyli są już blisko. Szturm miasta już się rozpoczął

  Wróg kontynuuje nacisk na kierunkach, które były omawiane wcześniej, czyli Izium, Lyman, Siewierodonieck, Popasna, Awdiiwka.

  https://i.imgur.com/cSLq8Jh.png

  Na północ od Iziumia "trwa ruch" w okolicy Kupiańska. Aleksiej nie powie jaki konkretny i skali tych "ruchów". Kilka dni temu miało miejsce dosyć ciekawe wydarzenie. Otóż ukraińskim siłom udało się "forsować pewną rzekę" (rzeka Doniec przyp. @aryo). Aleksiej uważał, że ukraińskim wojskom mogło się to nie udać. Z jego perspektywy mogło to się skończyć podobną sytuacją jak dla Rosjan pod Białogoriwką, ale udało się. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja.

  Pod Siewierodonieckiem istnieje zagrożenie zamknięcia ukraińskich sił w kotle, ale pytanie jak oni go będą szturmować. Aleksiej przypomniał sytuację z Mariupolem. Rosjanie raczej liczą, że Ukraińska armia sama się wycofa albo Rosjanie chcą zachęcić Ukraińców do rozproszenia sił do utrzymania mniejszych okolicznych miejscowości. Sytuacja w Donbasie jest bardziej wyrównana niż w pierwsze dni walk pod Kijowem. Ukraina w Donbasie ma już liczebnieszą armię, a Rosjanie mają więcej sprzętu w postaci artylerii i lotnictwa, to zmusza Rosjan do ostrożniejszych działań. W ciągu kilku dni dowiemy się, czy Rosjanie stawiają na okrążenie Siewierodoniecka, czy też będą szturmować frontalnie.

  Temat Mariupola znowu pominięty.

  Amerykańscy wojskowi rozmawiali z rosyjskimi. - Dyskusja była totalnym gdybaniem i nie widzę sensu robić streszczenia tej kwestii.

  Pakiet pomocowy Ukrainie (40 mld $ dla wojska, uchodźców i uzupełnienia amerykańskich zapasów za sprzęt, jaki przekażą Ukrainie) został dzisiaj ostatecznie zatwierdzony w senacie USA. Dzisiaj podpisze to Biden i pomoc ruszy do Ukrainy.

  Drobny 10 pakiet pomocy:

  - 18 haubic 155 mm

  - 18 pojazdów taktycznych (ciągniki do haubic?)

  - 36 radarów (pewnie kontrartyleryjskie)

  - części zamienne

  Bariery dla dostarczenia uzbrojenia dla Ukrainy zostały zażegnane.

  W rosyjskiej retoryce nastąpiła zmiana. Rosja walczy nie z Ukrainą, ale z USA. Przegrana z USA nie brzmi tak źle. Rosyjscy urzędnicy rzucają sprzeczne sygnały. Jeden zaprzecza o potrzebie przyłączenia Chersonia i Donbasu do Rosji, a drugi sugeruje, że będzie referendum. To brzmi jak "badanie" reakcji społeczeństw na świecie, na Ukrainie i w Rosji. Rosjanie szukają wariantów umowy pokojowej i oceniają, co mogą sobie wziąć.

  Zeleński dzisiaj powiedział, że wygrana będzie kosztować życie dziesiątki tysięcy Ukraińców, ale Ukraina jest gotowa walczyć do końca.

  Na rynkach rośnie kryzys żywności. Ukraina z Rosją są największymi dostawcami zboża. Głodu w Europie nie będzie, ale rosnące ceny mogą poskutkować głodem i destabilizacją biednych regionów. Rosjanie oczywiście aktywnie oskarżają Ukrainę o spowodowanie kryzysu.

  Logiczne. Napadli na Ukrainę i zła Ukraina, zamiast się poddać, to walczy o przetrwanie. Jak tak można

  Amerykanie pracują nad organizacją transportu rakiet przeciwokrętowych dalekiego zasięgu do deblokady ukraińskich portów. Problemem zostają miny, które dryfują i zagrażają państwom i statkom niezaangażowanym w konflikt. Arestowicz nie wyklucza decyzji NATO o deblokadzie Odessy dla zabezpieczenia wywozu ziarna z Ukrainy. Oczywiście to nie jest pewne, ale Aleksiej "głośno" rozważa taką możliwość, że może zostać to uzgodnione z Rosjanami. Taka decyzja byłaby świetną wiadomością dla Ukrainy, gdyż mocno zmniejszy ryzyko ataku na Odessę.

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wtórując słowom Macrona, powiedział, że włączenie Ukrainy do UE to kwestia dziesięciolecia. Znowu sugeruje to, że mogło dojść do jakiegoś "dogadania się" za plecami Ukrainy, ale nie do końca tak uważa. Trochę to martwi. Może jednak chodzi o pokazanie chęci prowadzenia dialogu.

  Nowy pakiet pomocy wojskowej od UK 1 mld funtów. 15 mld $ chcą również przekazać państwa G7.
  ===============================

  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #aryo4arestowicz
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Czy są jakieś doniesienia o złym traktowaniu ludności DNR/LNR przez Rosjan, oprócz przymusowego wcielania mężczyzn do wojska?
  #ukraina

  •  

   Czy są jakieś doniesienia o złym traktowaniu ludności DNR/LNR przez Rosjan, oprócz przymusowego wcielania mężczyzn do wojska?

   @Nateusz1: Okres czystki między 2014 - 2016 r. spowodował, że region wyludnił się o ponad połowę. Jedni uciekli przed terrorem, a inni zaginęli. Kto był nie godził się na ruski mir, tego wywożono w nieznanym kierunku i już go nigdy nie widziano. Syn Ługańskiego polityka, który miał w 2014 r. kandydować do ukraińskiego parlamentu, opisywał niedawno swoje przeżycia. Biznes ojca rozkradziono, ojca zakatowano, a on z matką musiał wyjechać, bo ich dom też rozkradziono.
   Zostało trochę ludzi, którym było "obojętnie" albo są za Rosją i teraz Rosja odwdzięcza im się wcielając ich przymusowo w kamasze i rzucając do ataku bez jakiegokolwiek przeszkolenia.

   To mało?
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  James Vasquez, amerykański ochotnik walczący po stronie Ukrainy przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy, wraca do USA. W drodze powrotnej zatrzymał się w Warszawie.
  to wygląda jakby wiedział że czas na ewakuacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #ukraina #wojna

 •  

  Niemieckie haubicoarmaty PzH 2000 dotarły na Ukrainę (dokładna lokalizacja nieznana)

  #ukraina

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: streamable.com

 •  

  84 dzień wojny, info od Arestowicza.

  Na frontach stabilnie ciężko

  Rosjanie szturmują od strony Lymana, Rubiżnego, Rubiżnego, Łysyczańska, Popasnej. Ukraińska armia kontratakuje. Następuje wzajemne zaklinowanie się obu stron, walka o flanki. Fakt, że Ukraińska armia może myśleć o kontratakach, to dobrze. Jeszcze niedawno nie można było o tym marzyć. Charakter operacji odwraca się bardzo powoli na korzyść Ukrainy. Niestety dla Ukraińskiej armii jest bardzo ciężko, ale widać pozytywną tendencję.

  Na północ od Awdiiwki, Rosjanie próbują kolejny raz przełamać front. Ukraińcy w tym rejonie są zmęczeni walką. Arestowicz wspomniał, że niektóre brygady siedzą tam od grudnia. "Nasi muszą wytrzymać jeszcze trochę. Na oko tak do końca maja."

  Na kierunku Zaporoskim pod Hulajpolem Rosjanie sprowadzili batalion czołgowy i przeszli tam do ataku, ale im nie wyszło. Wyszedł "worek ogniowy" i się cofnęli.

  Teoretycznie Ukraińska armia nie ma szans. Przeciwnik ma przewagę taktycznie, ale w praktyce nasze siły niszczą rosyjskie tyły, gdy przeciwni próbuje prowadzić ofensywę. Ze zniszczonym zapleczem nie udaje im się tego robić. Na przykład mają czołgi, ale nie mają amunicji albo paliwa. Za każdym razem hamuje ich to itd.

  Pod Chersoniem jest spokój, gdyż naszym udaje się ich celnie uderzać, a oni skupiają się na unikaniu niż na ataku.

  W Melitopolu wysadzono tory, po których jechał rosyjski pociąg pancerny. Pociąg jeździ od Krymu do Chersonia i od Melitopola do Krymu. Niestety nie udało się wysadzić pod pociągiem, ale Rosjan trochę wystraszyli. W tymże mieście doszło do zabójstwa dwóch wysoko postawionych rosyjskich wojskowych.

  Wyspa Węży — Rosjanie próbują podnieść z dna niewielki kuter patrolowy, który Ukraińcy zatopili z pomocą drona Bayraktar. Przypłynęli dźwigiem i uszkodzili dźwig. Potem próbowali napakować ładunkami wybuchowymi i rozerwać go na strzępy, ale też na razie nie wychodzi. Ich starania wynikają z tego, że mały pomost, do którego można cumować z wyładunkiem sprzętu, jest przyblokowany przez ten właśnie wrak. Na wyspie siedzi mały rosyjski garnizon. Wg. Aleksieja to dosyć zabawne, bo wyspa jest w zasięgu ukraińskiej artylerii oraz lotnictwa.

  Aleksiej mówi, że wyspa jest potrzebna Rosjanom do zastąpienia zatopionej Moskwy, która dawała obronę przeciwlotniczą. Teoretycznie może to wspomóc rosyjski desant na Odessę albo do Naddniestrza, ale to też wydaje się głupie. Odessa jest broniona przez dosyć duże siły. Desant to samobójstwo, chociaż od Rosjan można oczekiwać wszystko. Wg. Aleksieja wyspę należy "polerować" lotnictwem i artylerią. Nie ma sensu wysyłać tam jakikolwiek ukraiński desant.

  Turcja blokuje wstąpienie Finom i Szwedom do NATO. Tak jak i wcześniej Arestowicz mówi, że Turcy chcą wykorzystać tę sytuację dla własnych korzyści. Tak też robili z włączeniem Bałtów do NATO. Prędzej czy później dogadają się

  Jutro senat USA przegłosuje pomoc w wysokości 40 mld. $ dla Ukrainy w zwykłym trybie. Tryb ekspresowy był zablokowany przez jednego senatora o prorosyjskich poglądach. Amerykanie dostarczyli 90 haubic do Ukrainy, a jakby chcieli, to dostarczyliby i szybciej.

  Ambasada USA znów działa w Kijowie. Amerykanie nie widzą, aby Chiny pomagały materialnie pomocą.

  Prezydent Mołdawii, Maia Sandu ponownie zwróciła się do Rosji o wycofanie rosyjskich wojsk z Naddniestrza. Kolejny znak, że Rosja słabnie i każdy chce coś zyskać

  Temat Mariupola pominięty.

  Arestowicz podkreśla, że on nie może mówić wszystkiego. Obejmuje go tajemnica. On tylko komentuje wydarzenia, które już są znane.

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #aryo4arestowicz
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Operacja poddania się obrony w zakładach Azovstal to istotna porażka Ukrainy w wojnie informacyjnej. Nie przebiła się narracja o tym, że dowództwo ukraińskie wolało zadbać o życie i zdrowie pozostałych tam ludzi, aniżeli zmuszać/skłaniać ich do kontynuowania beznadziejnej walki. To pokazuje, że ich walka miała sens, bo symbolicznie pokazywała ogromną determinacje Ukraińców do obrony przed Rosją. Wbrew gadkom realistów symbole mają znaczenie, i wiemy, że wpłynęło to na ocenę ukraińskich możliwości stawiania oporu oraz na sens wysyłki broni na Ukrainę.

  Też trzeba dodać, że fakt iż Ukraińcy pozostawili tam znaczące, elitarne siły też pokazało, że postępy Rosjan z pierwszych dwóch tygodni ich jednak mocno zaskoczyły.
  #ukraina #rosja #wojna
  pokaż całość

  źródło: 1.jpg

  +: Makak87
  •  

   @IdillaMZ:

   Operacja poddania się obrony w zakładach Azovstal to istotna porażka Ukrainy w wojnie informacyjnej.

   Wśród znanych scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji nie ma ani jednego, który nie byłby szerzony jako porażka. Utrzymanie obrony w okrążeniu przez ponad 80 dni to sukces, ale upadek obrony był kwestią czasu o czym każdy wiedział. Prawdziwym wskaźnikiem sukcesu lub porażki będzie to co się stanie z obrońcami, którzy się poddali. Najkorzystniejszy wariant dla Ukrainy to ich powrót do kraju, ale nie sądzę aby Rosjanie byli chętni do wymiany. pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Ukraińska piechota flankuje i poluje na rosyjski czołg, a rosyjska piechota siedzi sobie w okopie

  Nic dziwnego, że tracą je jeden za drugim. Załoga czołgu nie wie, co się dzieje. Strzelają na ślepo, ale mają szczęście, że ukraińska piechota nie trafiła w cel, chociaż pierwsze sekundy nagrania sugerują, że już jedno trafienie przyjął na wieżę

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Rosjanie zdobyli Drobiszewo (północ od Lyman)

  Rosjanie przejęli kontrolę nad Nowożwanówką (południowy zachód od Popasna)

  Rosjanie przejęli kontrolę nad miejscowościami Toszkiwka i Orikove (północny wschód od Popasna)

  Kluczowe dla Ukrainy jest utrzymanie Siewierodoniecka, Lisiczańska i Siwerskie. Utrata Popasnej znacznie utrudnia obronę, bo to była jedna z większych miejscowości osłaniającą trasę do Siewierodoniecka

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  83 dzień wojny, info od Arestowicza.

  Mariupol i upadek obrony Azwostali — Arestowicz nie będzie komentował tej sprawy. "Trwa operacja. Wszystko jest kruche i mamy postanowienie nic nie mówić do czasu zakończenia".

  Była pokazana poniższa mapa
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1652732886VfJAtYiBiman5d4JJlP4yn.jpg
  Rosjanom brakuje sił na zachód od Iziuma. Są powoli podcinani przez Ukraińskie siły. Wspomniał, że Rosjanie wciąż próbują atakować na Słowiańsk olewając fakt, że flanka jest zagrożona. Najwidoczniej rosyjscy dowódcy nie boją się tego. Ukraińska strona szczerze docenia takie próby ślepego marszu przed siebie.


  Rosjanie otrzymali już nowe rozkazy. Mają zająć pozycje, które będą najłatwiejsze do obrony. Skupili się na zajmowaniu wzgórz, dolin rzek oraz silnie okopują swoje siły. Rosyjska armia atakuje masowo tylko na kierunku Iziumu i Ługańska. Jeszcze próbują trochę atakować pod Hulajpolem, ale na tyłach tez już okopują. Okopywanie i przejście do obrony może potrwać kilka tygodni. To nie jest nic nowego. W początkowej fazie wojny strony próbują utrzymać najlepsze pozycje do obrony, aby dotrwać do rozejmu i podpisania porozumienia. Aleksiej uważa, że w tej wojnie nawet blisko do takiej sytuacji nie będzie, gdyż Ukraina nie ma motywacji do pauzy w działaniach wojennych.

  Z perspektywy Ukrainy wojna wchodzi w fazę wojny pozycyjnej (z dwa miesiące temu opisał kilka faz wojny, jaką zobaczymy. Faza obrony manewrowej ---> faza obrony pozycyjnej --> faza kontrataku). Ukraina jest zmuszona jeszcze działać defensywnie, aby wyszkolić żołnierzy, gdyż rzucać ludzi na śmierć, tak jak to robią Rosjanie, Ukraina nie ma zamiaru. Muszą zostać wyszkoleni i doposażeni. Po fazie pozycyjnej Ukraina przejdzie do ataku. Do kontrataku może też przejść i Rosja, jeśli zdążą z powołaniem odpowiedniej liczby rezerwistów.

  Joseph Borel powiedział, że UE nie może zostawić Ukrainy bez uzbrojenia i amunicji w krytycznym momencie. Pozycja Uni Europejskiej jest jasna.

  Rosyjskie siły po raz pierwszy strzelały w kierunku izraelskiego samolotu od dłuższego czasu (z 2 lata?). Arestowicz uważa, że to wspaniała wiadomość. Można dać ukraiński order dowódcy i załodze obsługującej baterię obrony PPL w Syrii. Aleksiej uważa, że Izrael może z łatwością odpowiedzieć, jeśli poczują się zagrożeni.

  Wyjazd z terenów okupowanych dla cywili jest bardzo trudny, ale możliwy. W obwodzie Chersońskim partyzantka i SBU są aktywne, a nawet na Krymie.

  Do Chersonia przyjechał rosyjski wiceminister ds. budownictwa, który mówił, że Cherson będzie włączony do Rosji i że już wydzielono budżet na "odbudowę" regionu. Aleksiej jest zdania, że zobaczymy, ale oficjalne przyłączenie Chersonia do Rosji to przyśpieszenie zbrojenia Ukrainy i jeszcze więcej sankcji, a region będzie wyzwolony tak czy inaczej.

  Na Ukrainę kieruje się specjalna międzynarodowa grupa śledcza ds. zbrodni na cywilach. Aktualnie rozpoczęto 42 sprawy.

  Nie brakuje rosyjskich obywateli "sprzedających" tajemnice wojskowe Federacji Rosyjskiej do ukraińskich służb. Całkiem sporo wysoko postawionych urzędników.

  Rosjanie prowadzili uderzenia rakietowe i artyleryjskie na granicy obwodu Sumskiego. Źle to się skończyło dla atakujących. Będą powtarzać takie ataki terrorystyczne na Ukraińców, gdyż Rosjanom brakuje sił. Takie ataki mają uniemożliwiać przerzut pomocy Ukraińcom na Ługańsk. Jeśli Rosjanie będą kontynuować takie działania, to Arestowicz zwraca uwagę, że mieszkańcy przygranicznych rosyjskich miejscowości nie powinni dziwić się, jak przyleci odpowiedź z ukraińskiej strony albo że liczba "źle rzuconych niedopałków przy składach amunicji i paliwa może wzrosnąć do krytycznych poziomów".

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #aryo4arestowicz pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Pewien twitterowy bloger opisał najbliższe wydarzenia. Jak do tej pory wszystko idzie wg. tego jak to opisał

  23 marca:

  Jak widzę, ludzie już teraz ekscytują się przesuwaniem brygad z północno-zachodniego Kijowa do Donbasu na operację odsieczy Mariupola.
  1) odsiecz dla Mariupola nie znajduje się nawet w pierwszej trójce operacji ukraińskiego Sztabu Generalnego w tej chwili


  2) operacja na północny zachód od Kijowa jest obecnie głównym celem; trwa i jeszcze się nie zakończyła. Po zabezpieczeniu zachodniej strony Kijowa Ukraina nie przesunie stamtąd jednostek na odległość 650 km, gdy ponad 20 000 rosyjskich wojsk operuje 30 km na północny wschód i wschód od Kijowa. Po zabezpieczeniu Kijowa, jednostki z północy skupią się na odciążeniu Czernihowa i Sum, a następnie Ochtierki i Charkowa i nie będą się przemieszczać na południe.

  3) jednostki na zachodniej Ukrainie pozostaną w gotowości, by strzec linii zaopatrzenia NATO przed ewentualnymi atakami z Białorusi

  4) siły zmasowane w Mykołajiwie nie pojadą do Mariupola. Całe rosyjskie zaopatrzenie dla ataku na Mykołajew i Krzywy Róg przechodzi przez most Antonowski w Chersoniu i pobliską tamę w Kachowce, a wcześniej (podobnie jak zaopatrzenie dla rosyjskiego ataku na Mariupol i Zaporoże) pochodzi z Krymu. Pozostawienie tych linii zaopatrzeniowych otwartych, przy jednoczesnym przerzuceniu sił z Mykołajewa na linie zewnętrzne do Zaporoża w celu ataku na Mariupol, naraziłoby Mykołajew i Krzywy Róg na niebezpieczeństwo, zagroziłoby liniom zaopatrzeniowym do Zaporoża i spowodowałoby ryzyko nowego rosyjskiego natarcia w kierunku Odessy. Próba odsieczy Mariupola, gdy rosyjska linia zaopatrzenia z Krymu jest wciąż otwarta, doprowadziłaby do impasu.

  5) Utrzymanie frontu na rzekach Doniec i Konka ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia flanki jednostek ukraińskich w Donbasie.

  Mariupol musi utrzymać się sam.

  https://threadreaderapp.com/thread/1506495512324804609.html

  W 5 kwietnia dał kolejną ocenę

  1) Ukraina będzie próbowała odciąć wojska rosyjskie pod Izium. Atak na Kupiańsk zmusi Rosję do zatrzymania ataku na południe od Izium. Jeśli Ukraina wyzwoli Kupiańsk, rosyjska linia zaopatrzeniowa biegnąca z Biełgorodu i Wałujków w Rosji do Izium zostanie przerwana. Co gorsza, dla Rosjan: po wyzwoleniu Kupiańska, Rosjanie w Izium mają Ukraińców na północy, zachodzie i południu oraz rzekę Oskol na wschodzie.

  2) Ukraina będzie próbowała wyzwolić Chersoń i odzyskać most Antonowski. Gdy Ukraina opanuje most, całe rosyjskie zaopatrzenie do ataku na Krzywy Róg będzie musiało przejść przez zaporę w Kachowce. Dlatego celem drugiego ukraińskiego ataku będzie przejęcie Kachówki i Nowej Kachówki.

  Z mostem i zaporą w rękach ukraińskich siły rosyjskie na zachód od Dniepru zostaną odcięte, a Odessa będzie zabezpieczona przed atakami rosyjskimi.

  3) Najtrudniejszą ofensywą będzie próba wyzwolenia Melitopola. Jeśli uda się wyzwolić Melitopol, wówczas wszystkie siły rosyjskie na południu Ukrainy będą zagrożone odcięciem. Do tej operacji Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu i samolotów bojowych, ponieważ na południu Ukrainy rosyjskie siły powietrzne są najsilniejsze.

  Równoległy atak z Chersonia i Kachowki w kierunku Perkopu przypieczętowałby wyjście z Krymu i odciąłby siły rosyjskie jeszcze mocniej niż wyzwolenie Melitopola, ale i do tego ataku Ukraina potrzebuje jeszcze więcej systemów obrony powietrznej dalekiego zasięgu i więcej myśliwców, aby chronić ukraińskie jednostki w pozbawionym osłony stepie.

  Ukraina może pokonać siły rosyjskie, ale musimy utrzymywać presję, aby Zachód w końcu dostarczył systemy, o które proszą ukraińskie siły powietrzne.

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

  źródło: FPlod1PWQAgA7jG.jpg

  •  

   Od 5 kwietnia do 17 maja sprawdził się segment koło Charkova. Ukraińcy za to w kwietniu próbowali ofensywę w okolicy krzywego rogu i Chersonia ale nie udała im się, i bitwa zamieniła się w walkę pozycyjną.

  •  

   2 - nie mają jak za bardzo, walki miejskie (no sam most jest na przedmieściu ale bez zajęcia miasta nie można mówić o kontroli nad nim a w mieście jest sporo techniki porozstawianej) by ich czekały a na to chyba nikt nie ma ochoty

   w samym mieście Wojskowa obecność rosjan zwiększyła się kilkukrotnie w ostatnim tygodniu (patrole na ulicach etc.)

   więc prędzej 3 i potem wycofanie się okupantów z Chersonia w obawie przed odcięciem niż samo 2 :( pokaż całość

 •  

  Mariupol

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Ukrainie przewidziano katastrofę w przypadku wtargnięcia do Rosji. "Będzie wielkim błędem".

  Ten tytuł dołącza do grupy nagłówków takich jak

  Dyplomata Rosyjski w USA: "Kreml nie będzie kapitulować w Ukrainie".

  Trzymam kciuki, żeby kolejny nagłówek był "Moskwa nie zgadza się na powstanie Kubańskiej Republiki Ludowej" albo coś w tym stylu

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Jest jakaś informacja o ostatnich atakach rakietowych? Kacapy się chwalą, że co najmniej 300 zabitych w centrum szkoleniowym Desna, Chernihiv region. @Aryo @Mikuuuus

  https://streamable.com/n4uen3
  #ukraina

  •  

   @xRyjek:

   że co najmniej 300 zabitych w centrum szkoleniowym Desna,

   Atak rakietowy miał miejsce, ale liczba zabitych to zmyślone info. Znam kilku ludzi w aktywnej służbie i już po uderzeniach rakietowych w Mikołajowie wojsko i koszary są w trybie rozproszonym. Nie trzyma się żołnierzy i sprzętu w dużych zgrupowaniach

   Info mówi o 8 zabitych i 12 rannych po trafieniu dwóch rakiet w budynki pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Wg. różnych źródeł Rosjanie przerzucili żołnierzy i sprzęt do Wołczańska i Hatysche niedaleko od Charkowa. Wojskowi rosyjscy wypędzają miejscowych, a w oddali słychać już wybuchy — zapewne artyleria

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Niemcy, Francja i Włochy prowadzą tajne rozmowy z Moskwą za plecami Ukrainy, USA, Polski, Wielkiej Brytanii, krajów bałtyckich i innych państw Europy Wschodniej na temat oddania szeregu terytoriów znajdujących się obecnie pod rosyjską okupacją

  Magazyn Politico

  https://www.politico.eu/article/europes-leaders-fall-out-of-key-on-ukraine/

  Po tygodniach zastanawiania się nad tym, co się stanie, jeśli Rosja zmiażdży Ukrainę, przywódcy państw Europy Zachodniej martwią się teraz o to, co może się stać, jeśli Ukraina rzeczywiście wygra. Ostatnie sukcesy Ukrainy w wypychaniu wojsk rosyjskich z niektórych okupowanych terytoriów skłoniły przywódców od Francji przez Niemcy po Włochy do stwierdzenia, że niegdyś nie do pomyślenia zwycięstwo Ukrainy jest teraz bardzo prawdopodobne.

  (...)

  Obawiają się również, że to, co prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał w zeszłym tygodniu "upokorzeniem" Rosji, może stworzyć zupełnie nowy zestaw problemów - twierdzą przedstawiciele władz zachodnich.

  (...)

  W podobnym tonie wypowiedział się Scholz podczas długiej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w piątek. Po rozmowie Scholz poinformował za pośrednictwem Twittera, że przeforsował w rozmowie z Putinem trzy punkty, z których pierwszy brzmiał: "Należy jak najszybciej doprowadzić do zawieszenia broni na Ukrainie".

  (...)

  Wezwanie europejskich przywódców do rozmów z Rosją stoi w sprzeczności z polityką Stanów Zjednoczonych. Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział po wizycie w Kijowie pod koniec kwietnia, że Waszyngton wierzy, iż Ukraina "może wygrać".

  #europa #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

  •  

   @Okcydent: Możliwe, że nieprzewidywalność Trumpa mogła hamować Rosjan.

  •  

   Wytłumaczyłbyś co Polsce to zmienia?

   @michal2323: No np. to że Morze Bałtyckie stanie się wewnętrznym akwenem NATO. Jakikolwiek konflikt zbrojny z Rosją skończy się dla nich całkowitą blokadą ich portów. Polska może mniej zainwestować w obronę wybrzeża, bo będzie miała wsparcie innych sojuszników, a np. bardziej skupić się na rozwoju wojsk lądowych i obrony przeciwlotniczej. Z perspektywy inwestycji w przemysł strategiczny Polska stanie się państwem bezpieczniejszym. Jakby jeszcze Kaliningrad odpadły od Rosji, a Białorus stała się niezależna, to w ogóle byłaby sielanka i byśmy mogli pozwolić sobie na olewanie obronności i pompować to w w gospodarkę. Tak robili np. Niemcy

   Tak wygląda moje postrzeganie zmian, ale jestem totalnym laikiem
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (59)

 •  

  O @Aryo z jeziora ,powiedz czy wiadomo już coś o ofensywie ukraińskiej na wschód od Dońca Sewierskiego? Pono ruskie donoszą że już kilka wiosek stracili i Ukraińcy kontrolują Stary Sałtiw po obu stronach!
  #ukraina

 •  

  Wygląda na to, że we wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa obecnie ogromna operacja transportowa, w którą zaangażowane są prawie wszystkie okręty USNS na Atlantyku, w tym USNS Soderman, jeden ze statków RORO Marynarki Wojennej, który wczoraj opuścił stocznię marynarki wojennej w Sunny Point, kierując się prawdopodobnie w stronę Europy.

  Ma to chyba związek z testami polegającymi na sprawdzeniu, czy flota transportowa USA jest w stanie w trybie alarmowym rozpocząć przerzut armii. Wydaje mi się, że rok temu też tak robili

  ===============================
  #aryoconcent #usa
  pokaż całość

 •  

  Polecam dyskusję. Człowiek zamiast rzucać pomaptyczne hasła i krzyczeć do kamery to objaśnia problemy jakie ma Rosja.

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar

  źródło: youtube.com

 •  

  Robi się już ciekawie

  mem podjebany z redita

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar

  źródło: i.redd.it

 •  

  O. Doszło już i do The Times( ͡° ͜ʖ ͡°)

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Mógłby ktoś wstawić to na streamable? Nie ładuje mi w przeglądarce
  https://t.me/intelslava/29091
  #ukraina

 •  

  Główny negocjator Ukrainy Mychajło Podolyak ogłasza zawieszenie rozmów pokojowych z Rosją

  ( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Albo Rosjanie coś odjebali z Azowcami albo rzucili żądania nierealne do spełnienia. Obojętnie co by to było, to zamrożenie rozmów pokojowych znacznie podwyższa zagrożenie dla życia obrońców Mariupola. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

 •  

  Połączenie zdjęć zniszczeń z rosyjskiego desantu nad Siewierskim Dońcem

  Temat był już 100 razy, ale fajnie obrazuje wynik akcji desantowej

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar

  źródło: pbs.twimg.com

  •  

   @fraciu: to wrzuć zdjęcia. Jaki problem? ¯\_(ツ)_/¯ Widziałem zniszczenia przepraw ukraińskich, ale nie pochwalili się żadnymi zniszczenia w sprzęcie i ludziach. Nie same przeprawy mają tu znaczenie. Szczególnie jeśli przeciwnik przedostał się na drugi brzeg i sobie poszedł dalej. Gdyby Ukraińśkie przeprawianie się było katastrofą, to miałbyś pełno zadowolonych komentarzy od prorosyjskich telegramów i kont na twiterze, a tak nie jest

   Jakbym licytował się na przeprawy, to w dzień zniszczenia tych dwóch przepraw na zdjęciu wyżej Ukraińcy zniszczyli jeszcze dwie inne. Z tym, że jedna była pozorowana do odciągnięcia uwagi ukraińskiej artylerii
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Cały Azowstal sie poddał czy jak? sory nie w temacie bo bylem zajety szukaniem filmików xD
  #ukraina #wojna #rosja

 •  

  Jeśli dojdzie do wymiany obrońców Mariupola za jeńców rosyjskich, to już wiem, który zbrodniarz wojenny będzie miał niesamowity ból dupy.

  pokaż spoiler Igor Striełkow ofc


  #aryoconcent

  •  

   O miałem rację. Już piecze

   Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że osiągnięto porozumienie w sprawie wywiezienia z terytorium zakładów rannych bojowników Azowa na leczenie na tyłach wojsk rosyjskich.
   Bardzo humanitarne... Ale nie wolno nam na tym poprzestać! - Kolejnym krokiem może być zaopatrzenie oblężonych we wszystko, czego potrzebują. Proponuję, aby codziennie dostawali śniadanie, obiad i kolację. Aby z nowym zapałem mogli dalej pokonywać okupantów! A jeśli zabraknie amunicji, to czy sklejkowy urząd marszałkowski nie współczuje partnerom? Poza tym, czy nasi partnerzy nie doceniliby pomocy udzielonej ukraińskim rycerzom i nie weszliby z nimi w dobre słowo przed trybunałem w Hadze? Co o tym sądzisz?
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Dzisiaj przemówienie Zeleńskiego. Prawdopodobnie będzie coś na temat tego, o czym mówią Rosjanie, czyli wymiana jeńców — obrońcy Mariupola za jeńców rosyjskich, ale nie jestem pewny do czasu przemówienia albo innej oficjalnej informacji

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar

  źródło: pbs.twimg.com

  •  

   Wg. Informacji z proukraińskiego źródła z Azowstal ewakuowani są wszyscy ukraińscy żołnierze, a nie tylko ranni.

  •  

   Sztab Zbrojnych Sił Ukrainy

   GARNIZON "MARIUPOL" WYKONAŁ ZADANIE BOJOWE
   Wyższe dowództwo wojskowe wydało rozkaz dowódcom jednostek znajdujących się na" Azowstali", aby zachowali życie personelu.
   Trwa akcja ratowania zablokowanych na terenie fabryki obrońców Ukrainy.


   Rozpoczęła się ewakuacja 53 ciężko rannych żołnierzy. Przewieziono je do placówki medycznej w Nowoazowsku. Kolejnych 211 obrońców przez korytarz humanitarny ewakuowano do Jeleniówki, a następnie przywróci do terytorium kontrolowanego przez Ukrainę poprzez procedurę wymiany.
   Trwają działania mające na celu uratowanie obrońców, którzy pozostają na terytorium Azowstali.
   Obrońcy Mariupola są bohaterami naszych czasów. Są na zawsze w historii. Jest to samodzielny oddział specjalnego przeznaczenia "Azow", 12 brygada Gwardii Narodowej Ukrainy, 36 Samodzielna Brygada piechoty morskiej, Straż Graniczna, policja, ochotnicy, obrona terytorialna Mariupola.
   Utrzymując pozycje na "Azowstali", nie pozwolili nieprzyjacielowi przerzucić zgrupowania liczące do 17 batalionowych grup taktycznych (około 20 000 personelu) na inne kierunki. Tym samym uniemożliwiono realizację planu szybkiego zajęcia Zaporoża, wyjście na granicę administracyjną obwodu donieckiego i zaporoskiego oraz stworzenie warunków do okrążenia zgrupowania wojsk ukraińskich.
   Skrępowanie głównych sił wroga wokół Mariupola dało nam możliwość przygotowania i stworzenia granic obronnych, na których nasze wojska są dziś i dają przyzwoity odpór agresorowi. Otrzymaliśmy krytycznie potrzebny czas na tworzenie rezerw, przegrupowanie sił, otrzymanie pomocy od partnerów.
   Najważniejszym wspólnym zadaniem całej Ukrainy i całego świata jest ratowanie życia obrońców Mariupola.
   Będziemy walczyć o Ciebie na wszystkich frontach tak wiernie, jak chronisz Państwo!


   https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  To już oficjalne.

  Rannych wojskowych z "Azowstal" ewakuowano do szpitala Nowoazowska, przewieziono tam 53 ciężko rannych żołnierzy. Kolejne 211-ewakuowano przez korytarz humanitarny do okupowanej Jeleniówki. Planują wrócić na terytorium kontrolowane przez Ukrainę w procedurze wymiany jeńców

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar pokaż całość

  •  

   Wychodzi w sumie na 264 osoby które zostały, to dużo mniej niż podawały ostatnio media. Były nawet liczby ok 700 rannych.

   @RafDan: Reszta ma być ewakuowana w najbliższym czasie

  •  

   Sztab Zbrojnych Sił Ukrainy

   GARNIZON "MARIUPOL" WYKONAŁ ZADANIE BOJOWE
   Wyższe dowództwo wojskowe wydało rozkaz dowódcom jednostek znajdujących się na" Azowstali", aby zachowali życie personelu.
   Trwa akcja ratowania zablokowanych na terenie fabryki obrońców Ukrainy.


   Rozpoczęła się ewakuacja 53 ciężko rannych żołnierzy. Przewieziono je do placówki medycznej w Nowoazowsku. Kolejnych 211 obrońców przez korytarz humanitarny ewakuowano do Jeleniówki, a następnie przywróci do terytorium kontrolowanego przez Ukrainę poprzez procedurę wymiany.
   Trwają działania mające na celu uratowanie obrońców, którzy pozostają na terytorium Azowstali.
   Obrońcy Mariupola są bohaterami naszych czasów. Są na zawsze w historii. Jest to samodzielny oddział specjalnego przeznaczenia "Azow", 12 brygada Gwardii Narodowej Ukrainy, 36 Samodzielna Brygada piechoty morskiej, Straż Graniczna, policja, ochotnicy, obrona terytorialna Mariupola.
   Utrzymując pozycje na "Azowstali", nie pozwolili nieprzyjacielowi przerzucić zgrupowania liczące do 17 batalionowych grup taktycznych (około 20 000 personelu) na inne kierunki. Tym samym uniemożliwiono realizację planu szybkiego zajęcia Zaporoża, wyjście na granicę administracyjną obwodu donieckiego i zaporoskiego oraz stworzenie warunków do okrążenia zgrupowania wojsk ukraińskich.
   Skrępowanie głównych sił wroga wokół Mariupola dało nam możliwość przygotowania i stworzenia granic obronnych, na których nasze wojska są dziś i dają przyzwoity odpór agresorowi. Otrzymaliśmy krytycznie potrzebny czas na tworzenie rezerw, przegrupowanie sił, otrzymanie pomocy od partnerów.
   Najważniejszym wspólnym zadaniem całej Ukrainy i całego świata jest ratowanie życia obrońców Mariupola.
   Będziemy walczyć o Ciebie na wszystkich frontach tak wiernie, jak chronisz Państwo!


   https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  82 dzień wojny, info od Arestowicza.

  Na frontach nic nadzwyczajnego. Najwięcej dzieje się wokół frontów. Aktualnie Rosjanie próbują zrobić kocioł w Siewierodoniecku próbując stworzyć ataki od strony Bielohorivki i od strony Popasnej.

  Pod Iziumem ukraińska artyleria uderzyła w składy amunicji i paliwa. Trwają walki w tej okolicy, gdyż Rosjanie próbują przeciwdziałać ukraińskiej kontrofensywie na tym kierunku. Arestowicz starał się trzymać język za zębami, ale stwierdził, że atak ukraińskich wojsk na północny wschód od Izium wydaje się "logiczny", gdyż utrudnia rosyjską logistykę, ale nie potwierdził, że tak się dzieje.

  Ciekawostką jest, że w Donieckiej Republice Ludowej ogłoszono, że wody zostało na 3 tygodnie. Woda jest pompowana od strony Słowiańska kontrolowanego przez Ukrainę. Nieprzerwane bombardowania spowodowały, że cała infrastruktura pompująca wodę na wschodnie regiony uległa zniszczeniu. Siedzą bez wody.

  Istnieją informacje, że w Azowstal ranni obrońcy zostali wymienieni na jeńców, ale wywiezieni w kierunku Rosji. Arestowicz nie komentował tej sprawy, mówiąc, że o tym powie prezydent, jeśli jest o czym, bo to może być wrzutka od rosyjskiej propagandy.

  Zmiana pozycji Moskwy w kwestii włączenia Finlandii i Szwecji do NATO. Putin stwierdził "nic się nie stało", ale "Kijów nie ok". Kolejny objaw ustępowania Rosjan. Wg. Arestowicza wojna zaczynała się po to, aby zatrzymać rozszerzanie się NATO. Teraz wstępują dwa państwa. Jest też niuans, że Rosjanie przyznali, że Ukraina i Rosja mają terytorialny spór. Jeszcze niedawno mówili, że "postanowione. Na wieki wieków wszystko rosyjskie". Rosjanie próbują rysować kontury przyszłej umowy pokojowej. Arestowicz ma dla nich nieprzyjemną wiadomość. Ich zdanie nie ma większego znaczenia. Dyskusja o NATO uległa diametralnej zmianie. Amerykanie rozpoczęli wewnętrzną dyskusję w NATO na temat przyjęcia Ukrainy do paktu. Dodatkowo wystarczy spojrzeć, jak przyjmuje się Finów i Szwedów do paktu. Precedensem jest przyjmowanie w tak szybkim i uproszczonym trybie. Dodatkowo ilość uzbrojenia z USA rośnie, a nie maleje. Stawka idzie na rosyjską przegraną. Przegranego nikt nie będzie pytał, czy zgadza się na wejście Ukrainy do sojuszu. No i po włączeniu Finlandii do sojuszu, to te osławione rakiety od NATO do Moskwy będą bliżej niż od Charkowa do Moskwy

  W rosyjskiej telewizji wprost propagandyści mówią już w stylu, że Rosja walczy przeciwko całemu światu, że Rosji trzeba jakoś z tego wyjść. Arestowicz opisuje to jako przepiękny propagandowy spektakl, iluzję alternatywnego poglądu. Nie chodzi o to, aby krytykować rząd. Chodzi o to, aby uzasadnić porażki walką z całym światem, a nie z "głupią i słabą Ukrainą". Wg. Arestowicza wypowiedzi Striełkowa to też część propagandy. To powolne przyzwyczajanie społeczeństwa do złych wieści. Mądre rosyjskie władze postawią konflikt na pauzę. Zajmą się szukaniem wewnętrznych wrogów (czystki, podawanie konkretnych nazwisk winnych porażki itp). Wewnętrzni wrogowie, to świetny element do uzasadniania własnych błędów w zarządzaniu. Ukraina też ma podobny mechanizm. W Rosji jest system czystek na skutek zdrady, a na Ukrainie jest wieczna zdrada, gdzie wróg jest wiecznie nieuchwytny. To sposób obniżania napięć, a rządzący wciąż zostają bezkarni.

  Wisienka na torcie. Rosja poprosiła Kubę o rakiety powietrze ziemia. Kubę...

  Pojawił się temat ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym — coś jak rosyjskie NATO tylko upośledzone). Arestowicz stwierdził, że ODKB miało posłużyć do osłabienia sankcji, bo jakby trzeba by było je wprowadzić na całą koalicję, to byłoby to bardzo trudne. Nie ma w historii przypadku nałożenia sankcji na całe koalicje. Wg. Arestowicza oficjalna informacja o spotkaniu paktu powinna wyglądać tak "Putin nakłamał, że operacja specjalna idzie wspaniale. Przedstawiciele państw paktu doskonale wiedzą, jak jest naprawdę i trzymają się z daleka". Jedyne co widzi, to szansę wsparcia częściami zamiennymi dla Rosjan, ale też w ograniczonym zakresie, gdyż członkowie ODKB boją się amerykańskich sankcji, dodatkowo członkowie oczekują czegoś w zamian za pomoc.

  Josep Borrell poinformował, że Ukraina otrzymuje 500 mln euro uzbrojenia — amunicja, ciężkie uzbrojenie, rakiety itp. Arestowicz twierdzi, że to wsparcie już jedzie do Ukrainy.

  Arestowicz ponownie podkreślił, że decyzje o kierunkach ofensywy, obrony itp. podejmują wojskowi wg. możliwości i celów, a nie politycy (Zeleński).

  ===============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #aryo4arestowicz
  pokaż całość

  źródło: youtube.com