Podbiegły wszystkie i otoczyły szczelnym kordonem. Podniosły jej prawą rękę ku górze i zaczęły prowadzić wąską ścieżką w stronę lasu. Minęło jeszcze kilka minut, nim znad brzegu strumienia zniknęła dziewczęca krew. I czerwona róża, która ją zraniła.

 •  

  Nikt się nie spodziewał, że do tego może dojść, taka poważna telewizja była...

  #polska #polityka #tysiacurojenniezaleznychmediow #bekazpisu

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  WYPIERANIE POWIETRZA ZWROTNIKOWEGO – AKTYWNY FRONT CHŁODNY Z SILNYMI BURZAMI

  Załączona grafika: Przybliżona linia frontu chłodnego na godzinę 9:10

  Streszczenie: W piątek nad Polską wędrować będzie niebezpieczny front burzowy w kierunku wschodniej części naszego kraju. Będzie on oddzielał dwie różne masy powietrza na znacznym kontraście termicznym. W rozgrzanym powietrzu zwrotnikowym popołudniu, wieczorem i częściowo w nocy prognozuje się wystąpienie silnych burz w pasie od województwa małopolskiego przez świętokrzyskie, mazowieckie po podlaskie i częściowo warmińsko-mazurskie. Silniejsze burze będą mogły formować się także nad większością obszarów woj. lubelskiego oraz podkarpackiego. Podstawowym zagrożeniem od strony burz będą intensywne, a miejscami nawalne opady deszczu skutkujące podtopieniami i dużymi zalaniami. Oprócz tego pojawić się może opad gradu o średnicy na ogół do 3 cm oraz miejscami bardzo silne porywy wiatru nawet do 100 km/h.

  Wczorajsze burze jakie spodziewane były w nocy nad zachodnią Polską ostatecznie mocno ograniczyły swój zasięg występowania do obszarów województwa zachodniopomorskiego, częściowo wielkopolskiego oraz pomorskiego. Tam po północy w strefie przedfrontowej rozwinęły się izolowane komórki burzowe generujące silne porywy wiatru i opady deszczu. Prognoza przebiegła ostatecznie trochę inaczej. Dzisiaj natomiast sytuacja jest dużo pewniejsza gdyż rozwój silnych burz będzie miał od początku miejsce na terenie Polski w bezchmurnej strefie przedfrontowej.

  Wyładowania doziemne z ostatnich 12 godzin:

  https://zapodaj.net/images/bf46872ca0397.png

  Najbliższe kilkanaście godzin nad obszarami przede wszystkim wschodniej części Polski minie pod znakiem rozwoju silnych formacji burzowych niosących niejednokrotnie gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Za bezpośredni rozwój burz wpływ będzie miał propagujący na wschód odcinek chłodnego frontu atmosferycznego z równolegle ułożonym przepływem mas powietrza. Będzie on z godziny na godzinę wypierał zwrotnikową, niestabilną masę powietrza bogatą w wilgoć poza granice naszego kraju, jednak ze względu na hamowanie jego wędrówki przez stacjonujący wyż rosyjski, pozostanie on aktywny także w sobotę.

  Warunki kinematyczne i termodynamiczne

  W gorącym sektorze masy PZ znajdującym się po wschodniej stronie frontu chłodnego objawiać się będzie umiarkowana i miejscami silna niestabilność konwekcyjna wyrażana wskaźnikiem CAPE osiągającym wg. modelu GFS średnio 1000 – 2000 J/kg wraz z dużym nasyceniem wilgoci w pasie od północno wschodniej przez po południowo wschodnią Polskę. Całkowita wodność troposfery na obszarach występowania CAPE osiągać ma nawet 40-55 mm. Front zbudowany będzie na dużym kontraście termicznym oddzielającym w tym samym czasie masę PZ skutkującą temperaturami na poziomie 33-34 stopni Celsjusza nad Mazowszem, a 19-20 stopni Celsjusza na obszarze województwa wielkopolskiego.

  Prognozowany rozkład energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji. Dane modelu GFS na godzinę 12 i 15Z

  https://zapodaj.net/images/8125c7dc86109.png
  https://zapodaj.net/images/f19b3539c0378.png

  Burze będą rozwijać się wzdłuż południkowo rozciągniętej linii konwergencji wiatru w dolnej troposferze (strefy ze zbieganiem się wiatrów w jednych obszarach umożliwiając masowy, pionowy rozwój chmur konwekcyjnych). Będzie ona zarysowana początkowo w pasie od województwa pomorskiego przez Kujawy, woj. łódzkie dalej po obszary środkowo południowej Polski, lecz znacząco nabierze na sile wędrując dalej w kierunku wschodniej części Polski.

  Ułożenie linii konwergencji wiatru w dolnej troposferze – porównanie wyliczeń modelu WRF i GFS

  https://zapodaj.net/images/3830caa245021.png
  https://zapodaj.net/images/c67cefa6ddd91.png

  Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na znaczący rozwój gwałtowniejszych burz będą obszary pionowych ruchów wznoszących na wys. około 3km. Będą one związane z prawdopodobnym uformowaniem się płytkiego niżu na froncie w obszarze południowo wschodniej Polski.

  Prognozowany obszar występowania silnych ruchów wznoszących na poziomie 3km (700hPa, różowe pola)

  https://zapodaj.net/images/2f9a48e6b9773.gif

  Rodzaje zjawisk i zagrożenia

  Po uwzględnieniu wymienionych wyżej parametrów, a także kilku dodatkowych nie opisanych tutaj ze względu na obszerność tekstu, pojawi się duża szansa na inicjację burz w różnych postaciach. Pierwszymi z nich mogą być burze pulsacyjne charakteryzujące się bardzo silnymi prądami konwekcyjnymi wewnątrz swojej struktury, a także generowaniem ulewnych opadów deszczu i niewykluczonych zjawisk microburst/downburst cechujących się gwałtownym opadaniem prądu zstępującego niosąc ze sobą ryzyko oprócz ulewnych opadów deszczu, także zagrożenie wiatrowe na poziomie nawet 90 – 100 km/h. Burzom takim niejednokrotnie towarzyszy znacznie podwyższona aktywność elektryczna.
  Z racji równoległego przepływu mas powietrza wzdłuż frontu oraz występującej tam linii zbieżności, całkiem powszechne mogą być zjawiska training storms czyli kilka komórek burzowych przechodzących w jednej linii niejednokrotnie nad tą samą miejscowością, co w połączeniu z dużym uwodnieniem chmur burzowych będzie nieść ryzyko zalań i dużych podtopień! Ze względu na nieco silniejsze uskoki kierunkowe wiatru w warstwie troposfery 0-3 km pojawi się szansa na inicjację kilku przypadków superkomórek HP generujących ulewne opady deszczu, a także opady gradu o średnicy 2 – 3 cm i punktowo wiatry o sile do 100 km/h. Z biegiem czasu burze będą łączyć się w większe układy wielokomórkowe z możliwymi segmentami liniowymi.

  Zagrożone regiony na chwilę obecną

  Na chwilę obecną najaktywniejsze formacje burzowe niosące bardzo silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu oraz opady gradu, przyjmując różną postać możliwe są w województwie małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, częściowo podlaskim, cz. warmińsko - mazurskim, a także lubelskim i częściowo podkarpackim. Szczególnie gwałtowne formacje burzowe mogą rozwinąć się na obszarze województwa świętokrzyskiego w kierunku południowej i częściowo wschodniej części mazowieckiego i północnej części lubelskiego, gdzie może dojść do uformowania się większego systemu burzowego mogącego przynieść nawalne opady deszczu powodując podtopienia i powodzie błyskawiczne.
  pokaż całość

  źródło: front.jpg

 •  

  Halo #gorzow
  Czy da się u was zjeść sławną bułę z pieczarkami (gdzieś przy dworcu podobno). Już 2 dwóch miejscach w Poznaniu o niej słyszałem i jadłem, ale chciałbym spróbować oryginału kiedyś.

 •  

  podstawowym celem rządu światowego powinno stać się urelugowanie płodów. 60% kobiet, 40% mężczyzn. Niektóre Chady dostaliby 2 żonki na utrzymanie i trójkącik co noc byłby dla nich dany. A każda spierdolina miałaby dla siebie szarą myszkę. Wyeliminowałoby to wiele wojen i niepotrzebnych konfliktów. co sądzicie?
  #przegryw #stulejacontent

 •  

  Jak się dobrze zakamuflować w #pracbaza, gdy nie masz nic do roboty, ale nie chcesz żeby ktoś ci pomógł z tym brakiem zadań?
  #pytanie #kiciochpyta

  +: Hekken
 •  

  Po odejściu z #pracbaza w korporacji można przeżyć niezły szok. Na przykład taki, że ludzie wcale nie pracują efektywnie przez 90% czasu i można swobodnie mirkować przez połowę dnia.

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Maljevic

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)