Piję herbatę.

  •  

   XXI wiek a niektórzy nadal myślą, że orientacja to kwestia mody i ze istnieją jakieś hasła propagandowe, które mogły by w nich sprawić pociąg do własnej płci. Z wykresu wynika, że odsetek osób homo jest w miarę stały (nie licząc spadku w Gen Z, który swoją drogą jest ciekawy). I szczerze jakoś nie chce mi się wierzyć, że ponad 1/10 społeczeństwa jest homoseksualna, w większości badań jakie widziałem to było góra 6-8% populacji.

  • więcej komentarzy (28)

 •  

  Powiem wam dlaczego rynek juniorski to jest k...a dramat, zarówno dla was jak i rekrutujących, bo jak będziecie słuchać rad HuRew „jak znaleźć pierwszą robotę w branży” to do gwiazdki 2026 się nie wyrobicie.

  Przede wszystkim ha tfu na wszystkie HRy.

  Dwa lata temu otrzymywałem 70 CV na dzień na pozycje juniorską, teraz rzadko kiedy schodzę poniżej 3 cyfr.

  75% z was opada na etapie screeningu CV, kolejne 60% na etapie zadania do rozwiązania, ostatecznie zatrudniamy 2-5% osób aplikujących na stanowiska juniorskie* (*bez wymaganego doświadczenia komercyjnego).

  Znaczy że pesymistycznie robotę dostanie co pięćdziesiąty z was.

  Dlaczego aż 75% odpada na etapie screeningu CV? Bo macie chujowe. Jak mamy do przejrzenia 400 aplikacji to najpierw trzeba odsiać ludzi grubym sitem.
  Nie ma numeru telefonu? Out. Nie zrobiłeś nic poza bootcampem? Out, takich jak ty jest masa, niczym się nie wyróżniasz. Wrzuciłeś fote z browarem w CV? Out. Wszyscy źle rokujący odpadają na tym etapie.

  Na co zwrócić uwagę by zwiększyć swoje szanse w rekrutacjach?

  1. Zdjęcie w CV.
  - Na początku, czy ocenianie ludzi na podstawie zdjęcia w CV jest OK? Nie.
  Ale się zdarza więc jak zdecydujesz się dodać zdjęcie to deal with it.
  - Obowiązkowe? Nie. Niektóre firmy zabraniają zdjęć w CV.
  - Czy zdjęcie w CV mi pomoże? Może pomóc, zwłaszcza jak jest ładne/interesujące/ty jesteś.

  -Dodatkowe 10 pkt jak identifykujesz się jako kobieta, kolejne 20pkt jak ładna. HRy kłamią że to nie ma wpływu, oficjalnie - nie ma, bo nie może, nieoficjalnie - zależy kto i jak rekrutuje.

  Jeżeli rekrutują cie ludzie z którymi będziesz bezpośrednio pracować - to takie sytuacje się zdarzają. Najczęściej w skrajnościach pt “chcemy pracować z fajną laską” lub “ten gościu wygląda creepy”. I nic się z tym nie da zrobić, bo ludzie po prostu gadają.

  - Czy zdjęcie w CV może zaszkodzić? Tak. Jak wrzucisz nieprofesjonalną fotke z imprezy ze znajomymi/browarem w ręku/selfika zrobionego ziemniakiem - to może zaszkodzić.

  2. Błędy ortograficzne w CV.
  Zaraz obok perka “Great attention to details”. Jak masz problemy z pisownią to wrzuć to do Worda.
  To samo dotyczy wszystkich nieschludności w CV, 5 różnych fontów, 4 kolory, brak spacji/przecinków/literówki utrudniające czytelność.

  Przecież to tylko jedna strona, jak nie możesz jej napisać bez błędów to daj komuś do sprawdzenia

  3. List motywacyjny
  - Obowiązkowy? Nie. Choć niektóre firmy wymagają.
  - Czy dołączam/dołączyłbym list motywacyjny? Zawsze. Niezależnie czy szukasz pierwszej pracy czy aplikujesz na stanowisko architekta.
  - W liście motywacyjnym możesz:
  1) Pokazać że jesteś zainteresowany firmą do której aplikujesz i wiesz czym się zajmują
  2a) Opowiedzieć o sobie żeby przestać być kolejnym anonimowym CV
  2b) Lub jeżeli masz doświadczenie - sprzedać sie i powiedzieć co możesz danej firmie zaoferować
  3) Jak długi? 4-6 zdań maks, nikt nie ma czasu tego czytać. Listem motywacyjnym masz zaciekawić pracodawcę a nie opowiedzieć historie swojego życia

  Opcjonalnie wspomnij o statusie studenta czy innych rzeczach które są wymagane w ofercie.

  4. Jakie dane musisz mieć w CV?
  Imię, Nazwisko, nr telefonu, adres email.
  Rekruterzy bardzo lubią dzwonić.

  Ewentualnie zgodę na przetwarzanie danych, ale możesz ją dołączyć w wiadomości do CV.

  5. Czego nie podawać w CV?
  Czasu na każde CV mamy mało bo jest ich mnóstwo, zostaw tylko kluczowe informacje i nie wypisuj głupot.

  Nie obchodzi nas twój rok urodzenia, wiek, adres zamieszkania (chyba że aplikujesz za granicę, to podaj kraj), ksywka, nr pesel, status matrymonialny… tak to wszystko real story

  Niektórzy nie podają nawet miasta które zamieszkują, dlaczego? Bo jak dobrze pójdzie to mozna wysępić pakiet relokacyjny.
  W każdym razie nie są to informacje nam potrzebne.

  Nie wymieniaj nieznaczących “technologii”, nikogo nie obchodzi że znasz githuba gitlaba i bitbucketa.

  Nie wymieniaj technologii o które nie chcesz być zapytany. Jeżeli nie potrafisz o tym opowiedzieć w kilku zdaniach - prawdopodobnie nie powinieneś mieć tego w CV.

  Nie wypisuj HuRwich głupot (pt. “Umiejętność pracy w grupie” / “Uważność” / “Punktualność”, ....) - nikt nie ma czasu tego czytać. Powinieneś opowiedzieć historie która pokaże że potrafisz pracować w grupie, a nie przypiąć sobie taką łatkę.

  Nikogo nie obchodzi twoje doświadczenie spoza IT jeżeli nie przyda ci się w pracy w IT. Byłeś lektorem j. angielskiego? Super. Sprzedawałeś 2 miesiące gofry w Mielnie w 2014r? Meh. Oszczędź i nie rozpisuj się nad całą swoją historią zatrudnienia, zwłaszcza jeżeli była bardzo zmienna.

  CV powinno zająć maksymalnie jedną stronę. Mało kto na drugą zagląda na tym poziomie doświadczenia.

  6. Szablon CV
  Jeżeli nie masz zmysłu estetycznego - nie twórz CV od zera. Znajdź na necie jakiś prosty i schludny szablon i dostosuj go do siebie.

  Informacje sortujesz od najważniejszych (szczyt strony) do tych najmniej ważnych.

  Protip: W czasach RODO CV często się drukuje i rozdaje zainteresowanym, zadbaj o to by było łatwe do druku.

  7. Hobby
  Umieszczać, nie umieszczać? Zależy.

  Jak masz wymienić po przecinku “film, muzyka, programowanie (ha tfu)” to sobie odpuść.

  Ale jak masz puste CV (bo nie masz doświadczenia by go zapełnić) hobby może ożywić twoją osobę

  Np.
  “On a personal note, an enthusiast of electronic music, full proficiency in dancing and humming.”

  Czy każdemu się to spodoba? Nie. Dobierz opis hobby wedle firmy do której aplikujesz.

  Czy hobby pomaga? Znam historie juniora który poszedł na rozmowę rekrutacyjną i tak się zagadał o swoim hobby z rekruterem że nie zadali mu ani jednego pytania technicznego… pracę dostał.

  Jak kandydat nam się pogubi na rozmowie często ratujemy go pytaniem o hobby - a opowiedz nam więcej o <hobby> - kandydat się uspokaja, wraca na znany sobie teren, pogdamy chwilę - po czym możemy kontynuować rozmowę techniczną.

  8. Doświadczenie
  Jak zdobyć doświadczenie zawodowe przed pierwszą pracą?

  - Staż, tylko tutaj preferowani są studenci. Wiem że darmowe staże się wciąż zdarzają (ha tfu), więc dostać się na nie jest relatywine łatwiej, ale nie każdego na to stać. Na płatne staże konkurencja jest podobna jak na pozycje juniorskie.
  - Projekty z kół naukowych na studiach, niektore z nich trwają po kilka miesięcy
  - Opensource Developer. Serio. Dołącz do jakiegoś projektu open source i pracuj z ich zespołem. Dostaniesz code review od ludzi doświadczonych w branży, wyeliminujesz podstawowe błędy początkujących, a jak zrobisz odpowiednią ilość pracy to nikt się nie przyjebie że wpisałeś se to jako doświadczenie.

  Jak znaleźć taki projekt? Se wygooglaj. Jak coś to Sieć Obywatelska Watchdog zawsze chętnie przyjmie kogoś do swoich projektów https://github.com/watchdogpolska (@Watchdog_Polska wink wink)

  9. Projekty
  Temat rzeka, każdy absolwent bootcampu ma ich od zasrania.

  Problem jest taki że są zwyczajnie słabe. Zamiast 10 małych projektow chce widzieć jeden duży, projekt który ma conajmniej kilkadziesiąt commitów (a nie 2-3). Projekt który ma wystawione demo publicznie bym mógł je przeklikać, projekt który ma fajne ReadMe które opisuje co, po co, dlaczego. Projekt który ma instrukcje jak go uruchomić, a commity i PRy są sensownie opisane zamiast WIP-owania.
  Jak powinien wyglądać fajny projekt? Rzuć okiem na duże projekty opensource i po prostu zerżnij od nich.

  10. Umiejętności
  Błagam nie oceniaj swoich skillsów gwiazdkami, procentami, czy chuj wie czym jeszcze. Nic mi to nie mówi. Co to znaczy że znasz Jave na 4 z 5 gwiazdek? Czym jest 5 gwiazdek tutaj? Zaraz przyleci helikopter? To nie GTA.

  Zamiast “Python 80%” napisz “Stworzyłem serwis randkowy dla psów, oparty o Django i Pythona 3.7”

  11. Jak aplikować?
  Na popularnych serwisach ogłoszeniowych jest ogromna konkurencja. Firmy często nie wystawiają ogłoszeń na juniora bo nie opłaca im się przeglądanie setek CV.

  Rozwiązanie jest proste, a właściwie dwa:
  1) Aplikuj bezpośrednio do firm. Znajdź firmy które tworzą w technologiach które cię interesują, a potem zrób research. Przeglądnij ich stronę, fejsa, instagrama, wypisz rzeczy fajne, sklej z tego list motywacyjny(krótki! Nikomu się nie chce tego czytać) i napisz im dlaczego chcesz u nich pracować. A później trochę o sobie. I załącz CV.
  2) Aplikuj do firm które mają otwarte stanowiska pokrewne. Nie wszystkie firmy stosują podział junior/regular/senior, w niektórych jest po prostu “Programista <jezyk>”. Przeglądnij ogłoszenia, wymagają rocznego doświadczenia komercyjnego? Zastosuj porady z punktu 1 (research) i uderz do nich bezpośrednio, pisząc że widziałeś/aś ogłoszenie, ale zastanawiasz się czy rozważą kogoś z mniejszym doświadczeniem.

  12. Przygotowanie do rozmowy na żywo
  Temat rzeka. Ale ludzie sie oceniają po wyglądzie czy chcesz czy nie. Przed rozmową skocz do fryzjera, weź prysznic, umyj zęby i ubierz się adekwatnie do rozmowy. Korpo/bank - smart casual, reszta - jednolity t-shirt + chinosy. Jak nie masz ładnego tshirta to wysęp 3 dyszki i kup w jakiejś sieciówce.

  W każdej firmie w której pracowałem był ogórek ktory miał problem z higienią osobistą. Nie chcesz nim być.

  Przygotowanie merytoryczne na rozmowe zostawie na kolejny wpis jak bedzie wzięcie.

  tl;dr
  1. Wyróżnij się bo jesteś jednym z bardzo wielu
  2. Zrób research i pokaż zainteresowanie firmą
  3. Nie bądź debilem.
  4. Wyróżnij się
  5. Zadbaj o doświadczenie niekomercyjne: projekty grupowe na studia, open source, staże
  6. Wyróżnij się
  7. Wszystkie informacje które przekazujesz firmie (list motywacyjny/CV/...) traktuj jako zajawkę. Ma być krótko i treściwie. Chcesz ich zainteresować, historie życia będziesz opowiadał na żywo, jak poproszą.

  Wpis jest nawiązaniem do wpisu sprzed dwóch lat
  https://www.wykop.pl/wpis/39307787/szukanie-ogarnietego-juniora-to-jest-k-dramat-apli/
  rynek się zmienił
  na gorsze
  dla nas wszystkich

  #pracait #programowanie #programista15k #python
  pokaż całość

 •  

  Posłów w sejmie mamy 460. Posłów Konfederacji jest 11. Teraz sobie wyobraźcie jakby było ich więcej. Dzbanów z lewej strony z małymi rączkami do pracy, z dużą mordą po cudze pieniądze to nie przekona, ale może do kogoś dotrze jak manipulują inne partie, że są niby opozycją do pisu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #codziennaprzypominajkapispluslewicazawszerazem #polska #bekazpisu #koronawirus #neuropa #neuropis #bekazlewactwa #konfederacja #takaprawda #oswiadczenie #podatki #gospodarka #polityka pokaż całość

  źródło: youtube.com

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Malthan

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.