Wpis z mikrobloga

Kiedyś kiedyś jak byłem w szpitalu pod kroplówką to przed zmianą każdej wpierw podawała pielęgniarka dożylnie jakąś przeźroczystą substancję, która baardzo szybko rozchodziła się po krwioobiegu, dawało to uczucie raz chłodu, innym razem ciepła połączonego z lekkim pieczeniem, najbardziej odczuwalne to było w okolicach szyji (tętnica szyjna). Z ciekawości chciałbym wiedzieć co to było o po co? Co to za substancja, która się aplikuje dożylnie przed podaniem właściwej kroplówki?

#medycyna #zdrowie #112 #szpital
  • 14
@cierpkiezale: Kroplówka kroplówce nierówna - może być zwykła sól fizjologiczna (NaCl), płyn wieleelektrolitowy (PWE), płyn Ringera, sól z glukozą, skrobia hydroksyetylowana (HAES) etc.- wszystkie różnią się ilością elektrolitów i zastosowaniem.

Hmm, a może przed kroplówką miałeś podawany zastrzyk dożylny z antybiotykiem lub jakiś inny lek? Wenflon przepłukuje się raczej małą ilością soli - nie definiowałabym tego jako "w cholerę". :D
@cierpkiezale: reptilianie to wszczykują w celu kontroli populacji, musisz pójść do kościoła wyspowiadać się, tylko rozgrzeszenie udzielone przez prawdziwego polskiego księdza zabije wolne rodniki wężowych istot w Twoim organiźmie.

@villemo69: to się działo jak byłem na głodówce przed gastroskopią, może w ten sposób rozpoznasz rodzaj kroplówki. W cholerę....noo wielka strzykawa i czułem to w mgnieniu oka jak się rozeszło po naczyniach takie ni to zimno ni to ciepło.
@cierpkiezale: Odczucia ciepła/zimna bardzo często towarzyszą pacjentom - zależy to od temperatury płynu i od specyfiki samego leku. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć Ci co to było, szczerze nie mam pojęcia. Duża strzykawa i przed gastroskopią... Rozumiem, że miałeś wenflon w ręce a nie wkłucie centralne? Nie bolało Cię nic tego dnia? Może to był przeciwbólowy lek? Jakbyś był moim pacjentem to bym Ci powiedziała co dostajesz ( ͡º
@villemo69: wenflon w ręce, nic mnie nie bolało, miałem to uczucie za każdym razem przed każdą kroplówką (czekałem 3dni na zabieg, kroplówki co najmniej 2 razy dziennie). Spoko, trudno, może po prostu sól fizjologiczna i tyle, uczucie natychmiastowego rozporwadzenia tego specyfiku po krwioobiegu było ciekawe, a za pierwszym razem to aż się wystraszyłem- taki chłód jakby orzeźwiający, tak jak mentol, niby chodzi niby orzeźwia.