Wpis z mikrobloga

''The insights in mathematics and science have a special beauty. That's a little bit hard to describe in words just as it's difficult to describe the beauty in music in words... In the case of mathematics, I was personally first exposed to this at the age of 11.I had liked arithmetics before, but I had no idea of the beauty, and depth of mathematics until I was exposed to calculus at age of 11.''- Edward Witten


#liganauki #nauka #matematyka #fizyka
  • 5
A Wy w jakim wieku zetknęliście się po raz pierwszy z rachunkiem całkowym?

@obserwator: Nie pamiętam dokładnie, to mogło być około 13. roku życia. Znalazłam wtedy w domu radziecki zbiór zadań z fizyki. Próbowałam rozwiązywać i były tam całki, pamiętam, że opanowałam wtedy całkowanie wielomianów.
@obserwator: Urzekło, ale niestety po tym epizodzie przez długi czas tej wiedzy nie rozwijałam, szkoda. Może gdybym znalazła wtedy jeszcze parę książek...
W szkole nigdy nie miałam całkowania. Dopiero przed maturą wróciłam do samodzielnego odkrywania matematyki () przerobiłam kilka zbiorów i dobrze wtedy opanowałam całkowanie. Przydało się na studiach i w ogóle w życiu (ʘʘ)
@besiaczek: Podziwiam. W wieku 13 lat większość czasu spędzałem na uganianiu się za piłką, a ulubionymi książkami były atlasy przyrodnicze Oxfordu, które podsyłała mi Ciotka - ograniczałem się głównie do oglądania zdjęć.
Swoją drogą szkoda, że tak mało ludzi rozumie jak niesamowitym narzędziem jest analiza matematyczna. Sporo osób zdaje się jej używać, bez zdolności nieco głębszej interpretacji tego co naprawdę zachodzi.