Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, mam problem z zadaniem z Excela. Muszę napisać formułę, która będzie mi wpisywała odpowiedni % rabatu w zależności od tego na jakim kontynencie (jak na załączniku) znajduje się firma składająca zamówienia. Próbowałem kombinować z formułami suma.warunków, i szukałem czegoś odpowiedniego co dotyczyło by tekstów, ale nie dało to żadnych efektów.

#kiciochpyta #komputery #studbaza #excel
Pobierz
źródło: comment_DcytnhzXMEnthYZ3c3APX4goT2oUk34R.jpg
  • 10
@EndriuGolara: kombinowałem z "jeżeli" bardzo dużo, i nie wiem jak to wykorzystać tutaj. Póki co dzięki @packu udało mi się za pomocą
=WYSZUKAJ.PIONOWO([@Klient];Tabela8[ID klienta];1;FAŁSZ)
dopasować nazwę klienta z dużej tabeli do ID klienta. Teraz kminie jak odnieść to do kontynentu :/
Nie jest to zadanie, które muszę zrobić, bo jest dodatkowe, ale jednak chciałbym wiedzieć jak to można rozwiązać.
@Ludzik19: do kontynentów też da się wyszukaj pionowo, dla zrozumienia zrób sobie obok tabelke
| kontynent 1 | x % |
| kontynent 2 | y % | itd nie powinno być problemów
swoją drogą podesłabyś mi linka na priv z tymi zadaniami, sam z ciekawości sobie przerobie ;)
@Ludzik19: zagnieżdżona formuła x3: jeżeli(w komórce jest dana fraza;zrób jedno;jezeli(druga fraza;zrób drugie;jeżeli(trzecia fraza;zrób trzecie;""))), jakoś tak to powinno wyglądać, jak coś to pytaj albo daj mi arkusz to Ci to zrobię. Druga opcja to jezeli + wyszukaj pionowo. Jak Ci się to uda zrobić to będziesz miał fajne ćwiczenie ze składni i zagnieżdżania formuł :)
@Luxik: sry, pisałem @packu na priv, że już zrobiłem i wymagało użycia "wyszukaj.pionowo" zagnieżdżonego w "jeżeli.błąd" i w "jeżeli". Za fałsz w "jeżeli" daje kolejną formułę z "wyszukaj.pionowo" - do każdego kontynentu inna, oraz "jeżeli.błąd" potrzebne było, by w razie gdyby nie było przypisanego do jakiejś firmy kontynentu wyświetlało 0% a nie #N/D! co później komplikuje mnożenie i odejmowanie rabatów. Udało się ogólnie rzecz biorąc, dzięki za odpowiedź :)