Wpis z mikrobloga

@WujekRada: Powiem szczerze że jestem tam bardzo przeciwny JOW i duopolowi POPIS że prędzej zagłosuję na palikota niż na Kukiza, taka malowana antysystemowość w całości ukierunkowana na zabetonowanie sceny politycznej jest dla mnie gorsza niż paligłup, niestety #niepopularnaopinia
@xvovx:
Dwa proste pytania:

Ile mamy partii w UK, a ile w Polsce ?
Czy istnieje jakaś koalicja niemożliwa do powstania w polskim sejmie?

Dziekuje, zaorane, dobranoc. xD
@erbo:

Ile mamy partii w UK


422

a ile w Polsce ?


77

Czy istnieje jakaś koalicja niemożliwa do powstania w polskim sejmie?


Nie, każda koalicja jest teoretycznie możliwa.

Dziekuje, zaorane, dobranoc. xD


Zanim otworzysz szampana odpowiedz mi na proste pytania.

1. Co ma ogólna liczba partii działających w państwie do tego ile faktycznie jest u władzy i ma realną szansę zaistnieć w wyborach.
2. Co ma ordynacja do ilości partii
@xvovx:
Ogarnij to że w UK mimo JOWów masz więcej partii w parlamencie niż w PL.
Do tego te partie w UK czymś się różnia, bo te w PL nie różnią się prawie niczym.
Sorry ale nie chce mi się tłumaczyć rzeczy oczywistych, jakbym rozmawiał z jakimś gimbusem.
@erbo:

Ogarnij to że w UK mimo JOWów masz więcej partii w parlamencie niż w PL.


Ogarnij to, że UK nie jest jedynym państwem stosującym JOW i sytuacja, która jest w tamtejszym parlamencie należy do wyjątków wśród podobnych systemów wyborczych.

Do tego te partie w UK czymś się różnia, bo te w PL nie różnią się prawie niczym.


No różnią się priorytetami programowymi, celami i składem osobowym - czyli dokładnie tym
i sytuacja, która jest w tamtejszym parlamencie należy do wyjątków wśród podobnych systemów wyborczych.


@xvovx: Czekam na przykład państwa w europie (lub podobnego kulturowo do europejskich) z JOWami gdzie różnorodność partii w parlamencie jest mniejsza niż w polskim sejmie XD
@erbo:

Z braku argumentów zacząłeś już pisać kompletne bzdury bez sensu xD


Zacytuj chociaż JEDNĄ bzdurę, którą napisałem. Czekam z niecierpliwością. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Czekam na przykład państwa w europie (lub podobnego kulturowo do europejskich) z JOWami gdzie różnorodność partii w parlamencie jest mniejsza niż w polskim sejmie XD


Stany Zjednoczone.

Jak to szło?
Zaorane, dziękuję, dobranoc. xD
Stany Zjednoczone.


@xvovx: Mają rozmiar JOWa chyba 10x wiekszy niż w Polsce, więc co najwyżej jest to samozaoranie, ale próbuj dalej leszczu xD

Dwa razy mniej byś się zaorał podając przykład Senatu w PL, ale dalej uważałbym cię za przygłupa.
@erbo:

Zadałeś konkretne pytanie - dostałeś konkretną odpowiedź. Handluj z tym.
Nie moja wina, że doprecyzowanie pytania przerasta twoje możliwości intelektualne i musisz się w dość żenujący sposób ratować kolejnymi.
@xvovx: Skoro nie ogarniasz ze JOW w USA ma średnio 733000 ludności, a JOW w PL ma 81000 ludności, oraz jakie to niesie konsekwencje, to wykluczasz się automatycznie z jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji. Bye.
@erbo:
Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że przykłady państw w Europie (lub podobnych do europejskich) z ordynacją większościową ograniczają się do Wielkiej Brytanii, Białorusi, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.
Ale nawet wśród nich np w Kanadzie w wyniku wyborów w 2011 do Izby Gmin weszło 5 partii. Może nie jest to mniej, ale dokładnie tyle samo co w Polskim parlamencie. Przy czym należy zaznaczyć, że 2 ostatnie
@erbo:
Zawęź kryteria jeszcze bardziej, tak aby tylko UK je spełniało - wtedy każdą debatę na temat JOWów wygrasz zanim się rozpocznie.
A jak się ustosunkujesz do przypadku Kanady, co?
@xvovx: A co mam pisać o Kanadzie? Że 5 > 4 ?
Czy mam ci może napisać że te 5 partii w kanadyjskim parlamencie bardziej się różni od siebie niż to gówno które jest w polskim sejmie, gdzie każdy polityk może przejść do każdej partii? xD
@erbo:

Że 5 > 4 ?


Matematycznie to prawda, ale ani w Kanadzie ani w Polsce nie ma 4 partii w parlamencie, więc nie bardzo wiem jaki ma to związek z tematem.
Tak w zasadzie to na chwilę obecną w Polsce jest aż 9 partii w Sejmie, a w Kanadzie tylko 5.

Bardzo ciekawy jest też przypadek Australii, gdzie więcej niż 1 parlamentarzystę mają tylko 4 partie. A jeśli idzie o