Wpis z mikrobloga

#stan #zdrowie #samotnosc #choroba Samotność jest zaraźliwa i śmiercionośna

Aktualnie w Polsce jest 5 milionów singli, za 20 lat będzie ponad 7 mln. Dlaczego są samotni? Często z wyboru, bo się nie ułożyło lub stracili ukochaną osobę. Z badań wynika, że w dużych miastach żyje samotnie, co trzecia osoba w wieku 24 - 34 lat. To bardzo źle ze względu na zdrowie…

Z bardzo wielu powodów bardzo wiele ludzi żyje samotnie - bez rodziny i przyjaciół, sami są jak przysłowiowy palec; spędzają życie w pojedynkę, bez towarzystwa. To źle dla ich zdrowia, częściej chorują i szybciej umierają – twierdzą naukowcy. Na domiar złego, uczuciem samotności można się zarazić od samotnych, niczym grypą – informują amerykańscy uczeni, którzy badali i analizowali 60 lat zdrowie Amerykanów. Samotność chorych na raka przeszkadza w ich leczeniu – podaje BBC.

Amerykańscy naukowcy z uniwersytetów: w Chicago, Kalifornijskiego w San Diego i Harvardu dowodzą, że osoby samotne "zarażają swoją samotnością innych ze swego bezpośredniego otoczenia". Swoje na ten temat wnioski opublikowali na łamach "Journal of Personality and Social Psychology" – podają media. Zapewne wie coś o tym brazylijski pisarz i poeta Paulo Coelho. Toteż mistrz pióra twierdzi: "Samotność to najgorsza udręka, najcięższa tortura."

Badacze USA, o zakończeniu badań, przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia Amerykanów gromadzone przez ponad 60 lat. Program Framingham Heart Study, podjęty w 1948 do 2010 roku w mieście Framingham, w stanie Massachusetts, obejmował identyfikację czynników ryzyka chorób serca dorosłych mieszkańców. W kolejnych latach do programu badawczego włączano stopniowo dzieci osób badanych, a potem ich wnuki. Przez lata powstało tysiące cennych dokumentów badawczych.

Badania rozpoczęte w Framingham, będące obecnie na poziomie klasy światowej, stały się epicentrum najnowocześniejszych metod badawczych nad chorobami serca, mózgu, kości i nad szczególnie interesującym zagadnieniem - problemami snu.

Przed rozpoczęciem projektu badawczego prawie nic nie było wiadomo o "epidemiologii nadciśnienia czy chorób układu krążenia i miażdżycy". Dziś wiadomo wiele na temat chorób serca, w tym też takich skutków, jak: dieta, ćwiczenia fizyczne i wpływ prostych leków, np. aspiryny na serce. Dzięki temu powstał projekt Narodowego Instytutu Zapobiegania Chorobom Serca i Płuc, przy współpracy z and Blood Institute (od 1971 roku) Boston University.

W długoletnich badaniach medycznych "naukowcy odkryli, że osoby, które odczuwały narastającą samotność (...), przekazywały to odczucie swoim sąsiadom i przyjaciołom".

Natomiast badania przeprowadzone na zlecenie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS - czasopismo naukowe Narodowej Akademii Nauk) dowodzą, że istnieje związek pomiędzy społeczną izolacją ludzi, a szybkim rozwijaniem się u takich osób nowotworu. Onkolodzy już od dawna wiedzą, że u chorych na raka, którzy są samotni i mają tendencję do depresji, szanse na wyzdrowienie są mniejsze. Należy przypomnieć, iż depresja to poważna choroba, która, gdy nieleczona uniemożliwia normalne życie.

Ponadto, naukowcy badając problemy samotności, odkryli, że izolacja i stres trzykrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi, wśród szczurów wędrownych, które z natury są towarzyskie. U samotnych gryzoni dostrzeżono także, zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory, niż u zwierząt żyjących w mocno zwartych grupach.

Zdaniem psychologów samotność to choroba? Jak wykazują badania, stronienie od towarzystwa, życie w pojedynkę i poczucie osamotnienia, zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci i to aż o 30 procent. Ale, co bardzo istotne, groźba wcześniejszej śmierci wisi przede wszystkim nad tymi osobami, które doświadczyły samotności w młodym wieku, zanim przeszli na emeryturę – wynika z raportu opublikowanego w fachowym czasopiśmie "Perspectives on Psychological Science".

To wynik długotrwałych badań naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Brighama Younga w USA. Na podstawie analizy wyników 70 badań, przeprowadzonych na populacji 3,4 mln ludzi od 1988 roku uczeni wykazali, że samotność może wpędzić do grobu szybciej niż skrajna otyłość. Tym bardziej to możliwe, zważywszy na możliwość zwiększonego ryzyka u samotnych, choroby nowotworowej.

Źródło: m.wiadomosci.gazeta.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Samotność jest wtedy, gdy nie masz z kim porozmawiać, do kogo zadzwonić... Foto: demotywatory.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #zdrowie #samotnosc #choroba Samotność jest zaraźliwa i śmi...

źródło: comment_Ev2Bxw9pnxeXJp6DZ7nfkSqG9gZ8EB0A.jpg

Pobierz
  • 4