Wpis z mikrobloga

#roboty #robotyka #arduino

hej,
chciałbym zrobić w moim robociku skręt kół tak w tym temacie na elektrodzie(drugie zdjęcie w pierwszym poście), czyli serwo+pionowa ośka i ona połączona na stałe z widełkami. Jednak nie mogę się doszukać, jak łatwo połączyć wielowypust z serwa z tą ośką, tak aby to było trwałe(trochę nie ufam plastikowym orczykom, a przekładnie w serwie chcę wziąć metalowe). ktoś pomoże?:)
  • 4
@Farrel: po pierwsze - tą oś i tak będziesz musiał łożyskować (conajmniej 2ma łożyskami, bo jedno "przekosisz") skoro tylko na tym ma się trzymać całość widełek (czyli przenosić siły we wszystkie strony, tak jakby chciało ci je "wyłamać" z ramy, przy każdym obciążeniu kółka - wjechaniu w przeszkodę, nierówność, skręceniach itd.

Skoro miałbyś w ramie dwa łożyska (dla ułatwienia - z kołnieżami, więć wystarczy je wsadzić w otwór, i nie przelecą
@hrumque: a te łączniki będą się trzymały wielowypustu i nie będą się np. lekko obracały czasem przy większym obciążeniu? po za tym szukałem podobnych w internecie i najtańsze chyba 20 zł, a będę 4 potrzebował ;/ chyba wezmę po prostu plastikowy orczyk okrągły, wywiercę dziury pod śrubki i przykręcę do wałka, narazie mam coś takiego. (zielone - orczyk, czerwone - lozysko, szare - dystanse, żółte - wałek i brakuje obudowy
@Farrel: po to jest imbusik-śrubka z boku, by dociągnąć wałek do ośki i zablokować.
W cnc na "gołe wałki" (bez ścięć po bokach) fi 8-10 zakręcałem i 3Nm mi przenosi bez protestów żadnych, nic nie ma prawa się ślizgać.
Jak zwykłe dokręcenie nie wystarcza, to na wałku (i wieloklinie serwa) robisz ścięcie w jednym miejscu, gdzie dokręcasz - wtedy na pewno się nie obróci.