Wpis z mikrobloga

Cóż, popsociłem dzisiaj.
Zmiana planów, cukrówka poszła na zaprawkę z whiskey tennessee. Pędzone raz, na oko 50 wolt. Niestety, z braku czasu upędzone około 700, natomiast sama zaprawka była na 750. Zastanawiam się, czy dopędzać jutro do litra czy zostawić tak, bo jednak pusta butelka wygląda co najmniej... dziwnie.
Dodałem do tego kilka płatków dębowych mocno palonych. Spróbujemy za miesiąc co z tego wyszło, na razie idzie na półkę.
Powiem tylko tyle, że pierwszy raz próbowałem zaprawki na whiskey. Pięknie zaciera zapach marnego alkoholu z cukrówki, i w porównaniu do jacka danielsa jest dużo bardziej aromatyczna i ziołowa. Nie piłem nigdy porządnej whiskey, więc trudno mi określić jak to smakuje, ale wali beką na kilometr. Płatki również zrobią swoje.
'Zesłodowałem' dziś pierwszą partię pszenicy. Mam nadzieję że wspólnie ze słodem jęczmiennym zwykłym i karmelizowanym zapracują. W sobotę zaczynam. Trzymajcie kciuki.
Destylat ze zboża będzie w pełni przeznaczony do zaprawki, a to co zostanie pójdzie na półkę z dębem do dojrzewania.

Podzielę się wrażeniami. : )

#gotujzwykopem #zdunbimbrownik #bimber #samogon #domowawhiskey #domowyalkohol #wodka #destylacja
kamil_zdun - Cóż, popsociłem dzisiaj. 
Zmiana planów, cukrówka poszła na zaprawkę z ...

źródło: comment_zkm8t0dd8JhCd6YVzgZW7EaMg4b6Cxth.jpg

Pobierz
  • 13
@kamil_zdun: Jeżeli płatki są mocno opiekane, to kontroluj zawartość co kilka dni, bo łatwo "przedębić". Miesiąc z ta ilością to z pewnością zbyt długo. Jakiej zaprawki użyłeś? Najlepsze są te na bazie alkoholu (np. Strands), tańsze są znacznie gorsze (np. Biowin/Browin), ale zaprawka to dalej zaprawka. Zrób sobie prosty zacier ze słodu jęczmiennego i to przeleć dwukrotnie na pot-stillu, daj mu podejrzewać parę miesięcy i będziesz miec znacznie lepszą whisky, niż
@jurii: Problem w tym że nie mam w czym dojrzewać, chyba że szkło i płatki wystarczą. Generalnie taki mam zamiar, choć tej pszenicy mam więcej niż jęczmienia i chciałbym równiez ja wykorzystać.
Zaprawka była z Biowinu.
Czyli mówisz, ze dwa tygodnie z dębem wystarczy?
@kamil_zdun: Nie powiem Ci dokładnie ile, ale mniej-więcej dwa tygodnie będą ok. Jeżeli chcesz trzymac na płatkach dłużej, to zostaw w butelce/balonie 3-4 kawałeczki.
Możesz użyć całej pszenicy, kup sobie kilka kilogramów słodu i zatrzyj ziarno słodem. Proporcje 5kg ziarna/1kg słodu będą ok, temperatura 63-65C.
@kamil_zdun: Nie dodawaj cukru, po ostudzeniu do 20-25C dodaj drożdże. Mogą być Bayanus G-995, mogą być Red Ethanol, Coobra Whisky tez będą ok.

Jeżeli dodasz cukru wzrośnie Ci wydajność, ale znacznie wpłynie on na smak.
@WapniakZJury: Nie ma potrzeby. Destylat jest klarowny i nie śmierdzi drożdżami ani destylacją. Jedyne jak filtruję, to używam filtrów do kawy by usunąć ewentualne drobne ciała stale. Tyle wystarczy.

@jurii: Mam całą paczkę TURBO drożdży, których nazwy nie pamiętam, a nie chce mi się ruszyć dupy z łóżka. Fajnie, że jest możliwość zatarcia ziarna słodem. To bardzo klaruje sytuację. To będzie wtedy blended, czy bourbon ?
@kamil_zdun:
Ani to, ani to. Blended będzie, jak zmieszasz ze sobą rożne destylaty, a bourbon musi zawierać kukurydzę. Jeżeli użyjesz tylko jednego słodu, to będzie single malt:) Co do zapachu i węgla- zdziwiłbyś się, jakbyś spróbował próbkę naprawdę bezzapachowego spirytusu, ale dobrze, że obecny zapach Ci nie przeszkadza. Mieszanka turbo od bidy może być- przefermentować, przefermentuje, ale przy whisky ważne są tez estry, których turbo dużo nie wytworzą.
@kamil_zdun: Prz zacieraniu już nie trzeba jej pomagać, bo drożdże dodajesz do zatartego. Amylaza w mieszankach jest dlatego, że w USA popularne są sour mashe, czyli kwaśne zaciery na bazie dundru z poprzednich destylacji bez zacierania, gdzie cukier wydobywany jest z kukurydzy właśnie przez kwaśną hydrolizę skrobi i właśnie z dodatkiem takiej amylazy w temperaturze pokojowej. Wariant ten omija zacieranie słodem, polega na mieszaniu kukurydzy i cukru, gdzie kukurydza jest tylko