Wpis z mikrobloga

Cały dzień próbuję uruchomić serwer NAS na #bananapi
Instaluję w tym celu OMV (#openmediavault). wszystko wg poradników, uruchamiam...i tu zaczyna się problem. Transfer między serwerem a komputerem nie przekracza 50kB/s
Już sama próba uruchomienia web panelu trwa kilka minut. BananaPi jest połączony kablem ethernetowym do routera, prędkość 100Mb/s, więc nie w tym problem.
Próbowałem już chyba wszystkich wersji OMV i systemów, na każdym do samo. Znalazłem gdzieś informację żeby zmienić kernel na backports 3.16 za pomocą wtyczki omv-extras, ale u mnie nie ma nawet tej zakładki w której się to zmienia. Jak zmienić krenel z konsoli nie mam pojęcia :(
Ma ktoś jakiś pomysł jak zmienić ten kernel, albo dlaczego transfer jest tak słaby?
#linux #komputery #raspberrypi
  • 16
@Inkwizycja: jeśli używana żyła jest rąbnięta - owszem. Ale jeśli walnięta jest żyła, która nie bierze udziału w transmisji (tak, przy 100Base-T używa się tylko dwóch par), nie ma to wpływu na prędkość transmisji.

@sobed: sugestia z kablem jest dobra, aczkolwiek, jeśli byłaby walnięta, sygnał nie przechodziłby w ogóle/rwał. Sprawdź połączenie bezpośrednie (banana do komputera) i sprawdź, czy transfery będą dobre.

Połączenie jest stabilne? Nie zrywa? Tylko niski transfer?
@Inkwizycja: próbowałem z 2 innymi kablami, zmieniałem też porty w routerze, nic to nie daje. Wygląda to na jakieś ograniczenie programowe, dlatego kombinuję ze zmianą kernela
@Inkwizycja: @jurny_juhas: po podłączeniu banana bezpośrednio do komputera panel działa zajebiście szybko, transfery są prawidłowe. Odczyt z dysku ~20MB/s, zapis ~7MB/s - trochę słabo, ale możliwe że to wina gównianej przejściówki.
Natomiast banan podłączony do routera - tragedia, odczyt ~50kB i na takim poziomie utrzymuje się stabilnie cały czas, nie ważne czy chcę odpalić web panel czy pobierać udostępniony plik. Co ciekawe, upload przy zapisie pliku na udostępniony serwer jest
@jurny_juhas: na starym TP-Linku działa z pełną możliwą prędkością wifi (niestety tylko 802.11g)
Czyli winny jest Netia Spot :-\
Co może byś powodem takiego ograniczania transferu?