Wpis z mikrobloga

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego prędkość światła to dokładnie 299 792 458 m/s? Tak naprawdę, to rozważając ten problem, należałoby odwrócić tok myślenia - to definicja metra bazuje na pojęciu prędkości światła: jeden metr to odległość, jaką może pokonać światło w próżni w czasie 1/299792458 sekundy ;)

I gdyby kiedyś okazało się, że możemy podróżować szybciej niż światło, to... raczej będzie to efektem zmiany definicji metra :D

na zdjęciu: podróżnicy w czasie: awanturniczy przemytnik i jego włochaty kompan
#nauka #ciekawostki #fizyka
j.....n - Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego prędkość światła to dokładnie...

źródło: comment_Nk2b14SarUwUoIqQ8puK9szIMZjR5LJ3.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@alta27: zakrzywienie światła nie będzie miało wpływu na prędkość, bowiem podróżuje ono z już maksymalną prędkością, nastąpi jedynie odchylenie kierunku wektora. Już Einstein rozważał wpływ grawitacji na światło, ale jedyne, co udało mu się wykazać, to wpływ na propagację fal elektromagnetycznych i tu już wchodzimy w teorię względności.
Rozumiem, że pytasz o gwiazdę - źródło, dlatego krótko odpowiem: nie ma znaczenia, bowiem zarówno ruch światła w przestrzeni, jak i ruch samej
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Moim zdaniem to zbyt duże uproszczenie, bo pierwotna definicja metra nie bazowała na pojęciu prędkości światła, tylko na stwierdzeniu, że jeden metr to długość równa 10-7 długości mierzonej wzdłuż południka paryskiego od równika do bieguna. Potem dopiero po zmierzeniu prędkości światła (wciąż jednak podczas pomiaru operując poprzednim "metrem") stwierdzono, że lepiej zastąpić definicję metra czymś bardziej uniwersalnym i stałym, czyli właśnie oprzeć ją na prędkości c. Gdyby więc pierwotna definicja
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Ja się kiedyś zastanawiałem, czemu w ogóle istnieje ograniczeni prędkości światła.

Doszedłem do wniosku, że gdyby go nie było to wszystko co może się wydarzyć, wydarzyłoby się natychmiast.

Świat nie miałby prawa istnieć.

Doszedłem też do wniosku, że czas płynie z prędkością światła.

Ale to wszystko intuicyjnie dlatego nie wiem czy to prawda czy nie.

A czy będzie możliwe podróżowanie z prędkością większą niż światło.
Kto wie, może uda się
  • Odpowiedz
@FX_Zus: już samo zakrzywienie przestrzeni daje nadzieję na znalezienie skrótu pomiędzy punktami leżącymi na niej, ale... na razie możemy sobie to czysto teoretycznie porozważać :D
  • Odpowiedz