Wpis z mikrobloga

#linux #ktoradystrybucja #kiciochpyta #komputery #powaznesprawy

Dobra, nastał ten moment, chcę zostać poważnym linuxiarzem, wiecie, konsoleta itd. XDDDDDD
Używałem kiedyś Ubuntu przez jakiś czas, ale mi się nie spodobało, systemu będę używał na laptopie (czyli zasadniczo 'czasem' jak mi się będzie nudzić), na co dzień używam stacjonarki z Win8.1. Duperele typu jakieś tam powiedzmy.. eeee.. Haskell/Prolog/Ruby/troszkę HTML+CSS.
Unity3D i pisanie w C# zostawię jako exclusive na stacjonarkę XDDDDD
Do tego jakieś oglądanie seriali/jutuba/itd. na lapku właśnie, bo bardziej mobilnie.

Które distro polecacie? Chcę to postawić na takim Sony Vajo jajo (taa, wiem, więcej nie popełnię tego błędu XDDD)

Arch będzie git?
Pobierz
źródło: comment_6UMXhzJSU3xchFg34N6VPZ7rezvvroJU.jpg
  • 16
@Veuch: AMD karciocha widzę. Dobrze, że ostatnio wzięli się za sterowniki pod linucha. Fajne jest to w linuxach, że masz pełną dowolność w doborze interface-ów. Mój sprzęt dobrze ciągnie co najwyżej XFCE a na tym lapku to polecam Ci spróbować Linux Mint-a.
@Piw_Benzyna: coś właśnie czytałem, że z tymi sterownikami od AMD to jest kiła i mogiła, ale zasadniczo na laptopie w nic nie gram ani nic nie 'liczę' za pomocą GPU więc ciul tam, zasadniczo chodzi mi o stabilność, a nie osiągi. Najnowszego Minta mu załadować? Myślałem też o tym, tak pobieżnie czytając :)
@Veuch: Tak. Minta to zawsze najnowszego bo to nie jest jak z Ubuntu, że wersje XX.04 to są te z długim wsparciem a XX.10 to te najnowsze. W mincie zawsze pakuj najnowszą, chyba, że Ci coś buguje.

http://distrowatch.com/index.php?language=PL
Mint jest pierwszy na distrowatchu z duuuużą przewagą i to o czymś świadczy. Z interfaceów proponuję wybrać cinammon - bardziej przyjazny dla windowsowiczów. MATE- fajny jak lubiłeś i korzystałeś z GNOME 2.
@fervi: No #!$%@? jest nadal u mnie np. z wentylatorami. Siedzę na nieobciążonym systemie i robię coś w libre a wentylatory #!$%@?ą jakbym jakieś 3D albo film renderował. Znowu na służbowym lapku z Ubuntu jest lepiej. To zależy od sprzętu jak widać.
Używałem kiedyś Ubuntu przez jakiś czas, ale mi się nie spodobało


@Veuch: Co konkretnie się nie spodobało?

Tak. Minta to zawsze najnowszego bo to nie jest jak z Ubuntu, że wersje XX.04 to są te z długim wsparciem a XX.10 to te najnowsze. W mincie zawsze pakuj najnowszą, chyba, że Ci coś buguje.


@Piw_Benzyna: Jak sprawdzałem Minta 17.2 to repozytoria miał z Ubuntu 14.04, więc nie najnowsze.
@vxrd: tzn. to akurat chyba nie wina Ubuntu tylko mojego podejścia wtedy, naświrowałem z interfejsem i z jakimiś duperelami i się wywalało co chwila + ogromny problem miałem z touchpadem, ale tak jak mówię, moja wina :) nie licząć Unity, które ssie pałe XDDDDD

@Piw_Benzyna: Cinnamona ściągam, ogólnie używałem często na laboratoriach różnych interfejsów, GNOME/KDE/XFCE, ciężko mi powiedzieć który najlepszy był :p