Wpis z mikrobloga

Panowie mam do Was pytanie. A właściwie kilka pytań.
1. Czy język programowania Pascal - jest używany jeszcze gdzieś na świecie do programowania po za funkcją szkoleniową do nauki programowania ? ( aczkolwiek chyba nawet już w szkołach nie jest używany ) chodzi mi o to czy ten język można uznać za wymarły i czy ewentualnie wróci do łask?
2. Jak długo, ile godzin należy poświęcić by nauczyć się języka C ++ na tyle by mieć szansę na pracę np jako młodszy programista, koder - po prostu początkujące stanowisko ( czy rok intensywnej nauki wystarczy ? )
3. Czy gdy nauczę się z wielką pasją samego języka C ++ to to wystarczy by znaleźć pracę jako młodszy programista? czy absolutnie konieczne jest poznanie równolegle również innych języków?
4. Co uważacie za specjalizację najbardziej niszową jeśli chodzi o pracę programisty i jednocześnie którą specjalizację uważacie za najbardziej perspektywiczną jeśli chodzi o rynek pracy na którą jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy z tych które wymieniam:
- Programista baz danych
- programista C++
- programista JAVA
- programista PHP
- tester programowania
- Webmaster

5. Czy możecie dać jakiś namiar do fajnego i w języku Polskim kursu C ++ online oraz najlepszej Waszym zdaniem publikacji literatury w języku Polskim do nauki dla początkujących ?

#programowanie
  • 29
@Bauzzer: A czy to ma znaczenie ile mam lat? Zadałem pytanie na które liczę że ktoś mi odpowie. Myślę że pytanie jest napisane w sposób jasny i czytelny. A pisząc "#!$%@? ile masz lat " pokazujesz że jesteś tylko półgłówkiem w wieku przedszkolnym ( nieumniejszając przedszkolakom )
@Alphabet: sam pascal pewnie jest używany do utrzymywania już istniejących projektów. Natomiast jego obiektowe wcielenie - Delphi - rozwija się całkiem prężnie i wiem, że niektórzy w tym piszą.
Czy język programowania Pascal - jest używany jeszcze gdzieś na świecie do programowania po za funkcją szkoleniową do nauki programowania ?


@Alphabet: Raczej nie – jeśli już to w stopniu marginalnym. Za to na składni Pascala opiera się Delphi (umożliwiający robienie aplikacji okienkowych) – też już ledwo dycha, ale jeszcze można spotkać.

czy ewentualnie wróci do łask?


Nie wróci.

----

Ale… jeśli chodzi o funkcję dydaktyczną… sam zaczynałem od Pascala –
@Alphabet:
1) Może jest używany w starych systemach, napisanych 20 lat temu, których boją się ruszyć. Wg mnie wymarły. Nie ma sensu się go uczyć.
2) Powinno wystarczyć. Zależy od uczącego. Prócz nauki samego języka warto dużo czasu poświęcić na naukę filozofii programowania czyli paradygmatów, wzorców i dobrych praktyk programistycznych. Pamiętaj, że c++ to nie jest c z klasami.
3) Przy każdym języku warto się orientować w bashu i pythonie. Przyda
@Alphabet: Sam dopiero zaczynam naukę programowania, ale mądrzejsi ode mnie proponują zaczynać od C++.
Pascal to już przeszłość.
W tej chwili na rynku liczy się (obok pythona, c#...) m.in. Java, ponieważ Oracle ją rozwija. Ale trudno przewidzieć co wydarzy się za parę lat. W każdym razie, gdy już nauczysz się myśleć, to przerzucenie się na inny język to nic trudnego. Inna składnia...
Jeżeli wolisz technologie internetowe, to poczytaj o Ruby.
@Alphabet:
1) jest używany jako język w starych systemach, czasami w firmie są narzędzia Borlanda do tworzenia szybkich małych programów narzędziowych dla windowsa w przeciwieństwie do programów w C# ma tą zaletę, że zazwyczaj bezproblemowo działa pod wine. Trzecie zastosowanie, to czasami używa się Pascalscripta, jako język wewnetrzny w programie.
2) i 3) ciężko mi określić ile potrzeba nauki języka C++, by zostać zatrudnionym, ale w 1 rok nie nauczysz się
@patryk-4: O Pascalu jako przeszłości mówiono mi w 94 roku, jak zaczynalem studia, pierwsza praca jaką dostałem po studiach, okazalo się, że musialem się nauczyc/przypomniec sobie Pascala na testy w ciagu tygodnia, gdyż szukano programistów w tym języku. Do dziś jest to jeden z języków, który pozwala mi zarobić na życie.
@Alphabet:
1. Pascala bym już się nie uczył. W Łodzi (gdzie pracuję) sporadycznie pojawiają się jakieś oferty. Dużo łatwiej o pracę dla kodera Java/C++.
2 i 3. Javy uczyłem się trochę ponad rok: semestr programowania w Javie na poziomie początkującym. Potem kurs następny semestr i przygotowanie do OCJP. Pracę jako junior w javie dostałem zaraz po tym.
4. Niszowa najbardziej? Najmniej miejsc jest dla adminów baz danych. Bo najmniej ich potrzeba.
@patryk-4: Ale ja się w pełni zgadzam, że po tych paru latach sama składnia w której piszesz nie robi Ci już różnicy i łatwo się przestawić na inna składnię (język).