Wpis z mikrobloga

Mirki z #programowanie, piszę na #studbaza program w bardzo nowoczesnym języku, nie wiem czy słyszeliście o nim, nazywa się #pascal. Jako, że to co mamy na zajęciach to ##!$%@?, robię w konsoli coś, czego sam Gates by się nie powstydził, a przynajmniej jeszcze mam takie wrażenie. Do rzeczy: Potrzebuję w jakikolwiek sposób, nawet najgłupszy (ale pytanie użytkownika o to nie wchodzi w grę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) automatycznie sprawdzić, czy program został uruchomiony z pliku exe normalnie, czy poprzez wywołanie z konsoli CMD. W pierwszym przypadku chcę wyświetlić komunikat o konieczności uruchomienia z CMD, w drugim chcę by po wykonaniu program kończył działanie, stąd konieczność wykrycia tego. Pytanie tylko JAK? Jakieś pomysły, rady?
  • 6
@ufo99: dwuklikiem, enterem, prawym myszy i otwórz... jakkolwiek inaczej niż przez CMD.
A po co? W założeniach programu mam narzucone, że ma on pobierać od użytkownika niezbędne parametry przy wywołaniu (paramStr()), a nie poprzez readln(). Wiem, że to strata czasu, ale lubię się bawić i chcę, żeby program informował usera, że "źle uruchomił" program i poinstruować go jak to zrobić. Ot tak, for fun, dla siebie ;)
@ufo99: na co dzień siedzę w webówce i nie wiem na co pozwalają języki "desktopowe". Po np. nazwie procesu tego raczej nie sprawdzę, ale może da się np. odczytać czas uruchomienia procesu? Jeśli byłby on odpowiednio różny, wtedy miałby tipsa, że program mógł być wywołany z CMD. Nie wiem, tak se strzelam. Ale w tą stronę kombinuję.
Sprawdzanie parametrów niewiele mi pomaga, bo z CMD też można bez parametrów uruchomić i
@chybaDapi: czystym pascalem się nie dokopiesz do procesow czy czegokolwiek w windzie. Pascal nie wie czy jest odpalony w okienku w windzie czy z poziomu dosa. Problemy z parametrami zwykle rozwiazywalo sie tworząc dodatkowe batche do aplikacji. Niemniej twój problem jest z poziomu pascala nierozwiazywalny.