Wpis z mikrobloga

Mircy, chciałem wam zaprezentować pewien swój prosty patencik na kontrolowanie własnego życia, wspomaganie tendencji rozwojowych i monitorowanie postępów w nich. Może się komuś przyda - ja nie ukrywam, że jest to pomocne. Wystarczy jeden rzut oka, aby od razu widzieć, w czym obecnie mam problem, jakie są trendy i nad czym powinienem najbardziej pracować.

Technikę tę nazwałem "8 ZASAD - LEPSZE ŻYCIE". I sprowadza się do wyodrębnienia 8 sfer (oczywiście można to zmodyfikować i dołożyć sobie dowolną ilość, ale wtedy tracimy na prostocie i musimy przeznaczać więcej czasu na wypełnianie...) - 8 sfer, z którymi mamy lub możemy mieć problemy w życiu i chcemy je polepszyć, pokonać własne słabości i rozwinąć się w danym aspekcie.
Realizacja tej techniki wymaga jedynie komputera i arkusza kalkulacyjnego - stworzyłem taki szablonik w Excelu i wystarczy wypełniać i kolorować odpowiednie komórki.

Wyodrębniłem takie oto sfery:

1. PIENIĄDZE
Umiarkowanie w wydawaniu pieniędzy, mądre gospodarowanie, ograniczanie hedonistycznych przyjemności i niepotrzebnych wydatków. Uczciwe i sumienne rozliczanie się z innymi, pilnowanie długów.

2. SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE
Umiarkowanie w używaniu substancji psychoaktywnych tak, aby nie prowadziły do wyraźnie odczuwalnych skutków ubocznych.

3. PROKRASTYNACJA
Wykonywać wszystkie zadania i obowiązki od razu bądź możliwie prędko, zamiast odwlekać wszystko w nieskończoność. Koniec z prokrastynacją. Wywiązywać się z zaplanowanych zadań. Nie marnować czasu na głupoty (np. bezproduktywne scrollowanie internetu), rozwijać się (nauka języków, czytanie książek, programowanie).

4. FAP
Maksymalnie ograniczyć fapowanie, najlepiej całkowicie tego unikać.

5. HIGIENA
Dbanie o higienę każdego dnia, aby niczego nie omijać.

6. ODŻYWIANIE
Minimalizować spożycie niezdrowych produktów i fast-foodów na rzecz zdrowego i nieprzetworzonego jedzenia. Jeść dużo warzyw. Dbanie o regularność posiłków, unikanie objadania się (zwłaszcza na noc).

7. ASERTYWNOŚĆ I ZOBOWIĄZANIA
Unikanie brania zbyt wielu obowiązków na swoje barki na raz i podejmowania zbyt wielu zobowiązań wobec innych ludzi. Najpierw dobrze zrobić jedno, dopiero potem brać się za następne. Być asertywnym.

8. ORGANIZACJA
Być skrupulatnym i zorganizowanym, systematycznie odnotowywać ważne rzeczy, mądrze planować swoje działania.

Poniżej link do arkusza *xls :
http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=70204894165082764448

Osobiście mam zdecydowanie najmniejszy problem ze sferami 4,5 i 8, ale różnie to bywa, człowiek jest tylko człowiekiem i czasami ulega słabościom. Zdecydowanie najgorzej jest ze sferą 2 i 3 i tutaj jest najwięcej do zrobienia.

Ocena każdej sfery danego dnia jest w 5-stopniowej skali (analogicznej do szkolnej). Każda ocena, dla ułatwienia i zwiększenia czytelności, jest kolorowana w odpowiedni sposób (wypełnienie komórki tłem - od czerwonego, przez niebieski po zielony). W każdym przypadku warto jest w komórce również wpisywać adnotacje, na czym polegało nieprzestrzeganie zasad.

Inna ważna kwestia - analizuję tylko i wyłącznie to, na co mam realny wpływ, co wynika z mojej wolnej woli. Jeśli zrobię coś "źle", ale na co nie miałem wpływu (albo powstrzymanie się przed tym miałoby negatywne konsekwencje, niezależne ode mnie), to i tak wpiszę SUCCESS. Przykładowo - nie będę się źle oceniał za to, że napiłem się na weselu, bo to jest całkowicie normalne i wszystko jest dla ludzi. Zła ocena będzie wtedy, kiedy absolutnie nie muszę chlać, ale i tak to robię, bo mnie korci (np. samotnie przed komputerem). Uwzględnienie tego pozwoli wyeliminować wpływ czynników zewnętrznych na nasze życie, który to wpływ ewidentnie zaciemniałby wyniki i utrudniał interpretację, analizę naszej obecnej sytuacji.

#prokrastynacja #rozwojosobisty #organizacja #motywacja #wychodzimyzprzegrywu #samodyscyplina #nawyki #samodoskonalenie
  • 14
@kozi: Mógłby, na pewno - nie ukrywam, że nie mam zbyt dobrego poczucia estetyki i zrobiłem to bardziej pod siebie - dla mnie tak jest ładnie, przejrzyście i funkcjonalnie i wystarczy mi. Ale każdy może to sobie zmodyfikować wedle własnego uznania :-)
@Pertaseth: Owszem, to wszystko uznajemy sobie subiektywnie :) Ktoś np. może być wierzący i się rozliczać z chodzenia na mszę, modlitwy i odprawiania obrządków. Dla wszystkich innych natomiast nie będzie to problemem.

Jakby ktoś chciał, to mógłby to zmodyfikować i wrzucić swoją wersję, które sfery u niego są istotne.
@Pertaseth:

Akurat 4 nie uważam za problem, takie życie. Cóż, leniem jestem okropnym


Tak sobie pomyślałem - a może jedno z drugim się nierozerwalnie wiąże? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wszak nie jest żadną tajemnicą, że regularne fapanie ujemnie wpływa na poziom energii i motywacji.
@Siemomyslaw: Nie, jedno się z drugim nie wiąże. Potrafię zacząć coś robić, założeniem były codzienne ćwiczenia. Problem w tym, że jak zacznę to nie mogę zrobić dnia przerwy. Bo po jednym dniu leci drugi, i tak dalej...więc zmuszony byłem do codziennego ćwiczenia, ale brakowało czasu na regenerację mięśni. No i w końcu złapała mnie grypa, co uniemożliwiło mi wysiłek, do tej pory się nie podniosłem ( ͡° ͜ʖ ͡
@Siemomyslaw:

3. PROKRASTYNACJA

Avoid procrastination. So elegant in its simplicity.

Dam ci jedną radę od siebie: zrób coś w stylu "rubryka na recenzję". Na 90% w pewnych aspektach zawiedziesz. Wtedy, zamiast poddawać się, rezygnować i tak dalej, dowiedz się co poszło nie tak. Jeżeli jedna z twoich zasad mówi "rób zadania zaraz jak je dostaniesz" a potem mimo wszystko oszukujesz się i prokrastynujesz, to dobrze jest poznać swoje motywy. Potem jest
@Siemomyslaw: Trochę późno piszę: dobre. Jak ktoś chce sobie nawyki wyrabiać i używać do tej jakiejś appki z "grywalizacją" to jest np. Habitica: habitica.com

Aczkolwiek IMO warto postawić na prostotę i takie arkusze w Excelu się sprawdzają. Sam ostatnio coś takiego sobie rozpisałem. :)
@Siemomyslaw: stary, zajebisty ten excel, przyda się bardzo! Czytam Twoje wpisy, mam dużo podobnych przemyśleń do Twoich, z tym, że ich często nie potrafię uzewnętrznić. A ten excel z zasadami to strzał w dziesiątkę, zmienię tylko trochę zasady pod siebie i gitara. Wiem też, że korzystasz z habbitica - łączysz używanie tej aplikacji razem z tym excelem? Albo jak wygląda sytuacja w chwili obecnej? Bo pisałeś to 4 miesiące temu więc