Wpis z mikrobloga

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi, czym są elementy zaznaczone na załączonym schemacie kolorem czerwonym. Jest to instalacja odzysku ciepła z transformatora mocy, czyli zmodyfikowana pospolita instalacja grzewcza. Domyślam się, że są to jakieś zawory jednak potrzebuje wiedzieć czegoś więcej na ten temat. Jeśli ktoś jest w stanie pomóc mi w tej sprawie, z góry dziękuję.

#energetyka #inzynieria #studbaza
oranje - Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi, czym są elementy zaznaczone na załąc...

źródło: comment_OddttRcQgixKqzcqWTCWUP0GGYTvVDey.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@oranje:
Pod M masz zawór odcinający (coby manometr bez potrzeby nie był pod cisnieniem - odkręca się tylko na pomiar),
dalej odpowietrznik, zawór klapowy, filtr, pompę na śrubunkach, zawór klapowy, separator na śrubunkach, termometr, odpowietrznik.
Na dole zawory upustowe (chyba).

Specjalistą od hydrauliki i ogrzewnictwa nie jestem, ale ostatnio siedzę trochę w instalacjach C.O. ;)
  • Odpowiedz
Pod M masz zawór odcinający (coby manometr bez potrzeby nie był pod cisnieniem - odkręca się tylko na pomiar),


@Xaveri: ten zawór jest raczej po to, aby wymienić manometr bez konieczności spuszczania cieczy i ciśnienia z całej instalacji, czyli w czasie normalnej pracy jest zawsze otwarty.
  • Odpowiedz
@smsmaj: Możliwe że tak jest. Mnie na studiach uczyli, że manometr nie powinien być cały czas pod ciśnieniem bo następuje stopniowa deformacja elementów i pomiar staje się coraz bardziej zafałszowany (nie dotyczy instalacji gdzie "SafetyFirst" i odczyt musi być cały czas).
  • Odpowiedz
@Xaveri: zużyte manometry po prostu się wymienia, a wspomniany zawór ułatwia taka operację. Nie widzę żadnego technologicznego sensu montowania manometrów, których się nie używa lub używa "tylko na pomiar", cokolwiek to znaczy. Na różnych obiektach gazowniczych czy ropnych widziałem wielokrotnie manometry pracujące cały czas, a podpięte do rurociągu przez zawór odcinający służący właśnie do wymiany zegarów bez konieczności ingerowania w proces technologiczny.
Na powyższym rysunku manometr mierzy ciśnienie nassaniu pompy, może
  • Odpowiedz
@oranje: te trójkąty przed i za pompą oraz separatorem to są zwężki, czy inaczej redukcje. zaznaczony trójkącie przy ZB to część zaworu bezpieczeństwa. to jest zawór kątowy i tak się go rysuje.
  • Odpowiedz