Wpis z mikrobloga

Mirki z #prawo i może #aliexpress
Sprawa jest taka, że zamówiłem na aliexpress telefon (420zł meizu m2) w promocji na 11 listopada. Po tygodniu dalej nie był wysłany więc napisałem do sprzedającego czemu jeszcze nie wysłał i on powiedział że już wysłał, własnie w tym momencie, już już itd ale DHLem na którym mi nie zależało bo wiadomo jak jest. Potem DHL miał jakieś problemy które trwały dłuuuugo. No i tu jest problem, DHL jak już ruszył to dostarczył przesyłkę szybciutko, współlokator odebrał ją 2 grudnia bez żadnych opłat. A tymczasem 21 grudnia dostaję list (taki normalny, niepolecony) z datą 18.12.2015 że mam im zapłacić 113 zł należnego vatu/cła, które zapłacili do urzędu za moją przesyłkę. Dodam że na dokumencie jest napisane, że jest to duplikat pisma z 3 grudnia, którego nigdy nie dostałem. Jechałem do domu na święta więc sprawę olałem. A tu nagle przychodzi kolejny liścik i znowu mi każą zapłacić w terminie 4 dni bo inaczej dostanę list o przekazaniu sprawy do windykacji. Mogą mnie tak straszyć? MNIE? DOKTORA NAUK? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Jest sens z nimi się kłócić o 120 zł czy lepiej zapłacić i mieć spokojny sen? Btw. za młody jestem na Sztum.
  • 19
@gadu-gadu: Nic nie załączyli. Raczej zapłacę ale równie dobrze to mogłem zamówić na losowe nazwisko i wtedy by mi #!$%@? zrobili. No i mogliby się chociaż pofatygować o polecony.
Mogą mnie tak straszyć?


@Zieloo:

oni nie strasza, tylko obiecuja

Jest sens z nimi się kłócić o 120 zł czy lepiej zapłacić i mieć spokojny sen?


@Zieloo:

ale jakie klocenie sie? naliczyli oplaty zgodne z polskim prawem.
@Cthulu23: a idź pan. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@sylwek2k: A skąd mam wiedzieć czy naliczyli, może jakieś papiery z UC? A najpierw niech pokażą moje upoważnienie ich do działania w moim imieniu w UC. Pytam nie o to czy powinienem zapłacić (bo wiem, że powinienem i to zrobię), tylko o to czy od strony prawnej mam obowiązek reagować na takie zaczepki (wg mojej zerowej wiedzy prawniczej
@sylwek2k:
Z oficjalnej strony [DHL]http://www.dhl.com.pl/pl/express/obsluga_celna/duties_taxes/cla_podatki_odbiorcy.html#goods_purchased_online)

Aby mieć pewność, że kurier DHL dostarczy do Ciebie towar w najkrótszym możliwym terminie po wjeździe na teren Twojego kraju lub unii celnej, DHL opłaca w Twoim imieniu wszelkie cła i podatki należne od towarów.
Po zwrocie kosztów ceł i podatków do DHL otrzymasz swój towar.

Skoro dostałem towar bez żadnych opłat to wg tego fragmentu mogę wnioskować, że żadnych nie było.
Urząd celny


@Zieloo:

jest urzad skarbowy i izba celna. Nie ma urzedu celnego.

Skoro dostałem towar bez żadnych opłat to wg tego fragmentu mogę wnioskować, że żadnych nie było.


@Zieloo:

no to walcz ^_^ - skoro jako wykladnie prawa stosujesz strone internetowa przewoznika powodzenia.

Zwlaszcza, ze nawet nie przeczytales regulaminu, tylko faki...
@sylwek2k: Wiesz, tu nie chodzi o to że ja się spinam i chcę wyjść na kozaka, tylko pytam mądrzejszych od siebie czy jestem w stanie coś wywalczyć (wkurzony jestem na chińczyka że chciał dobrze i wysłał DHLem...) bo jednak 113 zł piechotą nie chodzi.
Btw. zwrot Urząd Celny pada w piśmie od nich, ja tylko przepisałem. :) edit: ooo czyli jednak jest!
tylko pytam mądrzejszych od siebie czy jestem w stanie coś wywalczyć


@Zieloo:

nie. naliczyli prawidlowo podatek. nie musza pobierac go od razu.
kolega odbieral - nie TY. wiec dostales fakture z odroczonym terminem platnosci...
@Zieloo: dla mnie jest to śmieszna sprawa, bo:
*chcą kasy nie przedstawiając papieru poświadczającego poniesione koszty
*dlaczego nie pobrali tych pieniędzy podczas odbioru przesyłki?
*windykator #!$%@? może zrobić xD (jedyną uprawnioną osobą do ściągania kasy z dłużnika jest komornik a nie windykator)

Kolejna sprawa, kto to odebrał, Ty? Widnieje twój podpis na protokole odbioru? No nie, więc przesyłka do Ciebie nie trafiła do tej pory. ( ͡° ͜ʖ ͡
@Zieloo: Prawda jest taka, że powinni mieć upoważnienie od Ciebie do zgłaszania deklaracji celnych. Poza tym opłaty pobierają PRZED dostarczeniem towaru. Jak na moje to ktoś w ich agencji celnej popełnił błąd i nie dopilnował dokumentacji, i nie przekazał kurierowi kwoty do pobrania. Teraz próbują to odkręcić i szukają jelenia. Rrównie dobrze mogłeś coś zamówić na inne nazwisko i kogo by wtedy ścigali? Napisz do nich, że prosisz o dostarczenie dokumentów