Wpis z mikrobloga

Miśki z #kawa #kawatime #coffee które robią kawę w kawiarce - powiedzcie mi jak grubo mielicie kawę i ile jej sypiecie do sitka?
Przyznam, że zupełnie się na tym nie znam i robię to często "na czuja" - mielę dość grubo (na moim młynku 8/10), zasypuję cały koszyczek - kawy jednak ubywa w takim tempie, że prawie nie nadążam kupić :) I zaczynam się zastanawiać czy czasem nie przesadzam. Moja kawiarka marki GAT mieści trzy espresso (ale te takie włoskie miniaturowe) - zazwyczaj to "potrójne" espresso wypijam bez żadnego problemu, także chyba nie wychodzi zbyt mocna.
  • 18
@rybycy: kawy sypie się zawsze do pełna w sitku, nie ubijając. Inaczej cała woda pójdzie bokiem, zamiast przez kawę. Zależy jaki masz młynek, ale w większości można zejść poniżej połowy skali. Jak nie jesteś pewien to sobie kup paczkę Lavazzy albo Segafredo i porównaj - można nawet trochę grubiej.
@geuze: lavazza zmielona "standardowo" (nadaje się do moki) jest zmielona drobno, przez co wychodzi już zbyt intensywna w smaku (jak przeparzona)
@sailor_73: automat nie rozpozna rodzaju kawy, ba, nawet nie zrobi jej tak jakbym chciał :D kawa z kawiarki smakuje mi bardziej niż ta z automatu w pracy, tylko po prostu się dziwię, że 15-20g kawy schodzi na jedno parzenie i nawet nie jest specjalnie mocna :)
@geuze: @rybycy: dokładnie. Na pewno nie oszczędzaj, bo robisz wtedy jeszcze gorzej. Sitko jest takiej wielkości i musi być całe wypełnione kawą, bo inaczej będziesz robił sobie niezłą lurę. :) Całe ciśnienie idzie bokiem.
Tak z innych porad: polecam kupić kawę w palarni typu nie-sieciówka, takiej na miejscu. Oprócz tego zdejmuj kawiarkę z ognia jak tylko pojawią się pierwsze pęcherzyki powietrza/pary, zamiast kawy. Unikniesz tego posmaku na niektórych kawach.
Dodatkowo
@sta: spoko, sam się chwilę musiałem zastanowić jak to się nazywało. Szukałem tego jeszcze w czasach ostrego eksploatowania kawiarki Bialetti :)
@rybycy: 20g to jest porcja kawy na podwójne espresso (czasem sprzedawane jako pojedyncze ale to zależy od lokalu) wiec nie jest to jakoś strasznie dużo a raczej normalnie ;)
@sta: nie wiem czy to się uda, ktoś kiedyś pisał o tym na forum zagranicznym i średnio polecał. Mniej kawy = lura. Zawsze musisz mieć sitko na full, bo inaczej spada ciśnienie i masz kawę jak z przelewowego.