Wpis z mikrobloga

Bumar kontra HSW, runda 5. Tak poważnie - ciekawy artykuł o historii, dokonaniach, obecnym stanie i możliwej przyszłości Huty Stalowa Wola, a to wszystko przed nadchodzącymi decyzjami w sprawie przyszłości polskiej zbrojeniówki. Tekst wydaje się wartościowy, a co najważniejsze wyważony i obiektywny (zupełnie inne wrażenie miałem po przeczytaniu tekstów z Raportu WTO). Polecam te 7 stron.

Z bronią w jednym ręku?

Dobra passa Huty Stalowa Wola przejawia się 200 mln zł przychodów i zamówieniami na kilka lat. Na pytanie, czy HSW ma być osnową, czy trybikiem wielkiego koncernu zbrojeniowego, nadal brak odpowiedzi.

Wybrane fragmenty:

Rok 2012 był nadzwyczaj pomyślny dla firmy zbrojeniowej ze Stalowej Woli. Dopomogły nasilone dostawy dla wojska i rozwój badań nad nowymi konstrukcjami (na co pieniądze daje MON). Przed 5 laty 300 mln zł przychodu wypracowało 2,5 tys. zatrudnionych (z czego produkcja wojskowa przyniosła tylko 17 mln zł). Dziś 200 mln w części wojskowej jest dziełem 800 pracowników. Wielki sus! A inne zmiany w HSW? Cztery lata temu przy produkcji wojskowej pracowało kilku konstruktorów. Dziś przy deskach kreślarskich każdego dnia staje ich 40... Średnia wieku: 31 lat. To absolwenci najlepszych polskich technicznych uczelni, którzy w pracy w HSW dostrzegają perspektywę zawodowego rozwoju. Mocną stroną HSW stał się też serwis. W 24 godziny specekipa dociera na miejsce i naprawia usterki.


W grudniu głośne stało się utworzenie konsorcjum z 3 wojskowymi zakładami do produkcji bojowego wozu piechoty i kołowego transportera opancerzonego (prócz HSW Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu i Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie).


W latach 70. HSW wykorzystała kupowane na Zachodzie licencje od takich koncernów jak Coles, Jones, Harvester, Stetter, Clark. Przejmowała zakłady w Polsce. W 1981 r. zatrudniała łącznie z filiami prawie 26 tys. osób! W latach 70. i 80. HSW wytwarzała trochę sprzętu artyleryjskiego, montowała gąsienicowe transportery opancerzone i samobieżne haubice na podwoziu gąsienicowym. Hutę opuszczały także wozy bojowe i techniczne.


Zapraszam i polecam - Piotr Fronczewski. (͡° ͜ʖ ͡°)


#militaria #wojsko #przemysl #przemyslzbrojeniowy #polska #hsw #bumar #gospodarka #finanse
BaronAlvon_PuciPusia - Bumar kontra HSW, runda 5. Tak poważnie - ciekawy artykuł o hi...

źródło: comment_n42vyKRqkGKPqBJVDb5kNgEiqbQKIBmL.jpg

Pobierz
  • 5