Wpis z mikrobloga

#bekazpisu #patologiazewsi #patologia #pis #500zlnadziecko #ciekawostki

Realny wpływ wprowadzenia 500zł na dziecko na żywym przykładzie sprzed 2 dni. W telewizji o tym nie usłyszycie.

Mój bliższy kumpel mówi mi ostatnio, że jego kuzyn rolnik stracił pracę i utrzymuje się tylko z gospodarki. Jego żona jest kasjerką w sklepie na wsi i zarabia 1300zł a mają małe dziecko na wychowaniu i caly dom na utrzymaniu. Do tego z gospodarki utrzymują się jeszcze jego rodzice i babcia. Poprosił mnie czy bym nie pomógł w jakiś sposób.

Po kilku dniach przemyślałem prośbę. Zadzwoniłem do niego i zaproponowałem mu podjęcie u mnie pracy. Dużo nie chciałem mu dać. 2000zł na rękę miesięcznie- ale na umowę o pracę. Co on na to? Że się zastanowi i da mi znać następnego dnia. Dziwne, nie ma pracy, nie ma perspektyw bo nie ma żadnego wykształcenia, bieda w domu, rodzina na utrzymaniu... No ale jego decyzja. Czekam do jutra.

Na następny dzień gościu do mnie oddzwania i mówi, że dziękuje za ofertę, ale jej nie przyjmie. Pytam go dlaczego, a on na to, że UWAGA "Nie opłaca się". Ciekawy dlaczego tak mówi dopytuje go dalej dlaczego tak uważa skoro ma sytuajcę rodzinną taką jaką ma.

A on na to mówi tak: Nie opłaca mi się dlatego, że mam dziecko, na które ze względu na niskie dochody dostaje 1000zł miesięcznie z MOPSu, a od kwietnia dostane 500zł na to dziecko, czyli razem 1500zł miesięcznie. Jak przyjme pracę za 2000zł to strace te wszystkie zasiłki bo mi dochód wzrośnie i będe pracował miesiąc na dodatkowe 500zł a to się nie opłaca.

Poszedłby do pracy ale tylko na czarno...

Tak to jest z tą #dobrazmiana #polityka
  • 113
@mpcorp: Znam przykład wioski, gdzie 80% rodzin co miesiąc z MOPS bierze zasiłki, dzieci na podwórkach jak szczeniaków, a żyją lepiej jak pracujący ludzie w miasteczku opodal.
Pomijam, że każdy w tym domu ma samochód, na podwórkach stoją przez to 3-4 min 20tyś warte auta.
Pomijam również to, jak bardzo ucieszyli się na info o 500zł na dzieci...
Nieprzemyślany socjal to zło...
@mpcorp: Nie no, lubię swoją pracę bardzo. ;) Ale to prawda, że niektórym się nie opłaca, widzę czasem na grupach matek, jak o tym piszą - dodatek do mieszkania, opłacenie dziecku obiadów w przedszkolu/szkole, różne dodatki, z tego można zrobić normalnie biznes. ;)
@mpcorp: Druga strona medalu: mojemu bratu urodzily sie blizniaczki, niestety wczesniaki motzno. Tylko w lutym wydali 1500zl na lekarzy, w przyszlym miesiacu juz sie zapowiada okolo 2000. Dlaczego? Bo nfz i terminy najwczesniej na jesien.