Wpis z mikrobloga

Prośba do was Mirki: koncertowo #!$%@?łem matematykę dyskretną i algebrę liniową w I semestrze studiów. Większych problemów z matą nigdy nie miałem, więc mam nadzieję jakoś to zdać, większość materiału ogarniam, część ogarnę z pomocą etrapeza, a z częścią jest problem.
No więc: potrzebne są przystępne materiały z algebry liniowej: struktury algebraiczne i przestrzenie liniowe, oraz z matematyki dyskretnej: funkcje, rekurencja.
Książki, filmy, kursy, filmiki, wszystko, co jest osiągalne i przerabialne w terminie ~1,5tyg i nie jest wytłumaczone za pomocą typowego dla matematyków #!$%@?, gdzie w definicji jednego terminu pojawia się 10 innych jeszcze bardziej powalonych, wszystko się przyda.
#pytanie #studbaza #matematyka i trochę #programowanie bo w sumie studia informatyczne i każdy programista po wyższych na 100% to miał.
  • 16
@Swiatek7: wszystko pozaliczałem w pierwszych terminach poza matematykami, zresztą z dyskretnej brakło mi 2pkt do zaliczenia, a z algebry ćwiczenia na 4, oblałem egzamin. Z algebry nie byłem na ani jednym wykładzie a na te dwa wymienione tematy brakło czasu na ćwiczeniach, to co przerobiliśmy na ćwiczeniach ogarniam, a na dyskretnej 2x nie byłem na ćwiczeniach i to samo, kompletnie nie wiem jak to ugryźć.
@pyryz: mam ~20 książek na ten temat wrzuconych na telefon, ale w większości jest to napisane językiem scisle matematycznym, którego po prostu nie rozumiem w odróżnieniu od wytłumaczyczenia Krystiana Karczyńskiego. Dlatego pytam, jaką książkę polecacie-wy, ludzie, którzy przez to przebrneli, a nie wykladowca który sprawia wrażenie że lubi robić studentom na złość, żeby może nawet nie była kompletna, może nie precyzyjna, ale przystępna.
@wytrzzeszcz: z dyskretnej sprzedała nam pro tip, że lepiej zdać w pierwszym terminie, bo na poprawce będą 4 dodatkowe działy na które na ćwiczeniach brakło czasu(nawet nie sprawdzam, jak się nazywają, liczę, że to był straszak i ich nie da), a z algebry babke nazywają półtora metra czystego zła i notorycznie oblewa ponad połowę roku.
@Nech: żeby zrozumieć rekurencję musisz zrozumieć rekurencję


a tak serio to to co wyżej polecane: informatyka.mimuw.edu.pl
osobiście etrapeza nie trawiłem na studiach, więc co kto lubi i mu podchodzi
@Nech: dyskretna to suka i niewiele ci cokolwiek pomoże niestety. Na tych studbazach chcą z każdego zrobić na sile matematyka. Też mnie to #!$%@?. Człowiek lubi sobie pokodzić, fajny algorytm poznać czy nowa technologie do pracy, a #!$%@? bełkot teoretyka matematyka musi rozkminiać, który to matematyk poza znajomością tematu, rzadko kiedy używa swojej wiedzy do czegoś przydatnego. Sztuka dla sztuki zazwyczaj.
Człowiek lubi sobie pokodzić, fajny algorytm poznać czy nowa technologie do pracy


@indywidualny: w takim razie po co studiujesz? Sam nauczysz się tego szybciej, nowoczesnych technologii na studiach się raczej nie nauczysz, ale zyskasz podstawy do późniejszego rozumienia technologii, które jeszcze nie powstały.
@avruk: trochę teorii zawsze można się nauczyć, a na studiach jednak głównie teoria, więc łatwiej niż samemu. Motywacja, konkretne zadania. Ale nie mam ciśnienia odebrać dyplom. Studia dzienne: darmowe kursy, tansze bilety. Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Nech: jeśli chodzi o książki to nie kojarzę żadnych przedstawiających temat w etrapezowy sposób, ale z tych nieco przystępniejszych możesz rzucić okiem na:
DYSKRETNA + STRUKTURY ALG
Matematyka Dyskretna (Ross, Wright). Opisane są tam niektóre szczególne rekurencje (ogólniejsze podejście do rekurencji jest w Matematyce Konkretnej ale ona jest znacznie trudniejsza), sporo tematów dotyczących funkcji, pod koniec jest nawet mowa o strukturach algebraicznych (grupy, pierścienie, ciała).
prostej książki poświęconej głównie strukturom algebraicznym