Wpis z mikrobloga

No i stało się. Zostałem szczęśliwym właścicielem Synty 12''. Wczoraj niebo rozchmurzyło się na kilka godzin i od razu mogłem przetestować ten naprawdę spory teleskop, niestety jedynie przy użyciu kitowych okularów.

Na pierwszy ogień poszedł Jowisz, niestety 10 mm kitowy okular to straszne gówno, lepszy obraz widziałem przy użyciu 5 mm TMB w Newtonie 6''. Jak będę w domu kolejny raz, muszę go zabrać ze sobą, w Syncie da on 300 krotne, ostre, powiększenie. To będzie widok!

Następnie zabrałem się za obiekty głębokiego nieba.
- Nieziemski widok M42, coś pięknego.
- M41, bez szału.
- M34, coś pięknego.
- Podwójna gromada w Perseuszu również widoczna była bardzo dobrze.
- Mizar i Alkor w Wielkiej Niedźwiedzicy. Bez większego problemu rozdzieliłem Mizar A i Mizar B.
- i jeszcze jakieś dwie gromady ale nie mam pojęcia co to było, znalazłem przypadkiem, ale wyglądały cudownie.

Czekałem jeszcze na księżyc i M13, ale niebo się zachmurzyło a lustro wtórne się zrosiło. Teraz już wiem, że muszę zakładać na tubę folię termoizolacyjną aby temu zapobiec :).

Aha, dodam jeszcze, że korzystanie ze zwykłego prostego szukacza to katorga. Całe szczęście poprzedni właściciel dorzucił mi szukacz kątowy. Bez tego ani rusz!


#astronomia #teleskop #chwalesie
dzangyl - No i stało się. Zostałem szczęśliwym właścicielem Synty 12''. Wczoraj niebo...

źródło: comment_781Mj2MNkB8TLUCn885XgI09BXhpbCI2.jpg

Pobierz
  • 12
@wonsz_smieszek: To jest naprawdę kawał tuby, jeżeli masz sedana albo najlepiej combi (choć ja przewiozłem to Puntem, ale najwygodniejsze to nie było) i kogoś kto pomagałby ci przy załadunku i rozładunku to można nazwać ten teleskop mobilnym, choć raczej się do tego nie nadaje. Zmontowanie sprzętu to dosłownie założenie tuby na montaż, przykręcenie dwóch rączek/śrub, dokręcenie szukacza (jeśli go zdemontowałeś do przewozu), dostrojenie go do tuby i wszystko jest gotowe do
@dzangyl: no właśnie z tym ciężko. Nie miałem Dobsona (kiedyś bardziej się fotografią interesowałem), więc się upewniam: przekładasz osobno dwie zasadnicze części: tubę i montaż. Tuba dość ciężka (teleskopy.pl: 22,5 kg), ale nie trzeba nią mocno manewrować, tylko wydłubać z bagażnika i nasadzić wprost na montaż?
@Vault-Tec: wszystkie obiekty głębokiego nieba oglądałem przez kitowy okular 25 mm co przy ogniskowej teleskopu 1500 mm daje powiększenie 60x. Wypełniały one całe lub niemal całe pole widzenia.

M42 - coś takiego tylko oczywiście bez kolorów. Przepiękny widok, ostry jak żyleta.

M34 - najbliżej jest czemuś takiemu, ale oczywiście również bez kolorów.

Widziałem jeszcze jakieś dwie gromady kuliste naprawdę upakowane gwiazdami, które bez problemu mogłem rozróżnić.

Mizar A i Mizar