Wpis z mikrobloga

Pytania do historyków:
1) Co to za obraz? Żeby można było go zobaczyć w większej rozdzielczości.
2) Kto go namalował i kiedy? Żeby nie była to fikcja i wyobrażenie dawnych władców i został namalowany kilkaset lat później, a tak najpewniej było, zatem skąd ktoś wiedział jak wyglądali ci poprzedni królowie?
3) Co to za królowie przed Mieszkiem I i dlaczego nas o nich nie uczono w szkole? Jedynie wiadomo, że był jakiś Siemowit, ale podobno nawet Gall Anonim niewiele o nim wiedział.
#historia #historiapolski
A.....o - Pytania do historyków:
1) Co to za obraz? Żeby można było go zobaczyć w wi...

źródło: comment_V1IYvdIVDMBArnKlbrJYtMMGzOpTlnah.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@Axelio:

Series chronologia ducum et regum polonorum a Lacho I. ad Augustum IIII – obraz olejny na płótnie o wymiarach 1,37 m x 2,22 m – pracownia najprawdopodobniej jasnogórska po 1764 r. tj po koronacji Stanisława Augusta, zespół klasztorny zakonu ojców paulinów w Częstochowie.


Może to Cię jakoś naprowadzi
Też chciałbym zobaczyć ten obraz w lepszej rozdzielczości, albo na żywo.

Swoje spostrzeżenia zachowam dla siebie z racji późnej godziny ( ͡
  • Odpowiedz
królów


@Axelio: Władców. Ja kojarzę trzech, ale 14? Pierwsze słyszę.
Być może to jakiemuś "sarmacie" zamarzyło się stworzenie jakiegoś szerszego drzewka, szlachta miała wtedy wielką korbę na temat swojego pochodzenia.

Podobnie się uczy dziś dzieci na Ukrainie, że wywodzą się oni z ludu rzymian, założyli Kraków, te klimaty.
~ale to tylko moje spostrzeżenia pisane już z przymrużonym okiem, nie jestem żadnym ekspertem.

//edit:
A w całym tym democie, nie podoba mi
  • Odpowiedz
@JohnFairPlay: Ale pomyśl co by było gdyby przez setki lat uczono Polaków, że państwo istnieje nie od 966 tyko znacznie wcześniej (spotkałem się z opinią, że wymazano nam 1000 lat historii przed 966 rokiem). Wtedy cała Polska byłaby silniejsza, bo miałaby świadomość, że istnieje od kilku tysięcy lat (załóżmy, że około 2000 lat). Wtedy żadne rozbiory, podziały na dzielnice, komunizmy czy inne kryzysowe sytuacje nie nękałyby nas jako narodu i dziś
  • Odpowiedz
@Axelio: Na to Ci mogę odpowiedzieć z miejsca, że to kompletne bzdury. Mam gdzieś zapisane te śmieszne mapki, które rzekomo ukazują nas jako imperium aż po Chiny.
Kolor był nałożony na szybko w paincie, do tego jakaś teoria spiskowa, że chrześcijaństwo chce nas pozbawić pamięci, itp.
Nie wrzucę ich teraz, bo właśnie wyłączyłem komputer, ale jak chcesz to Ci prześle koło południa.

Jedno jest pewne. Byliśmy wcześniej mniej więcej tu gdzie
  • Odpowiedz
@JohnFairPlay: Prześlij. Ze mnie słaby jest historyk, ale nie wykluczam możliwości, że chrześcijanie wymazali lub zniszczyli dokumenty świadczące o przeszłości Polski przed 966 rokiem.
Nie mówię, że Lechia to była potęga jak Rzym, bo i tak nic nie pozostało, żadna architektura itd. ale na pewno nie był to kraj dziki jaki się przedstawia, że poganie to byli dzikusy mieszkające w lesie.
  • Odpowiedz
Wszystkie te źródła o królach przedmieszkowych pochodzą z dośc późnych źródeł pisanych - z najbardziej znanych wymienię chciażby tylko kronikę Wincentego kadłubka, ale bylo też kilka innych kronik które na bazie kadłubkowego dzieła w latach późniejszych dopisywały historię. Jednak chciałbym napisac to raz a dobrze -do wszystkich zwolenników teorii królestwa lechitów - tych kronik nie możemy traktować pod względem metodologicznym jako kroniki źródłowe sensu stricte w naszym dzisiejszym rozumieniu. Dlaczego? Czy
  • Odpowiedz
@WesolySlonecznik: To dlaczego tak brak źródeł o plemionach słowiańskich przed 966 rokiem? I nie mów mi, że wtedy nikt nie pisał, lub nie umiał pisać, bo znacznie wcześniej już były źródła pisane o innych regionach Europy.
Więc albo nic nie działo się wtedy na terenach dzisiejszej Polski (to mało prawdopodobne) lub zostały te źródła zniszczone.
  • Odpowiedz
To dlaczego tak brak źródeł o plemionach słowiańskich przed 966 rokiem?

@Axelio: Nie odebrałeś właściwej edukacji w szkole albo nie chce ci się szukać:

żródła o plemionach słowiańskich przed 966 rokiem:

Geograf bawarski - połowa IX wieku - wymienia plemiona słowiańskie

Żywot św. Metodego - opisuje plemiona/plemiono prawdopodobnie Wiślan

księgi z wypraw Al - Masudiego z połowy X wieku w którym opisuje Wolinian i gród Kraków

źródła z czasów około chrztu:
  • Odpowiedz
Ale pomyśl co by było gdyby przez setki lat uczono Polaków, że państwo istnieje nie od 966 tyko znacznie wcześniej (spotkałem się z opinią, że wymazano nam 1000 lat historii przed 966 rokiem). Wtedy cała Polska byłaby silniejsza, bo miałaby świadomość, że istnieje od kilku tysięcy lat (załóżmy, że około 2000 lat). Wtedy żadne rozbiory, podziały na dzielnice, komunizmy czy inne kryzysowe sytuacje nie nękałyby nas jako narodu i dziś Polska może
  • Odpowiedz