Wpis z mikrobloga

Czas na krótkie podsumowanie ostatnich wydarzeń w świecie krypto. Nie miałem ostatnio za wiele czasu, ale w końcu udało mi się przysiąść i zebrać w całość obserwacje i analizy.

(na wstępie zaznaczam, że linki z imgura to zrzuty ekranu krótkich analizach na wykresie)

Zaczynam od szefa wszystkich szefów – bitcoina. Otóż jak już każdy wie, wyszliśmy z trójkąta górą co owocuje dużym optymizmem wśród inwestorów przez co na rynek napływa coraz więcej kowalskich chcących trochę sobie dorobić. Przebiliśmy 460$ (bitsamp) obecnie cena utrzymuje się w tej granicy, ostatnim małym wierzchołkiem jest 470$ a potem już tylko 500$ - tutaj wydaje mi się, że może być krótka przerwa na złapanie oddechu, aby następnie przebić 500$ i wyznaczyć kolejny wierzchołek 685$ z zatrzymaniem w granicach 550$. Oczywiście pojawiło się wiele pozytywnych informacji na temat bitcoina, coraz więcej akceptacji, specjalne spotkania przedstawicieli rządów w sprawie omówienia bitcoina i blockchain, ostatnie info o wprowadzeniu płatności btc przez Steam i wcześniejsze otwarcie OpenBazaar.

Poza newsami z istotnych spraw jest jeszcze zmniejszenie nagrody. Jaki wpływ na cenę bitcoina będzie miało nadchodzące zmniejszenie nagrody – trudno przewidzieć, lecz znaczna część ludzi utrzymuje, że będzie to wzrost i patrząc w przyszłość na pewno tak będzie, jednak na krótki dystans może to nieco obniżyć cenę. Warto wziąć pod uwagę, że czasy niestabilnego i zwariowanego bitcoina się skończyły dawno temu, a zaczął się czas gry grubych ryb, które czekają cierpliwie na każdy moment pomnożenia bitcoinów, więc albo korekta (przed wzrostem) nastąpi w okolicach 550$ albo 650$ w zależności od tego jak szybko będzie cena rosła i jakie jeszcze newsy przed podziałem nagrody się pojawią.
http://i.imgur.com/Rs0yTBo.jpg

#bitcoin #btc

A teraz reszta świata.

Factom – technologia, której bardzo kibicuję i wierzę w jej potencjał. Protokół pozwalający przechowywać dane na blockchain. Cały czas pnie się do przodu w realizacji planów, developerzy występują na różnych konferencjach prezentując możliwości swojego produktu.

Są niepodważalnym numerem jeden w Chinach i co jakiś czas w internecie pojawiają się informacje o inteligentnych miastach, które Factom będzie wspierał (także w Chinach). Dodatkowo ostatnim ciekawym newsem jest Gruzja – Państwo, które chce przenieść do blockchain swoje dane o gruntach. Nie dotyczy to samego Factomu, ale wspomina się tam jego możliwości.

Po swoich pierwszych wzrostach na przełomie styczeń-marzec 2016r utrzymywał się w okolicach 0.002-0.003btc (przed wzrostem jego wartość wynosiła 0.0002 czyli 10x mniej). Następnie rynek szybko napompowali inwestorzy, a przesycili go Kowalskie o osiągając rekordowe 0.0083btc. Teraz cena wróciła do swojej wartości ~0.003 – jednak jest tak naprawdę wyższa niż w marcu, gdyż bitcoin odnotował spore wzrosty.

Z inwestycjami w Factom bardzo trudno teraz coś przewidzieć. Cena może nagle zacząć rosnąć, jeżeli pojawiają się informacje o nowych klientach, a nastąpi to prędzej czy później. Czy cena jest dobra teraz, aby wejść – uważam że tak, jednak może ona jeszcze spaść, jeżeli Bitcoin będzie dalej szybował do góry przy jednoczesnym braku informacji od Factom – chyba warto poczekać. Na koniec powiem tylko, że jego kolejny próg wsparcia to 0.0018btc i jeżeli cena wskoczy na ten poziom to tutaj już można poważnie zastanawiać się nad zajęciem pozycji long.

http://i.imgur.com/dCU3eWN.jpg

#factom #fct

*
BitShares – Nazywana w czasie swojego odrodzenia, czyli przełom lutego/marca 2016 bitcoinem 3.0 Waluta ta niegdyś wysoko ceniona, gdy pojawiła się na polonexie (08.2014r) jej wartość z 0.00002 osięgnęła 0.00012btc po czym sukcesywnie spadała z tendencją wyhamowywania spadku. Rekordowo niska wartość osiągnęła stabilny próg wsparcia na poziomie 0.000006 pod koniec 2015 i została jeszcze raz przetestowana w styczniu 2016, a następnie od tamtej pory zaliczając powolny wzrost do wartości 0.00002 – która była kolejnych wierzchołkiem kontynuacji trendu spadkowego od 2014 roku. Dzisiejsza wartość to 0.000009btc.

Cena może polecieć jeszcze w dół do ostatniego wsparcia tzn 0.000006btc co jest jak najbardziej prawdopodobne. Jednak nie skreślałbym BTS z listy możliwych inwestycji, ponieważ za jego obroną stoi OpenLedger, który sam w sobie może nie jest najbardziej genialnym projektem jednak może niektórzy zwrócili uwagę na fakt, że OpenLedger będzie bezpośrednio wspierał handel #digixdao ( #dgd )– informacja ta pojawiła się na stronie forbes więc wielu inwestorów prawdopodobnie już założyło konta na OL i oczekuje na DigixDAO. Przy obecnym wzroście BTC cena BTS najprawdopodobniej osiągnie poziom ostatniego wsparcia, a następnie odbije się – czy przebije ostatni szczyt na poziomie 0.00002 trudno powiedzieć, jednak będzie można odczuć wzrosty kiedy tylko DigixDAO zawita na OL.

http://i.imgur.com/xaG8Did.jpg

#bitshares #bts

*
MAIDsafecoin – jeden z projektów, któremu najbardziej kibicuje. Zdecentralizowany internet. Odkąd pojawiły się realne informacje o wypuszczeniu oficjalnego klienta z MVP na przełomie stycznia MAID zaczął szybować jak szalony z 0.00005 w lutym 2016 do 0.00029 w marcu. Jesteśmy obecnie w fazie spadków, jednak potencjał wzrostów jest ogromny. MAID nie jest produktem dedykowanym głównie do firm, czy inwestorów, lecz do każdego człowieka na świecie. Bardzo fajnie działają dev’si, którzy często umieszczają updaty i opisują bardzo obszernie swoje postępy. Ruch na forum MAID od lutego 2016r wzrósł znacząco i zawiera posty wielu ludzi i firm w niecierpliwości oczekujących na gotowego klienta.

Jednak z uwagi na brak dokładnych informacji o wypuszczeniu tego już gotowego klienta, cena będzie nadal spadała. Zwykłe updaty o nowe usprawnienia nie są w stanie już pchać kursu w górę, szczególnie teraz, kiedy bitcoin się rozpędza. Wartość MAID może spaść nawet jeszcze o połowę, jednak warto go bacznie obserwować i śledzić newsy.

http://i.imgur.com/qC6gVVG.jpg

#maid #safecoin #maidsafecoin #internet #safenetwork

*
Syscoin – Projekt który wyłonił się nagle z cienia, stworzony do handlu. Ma zapewnić łatwą w obsłudze aplikację do tworzenia szybkich zdecentralizowanych portali do handlu swoimi produktami o nazwie BlockMarket – to na razie główny cel dev’sów. Odkąd dołączył do Azure jego wartość z 0.000001 jeszcze w lutym 2016 wzrosła do 0.00004btc w marcu osiągając jeden z największych rekordów wzrostów w tym okresie. Jednak info o dołączeniu do Azure było ostatnim znaczącym info pozostawiając inwestorów w niepewności, cena spadła do dzisiaj do 0.0000018btc i na pewno jeszcze spadnie pomimo faktu, że trend spadkowy zwolnił. Projekt jest bardzo interesujący i jeżeli założenia developerów będą prawdziwe to będzie to na pewno jeden z częściej wybieranych produktów w Azure dla nowych biznesów, a także tych chcących wzbogacić swoją dotychczasową ofertę.

Wparcie w punkcie 0.0000016 wybroniło cenę już kilka razy od marca jednak realnym punktem do którego zmierzamy jest 0.0000011 – ponieważ nic nie wskazuje na to, aby aplikacja syscoina miała pojawić się w najbliższym czasie.
Warto także wspomnieć, że 1 maja będzie oficjalna zmiana sycoina na wersję 2.0, a oznacza to przede wszystkim zmniejszenie ilości monet z 2mln do 900k.

Skutki tego info (aktualizacji)można już odczuć na syscoinie, jednak póki co jest to jedynie sztuczna pompka, która już została sprostowana przez inwestorów, którzy szybko zrobili swoje 30%.

https://countingdownto.com/countdown/syscoin-2-0-launch-countdown-clock

http://i.imgur.com/o54kuYH.jpg

#syscoin #sys #blockmarket

*
Ethereum – chociaż absolutnie nie jestem zwolennikiem tego projektu warto napisać o nim kilka słów. Od stycznia 2016r jego wartość wzrosła z 0.002btc do szczytu 0.036btc osiągniętym w połowie marca. Teraz cena posuwa się szybko w dół i nie pomaga jej ogromne zainteresowanie tą technologią. Sam Vitalik ostatnio obwieścił, że sprzedał 25% swoich ETH. Spotkało się to oczywiście z mieszaną opinią, obrońcy Vitalika twierdzą, że dywersyfikuje portfel – ale z tego co wiem jest on programistą, a nie inwestorem, sam uważam że swoje Etery sprzedał dawno, lecz do części warto się przyznać, co by czasem info nie wyciekła na jego niekorzyść – mniejsza, nie jest to ważne i nie jest kwestią dyskusji tutaj. Eteru jako inwestycji nie radzę przeceniać chociaż oferuje ciekawe rozwiązania. Eter jest paliwem, które zasila inne projekty, więc z logicznego punktu widzenia nie powinno być zbyt drogie. Prawdopodobnie cena Eteru zaliczy próg wsparcia 0.009, następnie zaliczając kilka wahań między poszczególnymi punktami wsparcia i oporu z wykresu – zależy wszystko od ceny bitcoina i dalszego rozwoju ETH. Uważam, że po pewnym czasie Ethereum może się okazać stabilną formą inwestycji. Zobaczymy co Lisk przyniesie. 

http://i.imgur.com/3KYQzgc.jpg

#ethereum #eth

*
New Economy Movement (XEM/NEM) – O samej technologii nie wiele mogę napisać, ponieważ w ogóle jeszcze jej nie zgłębiałem, ponoć zawiera w sobie rozwiązania z kilku innych protokołów m.in. namecoina czy counterparty. Wiem, że podpisali współpracę z Japońską DragonFly Fintech, która wspiera płatności wielu podmiotów. Jeżeli sytuacja się rozwinie, waluta ta może mieć ciekawy potencjał, jednak póki co została już napompowana i wykazuje jedynie prawdopodobieństwo spadkowe.

Tu znalazłem jakieś podstawowe info:
https://www.nri.com/jp/news/2015/151216_1.aspx
Od grudnia 2015 roku wzrosła z 0.00000026 do 0.000004 w marcu 2016. Obecnei porusza się w trójkącie z ogromną szansą na spadki. Realny poziom wsparcia to 0.0000017 i ewentualnie tutaj (przy dobrych newsach) można zastanawiać się nad zakupami.

http://i.imgur.com/LqVjQ82.jpg

#nem #xem #neweconomymovement

*
Synero – Bardzo ciekawa technologia. Jest to najprościej mówiąc rodzaj facebook’a w formie zdecentralizowanej. Oznacza to brak inwigilacji, reklam, śledzenia naszej tożsamości- (czekam z niecierpliwością). Obecnie brak ciekawszych informacji na temat projektu, planów czy realizacji. Cena z 0.0009btc spadała przez dłuższy czas do 0.00005btc, wynik ten odnotowano w połowie kwietnia 2016r od tamtej pory cena się odbiła i doszła do 0.00019btc i kolejny raz zaliczyła spadek do 0.0001 tworząc prawdopodobną formację ramiona z głową po środku oznaczającą dalsze spadki. Prawdopodobnie cena wróci jeszcze raz do minimum z kwietnia, a przy odrobinie dobrych wiadomości, np. planowanej wersji beta klienta cena może atakować nawet poziom 0.00022btc – lecz wstrzymałbym się z inwestycjami i obserwował bacznie newsy i cenę samego bitcoina.

#synereo #amp

*
Expanse – Technologia najbardziej zbliżona do Ethereum ze wszystkim dostępnych, jedyny godny konkurent Ethereum. Jego zaletami jest zintegrowane DAO i ograniczona ilość monet czego brakuje w ETH. Oczywiście daje to przede wszystkim dużo większą uczciwość. Na co warto zwrócić także uwagę, exp nie organizował żadnej przedsprzedaży, a inwestorzy mają uwalniane 10% z puli środków w czasie.

Exp było cichym protokołem idącym swoją stabilną ceną 0.00005, aż nagle na początku lutego 2016r jego cena w ciągu kilku godzin skoczyła do wartości 0.004btc bijąc każdy rekord najszybszego i największego wzrostu w historii 2016 roku i nie tylko. Prawdopodobnie miało to miejsce przez wejście dużego inwestora w projekt, a szybki wzrost podłapali kowalskie pompując cenę dużo wyżej. Ekstaza szybko się skończyła, ponieważ zaledwie trzy dni później cena zeskoczyła do punktu 0.0003 – co nadal tak naprawdę było imponującym zahamowaniem spadku. Po tym cena wzrastała z małą korektą do wartości 0.0027btc – w tym momencie dopływ newsów i dobrych informacji się skończył, ostatnią z nich była planowana nowa witryna internetowa. Do dzisiaj cena spadłą do wartości 0.000075 zatrzymując się na linii wsparcia. Cena prawdopodobnie stoczy się jeszcze do 0.00055btc i miejmy nadzieję, że na ratunek w tej chwili przyjdzie dobry news, aby wybić ceną z padołu ogromnych spadków.

Z inwestycją warto się wtrzymać nawet kiedy cena zacznie się odbijać, wstrzymać się do czasu rzetelnych i dobrych newsów. I to powinno być coś więcej niż sama witryna. Osobiście bardzo kibicuję Expanse i wierzę, że jeszcze nas zaskoczy.

http://i.imgur.com/VQcEJa3.jpg

#expanse #exp

*
Ogólnie zbierając wszystkie dane w całość można śmiało powiedzieć, że rok 2016r jest rokiem kryptowalut! Wzrosty na tylu frontach nie są czymś zwykłym. Wiele technologii doszło do Azure, wielu inwestorów cos częściej myśli o lokowaniu przynajmniej części kapitału w krypto. Państwa coraz głośniej mówią o krypto. Póki co należy uzbroić się w zapas bitcoinów i czekać na kolejne znaczące newsy ze świata altów.

Czekamy nadal na Lisk, którego start został przedłużony do 25 maja.
Czekamy na start DigixDAO, który niewątpliwie może odnieść spory sukces- ciekawe ile już złota zebrali lub z iloma podmiotami podpisali umowy o wymianie złota na ich tokeny.

Bardzo fajne info także dające dużą wartość dodaną do kryptoświata. Otóż Kraken na swój pokład zaprosił Edwarda M. Stadum - ceniony międzynarodowy prawnik, inwestor kapitału podwyższonego ryzyka i doradca FINTECH, który ma 50 lat praktyki w swoim zawodzie.

Tak na koniec podzielę się z Wami swoim luźnym przemyśleniem na temat Waves. Ci z Was, którzy trochę interesują się kosmosem, historią i przede wszystkim Rosją, wiedzę jacy Rosjanie są dumni ze swoich obywateli i ich odkryć(swoich odkryć i podbojów). Wiadomo tez już, że nienawidzą bitcoina i kryptowalut (mówię o rządzie), planują wprowadzenie odpowiedzialności karnej za obrót w/w dobrami cyfrowymi. Jednak nie są na tyle głupi, żeby nie docenić technologii blockchain. Waves oferować będzie nieograniczone możliwości wymiany, dzięki tokenom / kolorowych monet. Główny pomysłodawca i developer jest Rosjaninem – Sasha z forum bitcointalk – co prawda nie musi, ale jeżeli.. rozwinie się z tego coś dobrego między Sashą, a rządem.. To byłoby ciekawe, sam obserwuję temat i zastanawiam się nad takim potoczeniem spraw.
Pozdr.

#kryptopomocnik #kryptowaluty
  • 9
@kryptopomocnik: Wiesz.. ja tam wolę raczej trzymać AMP niż liczyć na spadki żeby dokupić. Wzrostu BTC wcale nie muszą oznaczać dalszych spadków AMP. Raczej nastawił bym się na ewentualne dokupowanie np AMP przy zejściu niżej to samo SYS niż sprzedaż teraz i liczenie na dokupowanie niżej. Myślę że to bezpieczniejsza opcja zwłaszcza że w długim terminie liczymy przecież na nic innego jak na wzrosty. Ale cała analiza na piątkę. Dałem plusa.
@kryptopomocnik: Factom pozwala na archiwizację haszy danych w blockchain, co za tym idzie ich audyt itd. Mylące jest stwierdzenie, że pozwala przechowywać dane na blockchain, bo ktoś może to zinterpretować jako chmurę danych którą fct nie jest( ͡° ͜ʖ ͡°) Dokończę lekturę potem, spoko się czyta + leci
@BITmaniak: Nie pisałem nic o tym, że trzeba coś sprzedawać. :) Tylko, że ewentualnie będzie można taniej dokupić. Może i zaufałbym w stabilne i naturalne wzrosty, ale ściany jakie widziałem po 100-250btc mnie od tego odwiodły.

@LAN_gusta: Faktycznie chodzi o archiwizację danych, nie wyraziłem się zbyt jasno, dzięki za poprawę! :)

@kingscrown: Może i tak, mnie się podoba, że jest DAO i że devsi mają 10% uwalnianie w czasie