Wpis z mikrobloga

Dzisiaj zamieszczam przepis z majówki. Poszukując nowych doświadczeń kulinarnych upiekłam pełnoziarniste bułki hamburgerowe i zrobiłam wegeburgery z fasoli pinto. Wszystko wyszło przepyszne :)

Pełnoziarniste bułki hamburgerowe.
✔ 4 szklanki mąki pełnoziarnistej;
✔ 2 szklanki ciepłej wody;
✔ 2 opakowania drożdży suchych (14 g);
✔ ½ szklanki otrębów;
✔ 4 łyżeczki cukru;
✔ 3 łyżeczki soli;
✔ 2 łyżki oliwy;

➥Przygotowanie: Do miski wsypać 2 szklanki mąki, w szklanki ciepłej wody, drożdże i łyżeczkę cukru. Wymieszać dokładnie. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1,5h. Dodać resztę mąki, otręby, cukier i sól, oliwę. Łyżką lub ręką wyrabiać masę. Przełożyć masę na blat obsypany mąką (lub na matę silikonową) i wyrabiać około 5-7 minut. Mieszać i podsypywać mąką do momentu, aż ciasto nie przestanie kleić się do rąk.
Przełożyć ciasto do miski i znowu odstawić do wyrośnięcia na 1-1,5h. Po tym czasie przełożyć ciasto na blat i podzielić na 18 porcji. Uformować bułeczki i położyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odkładamy na 30-40 minut. Rozgrzać piekarnik do 190 stopni. Włożyć blaszkę do piekarnika i piec 10-15 minut do momentu zrumienienia. Ostudzić na kratce.

Wartość odżywcza 1 bułki:
➥ Białko 4,7 g ➥ Tłuszcze 1,7 g ➥ Węglowodany 20,5 g ➥ Błonnik 2,4 g ➥ Energia:116 kcal

Miniburgery wegańskie
✔ 1 szklanka suchej fasoli pinto (lub innej dowolnej);
✔ ½ szklanki kaszy jaglanej;
✔ Przyprawy wg uznania ( u mnie: sól, ostra papryka, curry, czosnek, pieprz czarny);
➥Przygotowanie: Fasolkę moczyć 12h. Odlać wodę z moczenia, zalać świeżą wodą. Gotować do miękkości około godziny. W międzyczasie ugotować kaszę jaglaną. Fasolę odcedzić na sitku. Zblenderować fasolę na dość gładką masę. Dodać kaszę i przyprawy. Dokładnie wymieszać (najlepiej wyrobić masę ręką). Formować małe burgery (ok. 8 sztuk). Kłaść na rozgrzany ruszt i grillować po 10 minut z obu stron (do momentu zrumienienia). Podawać z podgrzanymi bułeczkami i ulubionymi dodatkami.

Wartość odżywcza 1 burgera:
➥ Białko 5,1 g ➥ Tłuszcze 0,5 g ➥ Węglowodany 19,7 g ➥ Błonnik 3,1 g ➥ Energia:103 kcal

Dobre rady:
✔ Bułeczki można posypać sezamem (bułeczki zwilżyć odrobiną wody i dopiero posypać)
✔ Można zrobić również 6 dużych bułek hamburgerowych zamiast 18 małych. Wtedy czas pieczenia wydłużamy do 18-20 minut.
✔ Bułeczki są świetnym pomysłem na imprezy. Można z nich zrobić mini-kanapeczki w sam raz na 1 kęs.
✔ Bułki robimy z mąki pełnoziarnistej i otrębów – nie będą więc tak puszyste i delikatne jak klasyczne bułki hamburgerowe (choć są bardzo smaczne).

Śledź moje kolejne wpisy pod tagiem #cookologia lub dodaj mnie do obserwowanych.
Regularnie publikuję wpisy związane z dietetyką, zdrowym odżywaniem i gotowaniem. Jeżeli chcesz bym w kolejnych wpisach poruszyła jakiś temat z tego obszaru daj znać w komentarzu.

#gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #wegetarianizm #jedzenie #dieta #weganizm #pieczzwykopem #grill #dieta
monkali - Dzisiaj zamieszczam przepis z majówki. Poszukując nowych doświadczeń kulina...

źródło: comment_hGIYwqorNYqj9LfuQWcy7h1At2ZhFJgr.jpg

Pobierz
  • 36
@piesnababy: Warszawa. Takim urządzeniem jakie ja mam to koszt 40-50 zł w zależności od gabinetu, w ramach wizyty za darmo. Ważne, żeby analizator był 4-elektrodowy, wtedy badanie będzie dużo dokładniejsze.
@monkali: myślisz, że na AWF zrobią mi to za friko? Jestem z Wrocławia i dowiedziałem się, że właśnie na wrocławskim AWF mają analizator 4-elektrodowy, tylko nie wiem jak z kosztami. Może po prostu tam zadzwonię xD
@piesnababy: badanie kosztuje tyle, bo profesjonalny sprzęt jest bardzo drogi i po prostu musi się zwrócić. Nie robię badań dla wszystkich za darmo, bo wtedy bym nie miała czasu przyjmować pacjentów ;) Czasami na siłowniach są prostsze 4-elektrodowe i można zrobić badanie w ramach karnetu, więc zawsze można tak spróbować :)
✔ Bułki robimy z mąki pełnoziarnistej i otrębów – nie będą więc tak puszyste i delikatne jak klasyczne bułki hamburgerowe (choć są bardzo smaczne).


@monkali: zapomniałeś dodać, że gorzkie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@geuze: nie były gorzkie. Niby czemu miałyby być? Jedyny ich minus to, że nie są puszyste i mięciutkie, ale to ze względu na mąkę pełnoziarnistą. Na śniadanie (robiąc śniadanie dla siebie i innych uczestników działki) zjadłam 3 bez żadnych dodatków :D
@monkali: jak to dlaczego? xD Mąka pełnoziarnista jest gorzka, a ilość tego cukru, który jest w przepisie tego nie zniweluje... Poza tym ja bym dał chociaż połowę normalnej mąki, bo to musi być straszna klucha.