Wpis z mikrobloga

Dzisiaj zamieszczam przepis z majówki. Poszukując nowych doświadczeń kulinarnych upiekłam pełnoziarniste bułki hamburgerowe i zrobiłam wegeburgery z fasoli pinto. Wszystko wyszło przepyszne :)

Pełnoziarniste bułki hamburgerowe.
✔ 4 szklanki mąki pełnoziarnistej;
✔ 2 szklanki ciepłej wody;
✔ 2 opakowania drożdży suchych (14 g);
✔ ½ szklanki otrębów;
✔ 4 łyżeczki cukru;
✔ 3 łyżeczki soli;
✔ 2 łyżki oliwy;

➥Przygotowanie: Do miski wsypać 2 szklanki mąki, w szklanki ciepłej wody, drożdże i łyżeczkę cukru. Wymieszać dokładnie. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1,5h. Dodać resztę mąki, otręby, cukier i sól, oliwę. Łyżką lub ręką wyrabiać masę. Przełożyć masę na blat obsypany mąką (lub na matę silikonową) i wyrabiać około 5-7 minut. Mieszać i podsypywać mąką do momentu, aż ciasto nie przestanie kleić się do rąk.
Przełożyć ciasto do miski i znowu odstawić do wyrośnięcia na 1-1,5h. Po tym czasie przełożyć ciasto na blat i podzielić na 18 porcji. Uformować bułeczki i położyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odkładamy na 30-40 minut. Rozgrzać piekarnik do 190 stopni. Włożyć blaszkę do piekarnika i piec 10-15 minut do momentu zrumienienia. Ostudzić na kratce.

Wartość odżywcza 1 bułki:
➥ Białko 4,7 g ➥ Tłuszcze 1,7 g ➥ Węglowodany 20,5 g ➥ Błonnik 2,4 g ➥ Energia:116 kcal

Miniburgery wegańskie
✔ 1 szklanka suchej fasoli pinto (lub innej dowolnej);
✔ ½ szklanki kaszy jaglanej;
✔ Przyprawy wg uznania ( u mnie: sól, ostra papryka, curry, czosnek, pieprz czarny);
➥Przygotowanie: Fasolkę moczyć 12h. Odlać wodę z moczenia, zalać świeżą wodą. Gotować do miękkości około godziny. W międzyczasie ugotować kaszę jaglaną. Fasolę odcedzić na sitku. Zblenderować fasolę na dość gładką masę. Dodać kaszę i przyprawy. Dokładnie wymieszać (najlepiej wyrobić masę ręką). Formować małe burgery (ok. 8 sztuk). Kłaść na rozgrzany ruszt i grillować po 10 minut z obu stron (do momentu zrumienienia). Podawać z podgrzanymi bułeczkami i ulubionymi dodatkami.

Wartość odżywcza 1 burgera:
➥ Białko 5,1 g ➥ Tłuszcze 0,5 g ➥ Węglowodany 19,7 g ➥ Błonnik 3,1 g ➥ Energia:103 kcal

Dobre rady:
✔ Bułeczki można posypać sezamem (bułeczki zwilżyć odrobiną wody i dopiero posypać)
✔ Można zrobić również 6 dużych bułek hamburgerowych zamiast 18 małych. Wtedy czas pieczenia wydłużamy do 18-20 minut.
✔ Bułeczki są świetnym pomysłem na imprezy. Można z nich zrobić mini-kanapeczki w sam raz na 1 kęs.
✔ Bułki robimy z mąki pełnoziarnistej i otrębów – nie będą więc tak puszyste i delikatne jak klasyczne bułki hamburgerowe (choć są bardzo smaczne).

Śledź moje kolejne wpisy pod tagiem #cookologia lub dodaj mnie do obserwowanych.
Regularnie publikuję wpisy związane z dietetyką, zdrowym odżywaniem i gotowaniem. Jeżeli chcesz bym w kolejnych wpisach poruszyła jakiś temat z tego obszaru daj znać w komentarzu.

#gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #wegetarianizm #jedzenie #dieta #weganizm #pieczzwykopem #grill #dieta
Pobierz
źródło: comment_hGIYwqorNYqj9LfuQWcy7h1At2ZhFJgr.jpg
  • 36
@geuze: może być gorzka, jeśli była źle przechowywana. Świeża nie może mieć żadnego smaku... Robię praktycznie wszystko na pełnoziarnistej i nigdy nie była gorzka, a mam bardzo wyczulony zmysł smaku.
Świeża nie może mieć żadnego smaku...


@monkali: Pełnoziarnista jest zwyczajnie gorzka. Zbyt długo i źle przechowywana dodatkowo jełczeje. Żytnia oczywiście bardziej, ale pełnoziranista pszenna jest zwyczajnie gorzkawa.
@monkali: tak, na pewno dobrze przechowuję mąkę. Nie wyobrażam sobie pieczywa na samej mące pełnoziarnistej i to tylko na drożdżach bez zaczynu lub zakwasu. Póki ciepłe to może i zjadliwe ale później to musi przecież być jakiś dramat...
@geuze: te były przechowywane przez 3 dni w woreczku płóciennym i przykrytej misce szklanej i były bardzo smaczne. 3 dnia podgrzałam je na grillu, bo były trochę zbyt czerstwe. Może kwestia sklepu, w którym kupujesz, bo tak jak mówię, mąka nie powinna mieć żadnego nieprzyjemnego posmaku, tym bardziej po obróbce termicznej. Robię naleśniki z mąki pełnoziarnistej i nawet przy wytrawnych nadzieniach nie czuć gorzkiego smaku.
Robię naleśniki z mąki pełnoziarnistej i nawet przy wytrawnych nadzieniach nie czuć gorzkiego smaku.


@monkali: chyba mamy jednak trochę inne standardy tego co jest w pieczywie gorzkie, bo naleśniki na 100% mące pełnoziarnistej to już w ogóle porażka i co jest smaczne i świeże... Poza tym pieczywo na mące pełnoziarnistej zwyczajnie kiepsko wyrasta, a ty podajesz przy samych drożdżach czas fermentacji łącznie na max 3 godziny...
@geuze: i? widzisz efekty na zdjęciu? ja Ci mówię, że tak robię i jeszcze nikt nie powiedział mi, że cokolwiek na pełnoziarnistej jest gorzkie, a mam naprawdę surowych"cenzorów" ;) Upierasz się, że nie wyrośnie, a widzisz na zdjęciu, że jest normalna bułeczka, a nie placek. Nie wiem jak z Tobą dyskutować :) Wszystko to dla Ciebie dramat i porażka, może warto skorzystać z innych przepisów, skoro na razie nic co jadłeś
a widzisz na zdjęciu, że jest normalna bułeczka,


@monkali: wrzuć zdjęcie z tego jak ta bułeczka wygląda w środku to będzie można w ogóle dyskutować czy to jest dobrze wyrośnięte, ale niejeden przepis na 100% mące pełnoziarnistej robiłem niestety. Bułka do burgera powinna być puszysta i mieć dużo drobnych pęcherzyków o cienkich ściankach.

Problem w tym, że ja z przepisów właśnie kilka tygodni temu zacząłem korzystać znakomitych. I tam do pieczywa
@geuze: puszysta bułka pełnoziarnista? :) Trochę pokazujesz brak wiedzy, bo z mąki pełnoziarnistej i otrębów nigdy nie uzyskasz puszystości jak przy czystej mące pszennej. Pójdź do piekarni i porównaj chleb pełnoziarnisty i chleb pszenny z oczyszczonej mąki. Widzisz różnicę? Nawet we wpisie to zaznaczyłam. To m.in. kwestia zawartości błonnika i wiązania wody.
Kilka tygodni to widać za mało, żeby nabrać wiedzy i doświadczenia. Można zrobić chleb z mąki 50:50, ale dla
Nawet we wpisie to zaznaczyłam. To m.in. kwestia zawartości błonnika i wiązania wody.


@monkali: no zaznaczyłaś, ale to nie jest normalna bułeczka tak jak się upierasz. Bo normalna bułeczka jest zwyczajnie wyrośnięta i puszysta, a nie klejąca się i gliniana xD Jak chcemy być precyzyjni to powodem jest fakt, że otręby są ostre, inne są proporcje gluteniny i gliadyny niż w mące chlebowej i nie pozwalają zbudować tak silnej siatki glutenowej
@geuze: napisałam, że smakuje jak normalna hamburgerowa? Nie, więc twój argument i ta część dyskusji jest po prostu bez sensu, bo wymyślasz :) Napisałam, że jest inna, ale bardzo smaczna. Tak samo jakbyś porównywał kajzerkę i grahamkę ;)

Dla Ciebie jest gorzka, dla mnie nie. Gotuję też dla dzieci (które są szczere do bólu) i zawsze zostawiają puste talerze i jeszcze proszą o dokładkę.
Ty atakujesz przepis, którego nawet nie wypróbowałeś.
Ty atakujesz przepis, którego nawet nie wypróbowałeś. Gratuluję, bo pokazujesz tylko, że masz jakiś problem i nie warto z Tobą dyskutować.


@monkali: nie trzeba go wypróbowywać, żeby wiedzieć, że bułeczki będą gorzkie i kleiste. Wypiekłem w swoim życiu wystarczająco dużo ciasta drożdżowego żeby to wiedzieć. Mam za sobą pierwsze bochenki na zakwasie, włożyłem w to dużo czasu i pracy, cały czas się uczę. Dzięki temu nie skorzystam więcej z takich złotych
Wiem jak wyrasta pieczywo na mące pełnoziarnistej - nie potrzebuję do tego piekarni...

To skoro już to wiesz, to może zluzujesz już swoje ego?

Ja napisałem tylko, że taka mąka jest zwyczajnie gorzka (bo jest). Może tego nie czujesz, bo nie używasz białej mąki, ale takie są fakty i z tym nie ma co polemizować. Bronisz jak lew jakiegoś kiepskiego przepisu, a ja tylko stwierdziłem fakty.


@geuze: Nie jest. Albo zmień
@geuze: jałowa dyskusja trochę i szkoda czasu - mojego i Twojego. Nie trafiłeś na dobre przepisy z użyciem 100% mąki pełnoziarnistej i rozumiem, że możesz mieć takie zdanie. Kwestia tego, żeby próbować, a w końcu trafisz na przepis, który będzie udany :)
Nie ma definicji bułki do hamburgera. Ja jestem przeciwna definicjom w kuchni, bo to zabija kreatywność. To są bułki, które zrobiłam do hamburgerów i tak je nazywam.
Jeśli to