Wpis z mikrobloga

Dlaczego przestrzeń ma trzy wymiary?

Pytanie, dlaczego przestrzeń ma trzy wymiary (3D) a nie jakąś inną ich liczbę, nurtowało filozofów i naukowców już w starożytnej Grecji. Czasoprzestrzeń ogólnie jest czterowymiarowa lub (3 + 1) - wymiarowa, gdzie mamy trzy wymiary przestrzenne a czwarty stanowi czas. Czytaj Dalej >>

Po przeczytaniu, idąc dalej, zastanawiam się czy jest opcja żeby Wszechświat zapadł się do 2 wymiarów wraz z postępem stygnięcia?

#nauka #fizyka #kosmologia #przestrzen #wszechswiat #kosmos #pozarok3000
FX_Zus - Dlaczego przestrzeń ma trzy wymiary?

Pytanie, dlaczego przestrzeń ma trzy...

źródło: comment_J3iy3KX9NV53ytC38GFufjXC1q94ytF2.jpg

Pobierz
  • 8
@FX_Zus: Jak dla mnie to jest popularno-naukowy bełkot, gdyby jakakolwiek przestrzeń zmieniała swoją "wymiarowość" pod wpływem temperatury to mielibyśmy porozrzucane w różnych miejscach różne przestrzenie n-wymiarowe. W ogóle wyciągać tak daleko idące wnioski z praw termodynamiki to chyba jakaś paranoja.
@kaab10: Ale gdzie byłyby te miejsca, bo z tego co ja rozumiem to w zakresie temperatur naszego Wszechświata tylko 3D są możliwe.
Chyba to wynika z tych ich badań.

Temperatury z początku Big Bang nie da się odtworzyć.
Ale czy nie powinna występować dalsza "wymiarowa zapaść" wraz z jej spadkiem?

Chyba doszliśmy już dość blisko do 0 absolutnego i nic się tam z wymiarami nie dzieje, chyba :)

Nie jestem fizykiem,
@FX_Zus: Dokładnie, choćby w kosmosie jest parę Kelwinów, także zgodnie z tą teorią powinno dojść tam do zmian, a temperatury w np. słońcach nie tworzą dodatkowych.

Pierwszego zdania nie rozumiem "bo z tego co ja rozumiem to w zakresie temperatur naszego Wszechświata tylko 3D są możliwe". Temperatury - 3D?

A co do samej idei oziębienia wszechświata to nawet jak wejdziesz na wiki to pisze, że jest to nad interpretowanie 2 zasady
@kaab10: Ta teoria nic nie mówi o przejściu do 2 wymiarów, to już tylko mój domysł. Ale może dziej się to gdzieś w jakiejś niewyobrażalnej skali temperatur.

gdyby jakakolwiek przestrzeń zmieniała swoją "wymiarowość" pod wpływem temperatury to mielibyśmy porozrzucane w różnych miejscach różne przestrzenie n-wymiarowe.


To o 3D dotyczyło tego fragmentu twojego wpisu.

Z artykuły wynika, że wyższe wymiary mogą wystąpić tylko w temperaturze tuż po Big Bang, takiej temperatury nie
@FX_Zus: https://pl.wikipedia.org/wiki/Druga_zasada_termodynamiki.

Zależy o jakie wyższe temperatury i tutaj zaczyna się gdybanie. W nauce korzysta się z tak zwanej zasady Brzytwa Ockhama, czy też niepowielanie bytów. Jeżeli coś postulujemy to przedstawiamy nasz tok myślenia, przesłanki itp. Czyli innymi słowy coś wynika z czegoś. Nie robi się czegoś takiego, że zakłada się, że coś istnieje i próbuje się to udowodnić.

A jeszcze wracając do termodynamiki to jest też termodynamika nierównowagowa (nie miałem