Wpis z mikrobloga

Normalnie. Rozliczasz przychód nieudokumentowany z VAT 0%. Wystawiasz księgowej papierek, że dnia X otrzymałeś kwotę Y po kursie walutowym Z (z dnia poprzedniego), podpisujesz się pod tym, a księgowa rozlicza to jako przychód. Twoja odpowiedzialność, żeby dokument określał stan faktyczny ;)
  • Odpowiedz
@kolaszek: Aha - wszystkie koszty (prowizje z Upwork, prowizje PayPal itp.) wliczasz jako koszty prowadzenia DG. Trochę problem, że Upwork robi to z opóźnieniem, ale da się to ogarnąć.
  • Odpowiedz
@sowiq
Niestety (albo stety) nie prowadzę DG.
Masz jakieś rady? Zakładam, że trzeba to uwzględnić w rocznym zeznaniu.
Czy dochód jako taki będzie dopiero wtedy kiedy z Upworka przeleje go na PayPala czy dopiero z PayPala na konto?
  • Odpowiedz
@kolaszek: Jeśli nie prowadzisz DG, to niestety nie wiem jak to wygląda. Obawiam się, że jak będziesz generował taki przychód cyklicznie, to US może uznać, że jednak powinieneś prowadzić DG.

Jeśli chodzi o datę przychodu, to już trochę zależy od interpretacji US. Teoretycznie kasa jest Twoja już w momencie przekazania jej na Twoje konto Upwork.
  • Odpowiedz
@sowiq: wprowadzili nowy system prowizji. Jeżeli zrobiłeś dla klienta mniej niż 500$ to upwork bierze 20 procent, kolejne progi 500-10k - 10 procent i powyżej 10k 5 procent. Ogólnie straszny ryk jest i kupa ludzi zrezygnuje z pracy tam
  • Odpowiedz
upwork bierze 20 procent


@incognito_man: LOL :) Nie dziwie się, że ludzie rezygnują. Konkurencja jest spora, wbrew pozorom. Ale i tak programiści będą pracować tam, gdzie będą mieli klientów. W ostateczności podniosą po prostu stawki :)
  • Odpowiedz
@kolaszek: Dawno tam nie zaglądałem, ale można chyba już ustawić VAT ID, żeby dostawać bardziej "spersonalizowane" faktury do wrzucenia np. prowizji w koszty.

Tak czy siak Ty faktury dla Upwork nie wystawiasz, więc przychód rozliczasz jako sprzedaż nieudokumentowaną ;)
  • Odpowiedz
Mam pytanie. Pracuje przez upwork. Mam regularny kontrakt - stawka godzinowa, 40h/week.

Nie prowadzę działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?
Czy wszystko ciułać, a potem podać wszystko w zeznaniu o dochodach?
Powinienem założyć Działalność Gospodarczą?
  • Odpowiedz
@therealseba:
Idź do dobrego biura księgowego i tam zasięgnij dokładnej informacji odnośnie twojego przypadku, nie warto ryzykować czy opierać się na internetowych opiniach, a będziesz miał spokój że robisz wszystko tak jak powinieneś.

Proponuję też podzwonić wpierw po biurach i orientacyjnie zbadać temat, bonus zbierzesz trochę informacji za darmo i co ważniejsze, dowiesz się które biuro ma jakieś pojęcie o twojej sytuacji.
  • Odpowiedz