Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie #film "Lista Schindlera" i w ramach przerwy (to ma 4 godziny) postanowiłem doczytać to i owo.

Wiki doprowadziła mnie do ciekawej wiedzy. Polacy mieli najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w wartościach bezwzględnych. Ale najbardziej miłosiernym narodem byli Holendrzy:

On a population of 9 million in 1940 the figure represents the largest per capita number: 1 in 1,700 Dutch was awarded (Poland: 1 in 3,700; population of 24,300,000 ethnic Poles in 1939).

Dochodzi jeszcze fakcik, że Żyda w Holandii było jakieś 40 razy trudniej spotkać niż w Polsce. Gdy patrzę na to od tej strony (proporcji i znacznego udziału obszarów wiejskich, gdzie łatwiej kogoś ukryć niż w holenderskich miastach), zastanawiam się czy tych dobrych Polaków nie było zbyt niewielu.

#zydzi #wpolsceniemaantysemityzmu #przemyslenia #polska #historia

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Righteous_Among_the_Nations_by_country

https://www.ushmm.org/lcmedia/map/lc/image/eur77040.gif
(wyskakiwał błąd przy ładowaniu obrazka do posta)
  • 49
  • Odpowiedz
@PolakKatolik: No nie sądzę.

W 1938 była dyskryminacja wobec Żydów sankcjonowana co najmniej de facto (getta ławkowe miały jakieś umocowanie prawne, a jeśli pałkarze onr na uczelniach czuli się jak na safari, to co w sumie za różnica czy był przepis czy nie?). Sendlerowa stojąc na wykładzie nawet nie pomogła Żydom, a jedynie współcierpiała z nimi. I za to oberwała. Sorry, ale to jest właśnie to gadanie kalibru wpolsceniemaantysemityzmu.

A gdyby
  • Odpowiedz
@PolakKatolik: Mam na ten temat swój pogląd i pozwól, że nie będę go rozwijał.

Załóż sobie sytuację w której nowy Adi chce wymordować europejskich muzułmanów, legalizuje to prawnie, organizacyjnie i techniczne (i popiera to jeszcze paroma latami naprawdę agresywnej propagandy)... doskonale wiesz ilu polskich rycerzy ortalionu by się zaciągnęło przy milczącej aprobacie januszy i grażyn.
  • Odpowiedz
@bygsyti: Nic z tego linku nie rozumiem. Wychodzi na to, że ide syjonizmu jest starsza niż IIRP. Z łapanek nikogo na szkolenia i do kibucu nie wsadzali.

Poza tym szkolenia to zupełnie inna sprawa niż "masz bilet i wypad" (to chciał robić onr, a bilet miał być finansowany z majątków ukradzionych żydom).
  • Odpowiedz
@PolakKatolik: Ludzie to nie państwo. Jeśli mam do czynienia z Polakiem to on zachowuje się jak Polak. Holender potrafił zachować się lepiej pomimo braku państwa holenderskiego.
  • Odpowiedz
@PolakKatolik: Czuję prowo, ale spoko. Syjonizm to wspieranie Państwa Izrael jako bezpiecznego schronienia dla Żydów. Co nie zmienia faktu że Żydzi mają spore doświadczenie w życiu bez państwa i nie będą uprawiać takiej ekwilibrystyki jak Ty powyżej ("noo... nie było państwa, to w sumie Polacy jako naród mają czyste ręce").
  • Odpowiedz