Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie #film "Lista Schindlera" i w ramach przerwy (to ma 4 godziny) postanowiłem doczytać to i owo.

Wiki doprowadziła mnie do ciekawej wiedzy. Polacy mieli najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w wartościach bezwzględnych. Ale najbardziej miłosiernym narodem byli Holendrzy:

On a population of 9 million in 1940 the figure represents the largest per capita number: 1 in 1,700 Dutch was awarded (Poland: 1 in 3,700; population of 24,300,000 ethnic Poles in 1939).

Dochodzi jeszcze fakcik, że Żyda w Holandii było jakieś 40 razy trudniej spotkać niż w Polsce. Gdy patrzę na to od tej strony (proporcji i znacznego udziału obszarów wiejskich, gdzie łatwiej kogoś ukryć niż w holenderskich miastach), zastanawiam się czy tych dobrych Polaków nie było zbyt niewielu.

#zydzi #wpolsceniemaantysemityzmu #przemyslenia #polska #historia

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Righteous_Among_the_Nations_by_country

https://www.ushmm.org/lcmedia/map/lc/image/eur77040.gif
(wyskakiwał błąd przy ładowaniu obrazka do posta)
  • 49
@bygsyti: Grabowski, Engelking. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą wiedzieć jak wyglądały nieudane próby ukrywania. Kluczowym czynnikiem przetrwania było zachowanie tajemnicy. Na wsi ludzie się znają, znają swoje zachowania, społeczności są bardziej zwarte, ewentualne represje niemieckie bardziej "namacalne".

Ucieczka pozornie może wydawać się łatwiejsza, ale przetrwanie w lesie zimy jest skrajnie trudne w takich warunkach.
@PolakKatolik: No ale kto mówi o siedzeniu w lesie zimą? Jeśli jest cynk że Niemcy idą, to ukrywający się może zwiewać do lasu. W mieście trudniej o cynk i mało możliwe jest ukrycie człowieka gdy walą do drzwi. Sorry, ale nie przekonasz mnie w temacie.
@bygsyti: Faktycznie w książkach, które wymieniłem było kilka przypadków schronien w domach na uboczu, pod lasem na obrzeżach wsi, ale polska wieś to nie są domki rozrzucone co kilometr.

Serio w tłumie łatwiej się schować, to przysłowie ma twarde podstawy. Pewnie są statystyki miasto/wieś/klasztory wg liczby uratowany.
@bygsyti: łatwiej będzie zadać pytanie Mirkom profesjonalnie zajmującym się #historia. Proporcje miasto/wieś wśród Sprawiedliwych i zamordowanych za ukrywanie.

Czy Holokaust dziś szedłby w Pl gładko? Prowokacyjne pytanie. Jeśli Polskę znowu najechałby jakiś totalitarny kraj, zniszczył ja, wymordowal znaczny odsetek liderów, kilka lat promowal zachowania patologiczne i karal zachowania przyzwoite to pewnie tak.
@PolakKatolik: A onr przed wojną bił Sendlerową bo Adi kazał? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Poczytaj też ten cały antysemicki i antyuchodźczy ściek jaki leje się na wykopie... myślisz że dzisiaj tak trudnym by było wskazanie wroga i wydanie rozkazu do jego likwidacji?
@bygsyti: Nie muszę. Doskonale wiem, że sytuacja się pogarszała. Tyle, że porównywanie tego z realiami GG jest głupotą. Gdyby np. jakiś onrowiec spuścił ci wp#$%$dol w 1938, mógłby dostać śmieszny wyrok. Gdyby spuścił ci #!$%@? w 42, albo cie zabił, dostałby nagrodę.
Nie muszę.


@PolakKatolik: Ja Ci tego nie polegam żeby nad Tobą potriumfować, tylko żeby Cię wzbogacić. Tam masz nie tylko czasy przedwojenne, ale i to co działo się po. Twój wybór.

Zresztą... dlaczego tym co wyczyniali Niemcy ma się usprawiedliwiać Polaków?!